Снимка: iStock
Инвеститорите, особено тези, които разчитат на компютърно генерирани решения за покупка или продажба, са изправени пред голям фон на нестабилност, предизвикан от Федералния резерв, след брутален месец на борсова търговия.
Януарските насилствени движения на акциите дават представа за това, което все още може да се очаква: индексите S&P 500 и Nasdaq Composite, завършиха месеца с най-големия си процент спад от март 2020 г., докато Dow Jones Industrial направи безпрецедентен обрат от 1214 точки за един ден миналата седмица.
Междувременно, дву- и петгодишните държавни облигации, с лихвени проценти, отразяващи краткосрочния до средносрочен път на политиката на Фед, са на път към най-лошото си начало на новата година от повече от три десетилетия, според Dow Jones Market Data.
Въпросът на несигурността е колко далеч е готова да стигне централната банка, за да се справи с най-високата инфлация в САЩ от почти 40 години, като се започне с широко очакваното повишаване на лихвите през март, казват инвеститори и стратези. Тази несигурност, по ирония на съдбата, отстъпва място на поне една област с по-голяма яснота: Големите пазарни колебания вероятно ще останат.
„Променливостта е може би единственото нещо, което моят отдел за съответствие би ми позволил да гарантирам“, каза Джон Линч, главен инвестиционен директор на Comerica Wealth Management, базиран в Шарлот, Северна Каролина, която контролира активи на стойност 175 милиарда долара. „Може да минат 15 до 18 месеца, докато получим пълна яснота относно степента на затягане на Фед, а пазарът е податлив на по-нататъшни пристъпи дотогава“.
Междувременно „инвеститорите трябва да бъдат подготвени за по-голяма волатилност на пазара на акции и тези, които са уловени в количествена или алгоритмична търговия, могат да бъдат наранени“, каза Линч по телефона във вторник.
Предстоящата задача на Фед усложнява двойка конкурентни сили: едната е вероятността да няма краткосрочно спиране на инфлацията, като се имат предвид признаците за изграждане на ценови натиск от фактори, които не са свързани с недостига на работна ръка и доставки в САЩ. Те включват силно търсене на стоки и условия на суша извън САЩ, които повишават цената на стоки като соята.
Другата сила са притесненията за потенциално забавяне на икономиката - както беше отбелязано от Международния валутен фонд през януари и пазара на държавните облигации, който излъчва многократни предупреждения за перспективите за растеж от октомври. Докато мнозина казват, че по-високата инфлация прави аргумента в полза на по-агресивно повишаване на лихвите на Фед, перспективата за спад подкрепя мнението, че инфлацията може да отшуми и политиците трябва да бъдат по-предпазливи относно затягането – което заедно генерира още по-голяма нестабилност за финансовите пазари.
Фед ще бъде „силно притиснат“ да вдигне целта на лихвените проценти на федералните фондове до дългосрочната си цел от 2,5%, от текущо ниво между 0% и 0,25%, и е по-вероятно да достигне не по-високо от 1,5% до 2%, според Линч. Въпреки нарастващите очаквания, че Фед може да осигури увеличение с половин пункт през март, доклад за заплатите в неселскостопански сектори, който е под очакванията за февруари, може да е достатъчен, за да премахне тази опция, каза той.
Добавете към тази среда продължаващ дебат за степента, до която свиването на баланса на Фед от близо 9 трилиона долара ще затегне финансовите условия или може да действа като заместител на повишаването на лихвите – процес, който някои нарекоха „двойно затягане“.
В бележка на BofA Global Research в понеделник стратезите Анди Фам и Франсиско Бланч, заедно с анализатора Чинтан Котеча, написаха, че „с асиметрично по-високи рискове и почти потвърдени от Фед след срещата през януари, ние смятаме, че инвеститорите трябва да се подготвят за по-високи рискове и волатилна среда среда.”
Те казаха, че виждат фона като „опасен“, но казват, че „джобове от алфа все още могат да бъдат намерени в премиите за стокови и валутни рискове“.
Количествените системи се използват през последните години като начин да се победи пазара и да се отчете солидна възвръщаемост, докато алгоритмите за високочестотна търговия помогнаха да се направи търговията по-евтина за мнозина и представлява голяма част от покупката и продажбата на акции в САЩ.
Референтните стойности на акциите в САЩ се отърсиха от ориентировъчния старт към края на вторник, като Dow Industrials, S&P 500 и Nasdaq Composite отчетоха печалби. Междувременно доходността на държавните облигации също беше по-висока, като 10-годишните и 30-годишни лихвени проценти, имаха най-големия си напредък за почти седмица.
„Ще видим повишена волатилност сред класовете активи и е много възможно количествените инвеститори да бъдат засегнати най-силно“, каза Калвин Норис, портфолио мениджър и стратег на лихвените проценти в САЩ в Aegon Asset Management в Сидър Рапидс, Айова, която контролира 463,8 милиарда долара. „Съгласен съм, че ще мине много време, преди да облекчим много от факторите, причиняващи инфлацията, и има някаква причина да вярваме, че ще видим попътен вятър от инфлацията за известно време“.
Още по темата: