Снимка: iStock
Бюджетните брокери, или брокерите, които се рекламират като такива с „нулеви комисиони“, са все по-популярни сред инвеститорите. Точно, както рекламите за нулеви лихвени проценти от фирми за бързи кредити, преди десетилетие обаче, (което доведе по-късно до задължителното изискване за обявяване на годишен процент на разходите, или ГПР за потребителите на кредити, които да дават реална информация за разходите по кредитите), тези „евтини брокери“ не казват пълната история. А именно - „нулеви комисиони“ не означава нулеви разходи за търгуващите на финансовите пазари.
Истината е, че макар комисионите на брокерите да са в основата на разходите за трейдърите, те се сблъскват и с много други не толкова явни разходи.
Например - разходите за инвестиране в американски акции не включват само комисиони за брокерите (такса за покупка или продажба на акции/откриване или затваряне на сделка), но също и такса за обмяна на валута и други такси (например регулаторна или клирингова такса).
Обикновено валутният курс е таксата, която прави най-голямата разлика в общите инвестиционни разходи при сравняване на разходите на различните брокери. Нещо, което не се разбира и не се осъзнава в пълна степен от инвестиращите на финансовите пазари.
Казано по друг начин – за да знаят какво плащат реално, инвеститорите трябва да се вълнуват не само от комисионите, но и от всички други не толкова явни разходи. Мислете за тези разходи като за годишен процент на разходите, но в търговията на финансовите пазари. Показател, който включва не само най-видимия разход – брокерските такси (по подобие на лихвите при кредитите), но и всички останали такси и комисиони, които в крайна сметка ще излязат от баланса на търгуващите на финансовите пазари.
Инвеститорите, всъщност трябва да се интересуват именно от този показател, сумиращ всички възможни разходи в сделките на финансовите пазари, макар и да става въпрос за брокерски услуги и инвестиции на фондовите пазари, а не за кредити.
Всъщност, това трябва да е начин на мислене, който да се прехвърля върху абсолютно всички сфери в живота и при вземане на значими финансови решения, ако щете дори и при покупката на имоти (където освен брокерски такси има още такси по прехвърляне, нотариални разходи, разходи за адвокат, данъци и т.н.).
В този ред на мисли инвеститорите трябва да си „направят домошнато“, за да знаят какви са реалните разходи, когато сравняват различните брокери, за да изберат най-евтиния измежду тях. Това, те могат да направят например, като изчислят колко реално ще им струва покупката на определено количество акции – да кажем сто акции от компанията „Х“ (количества доста популярни сред индивидуалните инвеститори).
За да онагледят реалните разходи при покупка на 50 (за 2000 паунда), 100 (за 5 000 паунда), или 200 акции (за 10 000 паунда) на американския пазар, финансовият брокер Interactive Brokers прави таблица на разходите, които ще бъдат платени от британските инвеститори, в различни популярни онлайн-брокери.
Ето как изглежда и таблицата, която включва всички разходи, които ще бъдат платени от инвеститорите:
Данни: Interactive Brokers
(1) ДИСКЛЕЙМЪР: Сравнението на другите провайдъри е базирано на нашето разбиране на техните публикувани разходни ставки за търговия с американски акции, достъпни на техните сайтове към 6-ти декември 2021 година. Някои провайдъри предлагат мулти валутни сметки, което не е взето предвид при сравнението. За целите на сравнение е прието, че сметките са в британски лири (GBP). Сравнението е направено само с илюстративна цел. За да се информирате за актуалните разходни норми на различните типове сметки и продукти, трябва да посетите сайтовете на всеки брокер.
(2)”Общи трейдърски разходи“ е съвкупност от комисионите за изпълнение и fx разходите по конвертиране, таксувани от провайдерите. В случаят на IBKR, и някои други провайдери, където са били надлежно описани, са включени допълнително регулаторни и клиъринг разходи и такси, които се предават на клиента на транзакционна база.
(3) За целите на сравнението са били конвертирани „Рекламираните ставки“ в британски паунди (GBP). Курсът GBP/USD FX който е използван за целите на сравнението и в таблицата е 1.325.
(4) IBKR, прилага комисиони от $0.0035 на акция + разходи за борсата, регулатори и клиъринг. IBKR FX комисионите са 0.02%, с минимална ставка от 2 долара. Пълен списък с комисионите може да бъде намерен на следния адрес – ibkr.co.uk/commissions.
(5) Таксите на Degiro в сила към 20-ти декември 2021, €0.50 (£0.425) такса за обработка на сделка. Приема се, че сделката е поставена и извършена посредством Auto FX Trader (допълнителни €10.00 се налагат за конвертирането на валута чрез ръчна сделка).
(6) Ставки за Общ Инвестиционни Сметки във Freetrade.
(7) По-ниски ставки могат да се прилагат за сметки Diamond, Platinum и Platinum + за членовете на eToro.
(8) Прието е, че клиентът е търгувал поне 3 пъти в предходния календарен месец, за да посрещне изискванията на IG за £0 такса за комисиони при търговия с щатски акции.
(9) Минималната комисиона на Saxo за търговия с щатски акции е USD 10.00 за сметката тип „Classic“.
(10) Таксата на AJ Bell от £9.95 за търговия с щатски акции на сделка е на база на по-малко от 10 сделки през изминалия месец.
(11) Комисионата на Hargreaves Lansdown от £11.95 се базира на сделки между 0-9 през предходния месец.
(12) Комисионата на Interactive Investor от £7.99 е за сметка тип „Investor“. Данните не включват месечните разходи за поддържане на сметката.
Както се вижда от направеното сравнение, Interactive Brokers (Nasdaq: IBKR) поддържа таксата за обмен на валута много ниска и благодарение на това, е сред брокерите с най-ниските общи такси и комисиони в индустрията, ако не и най-ниските.
В Interactive Brokers клиентите могат да държат на своята единна интегрирана инвестиционна сметка няколко валути и да ги конвертират лесно помежду си, когато искат да закупят акции или да инвестират във финансов инструмент, деноминиран във валута, различна от основната валута по сметката им.
Разбира се, инвеститорите не бива да се вълнуват само от таксите и комисионите на един брокер. Други фактори, които трябва да съблюдават, когато избират на коя институция да се доверят могат да включват – достъп до голям брой пазари и активи (не само по географски принцип, но и по тип – включително деривати като опции и фючърси, криптовалути и др.); професионална платформа с достатъчно големи възможности за анализ и инструменти за обработка на данни; възможност за опериране със заемен капитал, но и ниски разходи за този капитал (суапове); опции за най-добро изпълнение и пласиране на поръчките и сделките; платформи, които предоставят постоянен и всякакъв тип достъп – от инсталирана платформа на персонален компютър, до онлайн и мобилна платформа с много аналитични и визуални възможности и др.
За Interactive Brokers
Interactive Brokers Group, Inc. е основана от нейния председател Томас Петерфи. През последните 43 години тя се разрасна вътрешно, за да се превърне в една от водещите брокерски компании за ценни книжа с над 10,01 милиарда долара собствен капитал.
В IBKR клиентите могат да инвестират глобално в акции, опции, фючърси, валути, облигации и фондове от една интегрирана сметка, на 135 глобални борси, включително всички борси в САЩ. Interactive Brokers Group и нейните филиали извършват над 2 229 000 сделки на ден.