Снимка: iStock
Консервативните инвеститори – особено тези, които зависят от фиксирани купони от облигации – са изправени пред удар върху покупателната им способност, тъй като инфлацията е над 7%. Една стратегия за хеджиране срещу такива големи увеличения на цените обаче е държането на борсово търгувани дивидентни фондове, според експертите.
BofA Global Research наскоро подобри възгледа си за тези фондове до „благоприятен“ от „неутрален“, посочвайки като основни двигатели исторически ниските нива на дълг за компаниите, стабилните печалби и понижените съотношения на изплащане на дивиденти.
Преди това надграждане, казва Джаред Удърд от BofA Global Research, изследователският комитет не е бил недоволен от дивидентите, а е смятал, че „има по-добри места за влагане на нов капитал за работа“.
„Днес сме в момент от средата до края на цикъла, Федералният резерв може да повишава лихвените проценти и може да видим, че инфлацията се задържа по-дълго, отколкото хората смятат“, казва Удърд, който ръководи изследователския комитет. „Растежът например просто не е ваш приятел в период на висока инфлация и нарастващи лихвени проценти“.
В изследователска бележка от 11-ти януари Удърд пише, че „ръстът на дивидентите постоянно изпреварва инфлацията от 1950 г. насам“, дори и във времена, когато инфлацията нараства, както през 70-те и през 1980-те.
„С дивидентен ETF“, казва той, „ще ви се плаща и вашите дивиденти могат да нарастват с течение на времето и да изпреварват инфлацията“.
Отделно от резултатите на BofA, Barron’s накара Morningstar да състави списък с тези ETF-и, а в придружаващата таблица включват 10-те най-големи по активи под управление към 31 декември.
Въз основа на нетните входящи потоци за тези фондове, инвеститорите са се заели да изплащат дивиденти на ETF в точния момент. ETF за дивиденти миналата година са оценили нетните входящи потоци от близо 49 милиарда долара, спрямо около 8 милиарда долара година по-рано, според Morningstar.
Според Morningstar $31 милиардният Schwab US Dividend Equity ETF (тикер: SCHD) събра близо 10 милиарда долара в брой на нетна база миналата година, повече от всеки друг дивидентен ETF, според Morningstar. Всички изброени в таблицата фондове са имали нетни входящи потоци през миналата година, макар и в различна степен.
Въпреки че има много дивидентни ETF-и, от които да избирате, инвеститорите трябва да си напишат домашната работа.
„Първо и преди всичко е важно да се осъзнае, че няма два еднакви дивидентни ETF-а“, казва Бен Джонсън, директор на глобалните изследвания на ETF в Morningstar. „Наистина е важно да се задълбочим в подробностите, по-специално подробностите, очертани в методологиите за индексиране на тези фондове“.
Сред нещата, които инвеститорите трябва да проучат, казва Джонсън, са групата от акции, от които фондът черпи, как тези акции се избират от този пул, как се претеглят холдингите и как се ребалансира индексът.
Независимо от това, нарастващите дивиденти традиционно са стабилно хеджиране срещу инфлацията и дивидентните ETF-и, с техните относително ниски съотношения на разходите, могат да имат смисъл.
Дивидентните ETF-и и индекса S&P 500 са се движили ръка за ръка в исторически план, като първите са нараснали средно със 7.7% годишно, а вторият – с 6.9% от 1946 г. Дивидентите са нараснали с годишен темп от 5.6% от 1950 г. насам, 3.5% над за инфлацията.
Най-общо казано, дивидентните ETF са склонни да попадат в две категории: тези, които търсят акции с по-висока доходност и тези, които наблягат на акции с ръст на дивидентите.
Сред най-големите дивидентни ETF, „инвеститорите като цяло са показали предпочитание към производителите – към онези ETF-и, които искат да притежават акции, които имат история на изплащане и увеличаване на дивидентите си и вероятно ще продължат да го правят“, казва Джонсън.
С активи от около 70 милиарда долара към 31 декември, Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG) е най-големият фонд в тази група. Той има за цел да проследи представянето на S&P Dividend Growers Index.
Най-добрите активи на фонда в края на 2021 г. включват Microsoft (MSFT), която има относително ниска доходност от 0.8%, но е увеличила дивидента си с около двуцифрен темп през последните години; UnitedHealth Group (UNH), която дава 1.2%; Johnson & Johnson (JNJ), 2.5%; и Home Depot (HD), 1.8%. UnitedHealth и Home Depot отбелязаха двуцифрено увеличение на дивидента миналата година, докато Johnson & Johnson регистрира ръст на дивидента си от около 5%.
За разлика от това, Vanguard High Dividend Yield ETF (VYM) се стреми да проследи индекса на FTSE High Dividend Yield Index. Състои се от акции, „които плащат дивиденти, които обикновено са по-високи от средните“, според обобщения проспект на фонда, но се опитва да смекчи отчасти присъщия риск на акциите с по-висока доходност, като търси компании с по-високо качество.
12-месечната доходност на фонда е 2.78%, значително по-висока от 1.67% за ETF-а Vanguard Dividend Appreciation, според Morningstar. Въпреки че тези два фонда на Vanguard използват различен подход, имаше известно припокриване в последните им топ притежания, включително JPMorgan Chase (JPM), Home Depot и Johnson & Johnson.
Удърд посочва, че коефициентите на сектора могат да варират значително между тези ETF-и. Например, най-големите коефициенти в сектора на Schwab US Dividend Equity ETF бяха финансови и информационни технологии, като и двете бяха над 20% към 31 декември. За разлика от това, най-ниското коефициент на SPDR S&P Dividend ETF (SDY) беше технологията, 3%; най-големи са основните потребителски стоки (16.43%), следвани от промишлеността (15.21%).
Стратегията на ETF за дивиденти не е безгрешна. BofA цитира възможността компаниите да запазят своите „парични буфери на фона на нарастващата несигурност около Covid, постоянния инфлационен натиск и въздействието на повишенията на Фед върху перспективите за растеж“ като възможни насрещни ветрове.
Още по темата: