Снимка: iStock
За нарастващ брой ветерани в облигациите на Уолстрийт, инвеститорите правят голяма грешка, като залагат, че предстоящият цикъл на повишаване на лихвените проценти на Федералния резерв ще приключи с основна лихва, която не е твърде далеч от сегашната.
Тъй като мечата тенденция премина през пазарите в четвъртък, след като инфлацията се ускори с по-бързи темпове от очакваното, трейдърите повишиха очакванията си за това къде лихвеният процент на федералните фондове ще се увеличи до около 2%, нагоре с почти цяла четвърт пункт. Това все още предполага относително плитка серия от увеличения до под пика от 2.5% през 2018 г., когато Фед за последно затегна паричната политика.
Но скоростта на корекцията кара някои стратези да залагат, че това е само началото на по-широко преценяване, тъй като инвеститорите признават, че Фед се намира в много по-трудно положение от преди четири години, като растежът сега нараства два пъти по-бързо, заплатите се покачват бързо и потребителските цени скочиха със 7.5% през годината до януари, най-много от четиридесет години.
Всичко това може да подтикне политиците да повишават лихвите с повече, отколкото пазарите очакват, заплашвайки да натрупат повече загуби на инвеститорите в акции и облигации, които са свикнали да виждат силно повишаване на цените на активите през епохите на лесни пари.
„Имаме тази процъфтяваща икономика с висока инфлация и бързо възстановяване на пазара на труда – много по-различно в сравнение с последния цикъл“, каза Майкъл Дарда, главен икономист в MKM Partners, който прогнозира, че овърнайт ставката на Фед ще достигне връх около 3.5%. „Фед този път е зад кривата. Те ще трябва да направят повече“.
Широко разпространеното очакване за рязко, но плитко покачване на лихвите е една от силите, която предпазва доходността на държавните облигации от по-нататъшно покачване. То отразява мнението, че инфлацията ще намалее с отслабването на последиците от пандемията и че Фед ще бъде сдържан от структурни сили, включително глобално пренасищане със спестявания и големи дългови товари, които оставиха големите икономики с малка способност да издържат на по-високи лихвени проценти.
„Не мисля, че процентът на фондовете ще достигне толкова високо, колкото през 2018 г., защото по пътя ще започнат да се случват по-лоши неща с финансовите пазари или реалната икономика, което ще накара Фед да спре и ще трябва да спре“, каза Йоахим Фелс , глобален икономически съветник в Pacific Investment Management Co. „Ние сме в тази нова среда с реалния равновесен лихвен процент вероятно дори по-нисък, отколкото беше преди пандемията. Пандемията също така увеличи дълга по света, а паричните стимули надуха цените на активите“.
Предстоят още загуби
Ако другите са прави – и Фед натисне овърнайт лихвите до 3% или повече – това може да изпрати държавните облигации към това, което би било първите им последователни годишни загуби поне от началото на 70-те години, според индекса на Bloomberg. Това също така вероятно ще окаже натиск върху акциите, особено на бързо развиващите се компании, чиито огромни оценки са особено чувствителни към по-високи лихвени проценти.
„Ако Фед наистина бъде агресивен и повиши крайната лихва и свие баланса си, ще има голям натиск върху акциите за определен период от време“, каза Питър Чир, ръководител на макростратегията в Academy Securities.
Съкровищните ценни книжа се сринаха след доклада за индекса на потребителските цени в четвъртък, изпращайки двугодишната доходност нагоре с 21 базисни пункта до 1.58% на фона на повишените очаквания, че Фед ще повиши лихвите с половин процентен пункт следващия месец. Но рано в петък доходността по кривата се понижи, тъй като трейдърите се прегрупираха и някои служители на Фед отблъснаха идеята за предстоящо агресивно повишение.
Също така помогнаха за възстановяването на доходността в петък коментари на центристки служители на Фед с възгледи, които се различават от президента на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард, който разтърси пазарите в четвъртък, когато каза, че подкрепя повишаването на лихвите с цял процентен пункт до юли.
Президентът на Фед на Сан Франциско Мери Дейли каза по-късно в четвъртък, че повишаването на лихвите с половин пункт „не е моето предпочитание“, говорейки пред Market News.
Но дори и с този ход пазарните лихвени проценти са доста под нивата, които се считат за достатъчни за охлаждане на икономическия растеж. Докато доходността на 10-годишните облигации се повиши над 2%, тя все още е отрицателна на база, коригирана с инфлацията, като се има предвид, че пазарът на облигации ценообразува с приблизително 2.5% инфлация през следващото десетилетие.
Подобни отрицателни реални доходи са знак за това колко хлабава е паричната политика, въпреки нарастващото безпокойство, че икономиката е изложена на риск от прегряване и инфлацията става все по-вкоренена, отколкото се очакваше.
„Инфлацията вече е тук“, каза Джон Торндайк, съ-ръководител на отдела за разпределение на активи в GMO. Но „историята е, че инфлацията изчезва и пазарите са склонни да се борят с промяната“, каза той. „По-вероятно е реалната доходност и лихвените проценти да се движат над инфлацията през този цикъл“.
Още по темата:
Какви са настроенията на богатите инвеститори за 2022 година?