Снимка: iStock
Време ли е да излезете от инвестициите си в акции и облигации? Това не е пазарът, който инвеститорите вероятно са очаквали през 2021 г., когато акциите на GameStop и филмовата верига AMC Entertainment Holdings се насочиха „към Луната“, привличайки тълпи инвестиращи непрофесионалисти.
Яростта на акциите на меме-компаниите, подкрепена от разговорите в социалните медии, за разлика от фундамента, утихна, поне засега. Развиващите се технологични акции, които биха могли да променят хода на света, са подложени на натиск, тъй като доходността на държавните облигации се покачва с обещанието на Федералния резерв, който затваря портфейла на твърде свободната парична политика.
Икономисти и участници на пазара прогнозират три, четири, може би до седем увеличения на лихвите, с около 0,25 процентни пункта всяко, тази година, за да се справят с инфлационния натиск, който излезе извън контрол.
Резултатът е, че разходите по заеми за физически лица и компании се увеличават и евтините разходи за средства, които помогнаха за подхранването на продължителния бичи пазар, изчезват.
Тези фактори допринесоха отчасти за един от най-големите спадове през януари в историята на технологичния Nasdaq Composite, който е надолу с близо 12%, когато остава само една сесия през месеца, оставяйки един последен опит за да избегне най-големия му месечен спад от октомври 2008 г., показват данните на FactSet.
Какво трябва да направят инвеститорите?
Джейсън Кац, старши портфолио мениджър в UBS Financial Services, казва, че е имал „увеличен обем на обаждания“ от своите богати клиенти.
Кац каза, че съветва инвеститорите, че „не става въпрос за излизане от пазара сега, а за гарантиране, че сте правилно разпределени“.
„Това не е системен проблем, който имаме на финансовите пазари, това е преоценка“ на активи, които подклаждаха спекулативния бум.
„Имахте цяла група от инвестиции, които никога не би трябвало да се търгуват там, където са го направили“, каза Кац, „Аспирационни акции, акции на меме... всичко това подхранвано от фискални и монетарни стимули и тази година става дума за страхотно преоценяване на тези активи“, каза той.
Арт Хоган, главен пазарен стратег в National Securities Corporation, каза пред MarketWatch, че загубите идват с територията на инвестиране, но инвеститорите са склонни да усещат това по-остро, когато акциите падат.
„В нашата природа е да усещаме загубите по-остро, отколкото да се наслаждаваме на печалбите. Ето защо разпродажбите винаги изглеждат много по-болезнени, отколкото са приятни ръстовете“, каза Хоган.
Винаги е важно да се отбележи разликата между инвестиране и търговия. Търговците купуват активи за краткосрочен план, докато инвеститорите са склонни да купуват активи с конкретни цели и времеви хоризонти. Търговците трябва да знаят кога да поемат загубите си и да продължават напред, за да търгуват още един ден, но инвеститорите, които обикновено имат времето на своя страна, трябва да използват различни тактики.
Това не означава, че инвеститорите не трябва да са достатъчно умели, за да намалят загубите си, когато обстановката се промени, но подобни решения трябва да зависят от промяна в цялостната теза за притежаване на активи.
Хоган каза, че инвеститорите, които обмислят да спасят пазарите, сега трябва да си зададат няколко въпроса, ако се „страхуват“.
„Промениха ли се причините ми за инвестиране?“
„Промениха ли се целите ми? Променил ли се е моят времеви хоризонт за парите?“, каза той.
„Най-важното е, задайте си въпроса: „Достатъчно сръчен ли съм, за да се върна на пазара, след като е настъпило средното оттегляне“, каза той. „Те със сигурност не бият камбана на дъното на борсовия пазар“, каза Хоган.
Данните от Центъра за финансови изследвания Schwab, изследващи група хипотетични инвеститори за период от 20 години, също подкрепят идеята, че липсата на акции и пари в брой, например, е малко вероятно да превъзхожда инвестирането в акции, дори ако инвеститорите не са уцелили най-доброто време на пазара.
„Най-добрият начин на действие за повечето от нас е да създадем подходящ план и да предприемем действия по този план възможно най-скоро. Почти невъзможно е редовно да се идентифицират дъното на пазара“, според констатациите от изследването на Schwab.
Разбира се, пазарът в бъдеще вероятно ще бъде труден за инвеститорите, като някои спекулират за възможността за рецесия. Индексът Russell 2000 навлезе в мечи пазар миналата седмица, падайки поне с 20% от скорошния си пик. А доходността за 10-годишните американски облигации и 2-годишните съкровищни облигации се сви, което обикновено се разглежда като знак за предстояща рецесия, ако доходността на облигациите с по-кратък срок се повиши над тези за по-дълги падежи.
А останалата част от фондовия пазар изглежда крехка, дори след петъчния ръст до затварянето, други фондови борси очакват големи месечни загуби. Отвъд Nasdaq Composite, Dow Jones Industrial Average е надолу с 4,4% досега през януари, индексът S&P 500 е надолу със 7% досега през месеца, а индексът Russell 2000 е надолу с 12,3% за месеца до момента.
Кац каза, че съветва много от клиентите си да търсят „качествени акции. ”
„Висококачественият растеж и имената на технологиите са негативни за спекулативните технологии, но „тези качествени акции започват да намират своята основа“, каза той.
Всъщност Apple например, се повиши със 7% в петък, за да отбележи най-добрата си процентна печалба от 31 юли 2020 г.
Кац каза също, че международните и развиващите се пазари са добри инвестиции, както и акции с малка и средна капитализация. „Бих останал дълги акции тук, това са само правилните акции“, каза мениджърът на богатството на UBS.
Още по темата:
Възстановяването на долара може да задуши ралито на нововъзникващите пазари