Снимка: iStock
Могат ли криптовалути като биткойн да бъдат използвани от Русия за избягване на санкции? Това е един от големите въпроси, повдигнати по време на войната с Украйна.
Експертите посочват проследимия характер на блокчейна и липсата на ликвидност като причини, поради които за руснаците би било трудно да използват криптовалута, за да избегнат санкции.
Руснаците са изправени пред 3 големи предизвикателства при използването на криптовалута, за да избегнат санкции. Ролята на криптовалутите като биткойн беше ключова тема за разговор по време на инвазията на Русия в Украйна и въвеждането на санкции и последващите сътресения на финансовите пазари.
И това повдигна три големи въпроса за това как се използва и как изглежда бъдещето за тях.
Могат ли да се използват криптовалутите за избягване на санкции?
След нахлуването си в Украйна Русия беше засегната от редица икономически санкции, целящи да откъснат страната от световната финансова система.
Ключови руски фигури и финансови институции са включени в списък със санкции на САЩ, който на практика забранява на американските фирми да правят бизнес с тях.
Междувременно Съединените щати, европейските съюзници и Канада премахнаха ключови руски банки от междубанковата система за съобщения, наречена SWIFT, която възпрепятства достъпа им до глобалните финансови пазари.
Санкциите доведоха до понижаване на руската рубла.
Това доведе до дебат дали криптовалутите, особено биткойна, могат да бъдат начин за лицата в списъците със санкции да избегнат ограниченията.
Това е така, защото биткойнът и други цифрови валути често са децентрализирани, което означава, че не се издават или контролират от централно образувание като централна банка. Когато криптовалутата се изпраща на други потребители, тя не минава през традиционния път на финансовото водопровод.
Криптовалутите няма да могат да помогнат на Русия да избегне санкциите, казва TRM Labs
Но има редица предизвикателства.
Първо, блокчейн, технологията, която е в основата на биткойн, е публичен регистър на дейността. Следователно е възможно да се проследяват движенията на средства от една сметка към друга доста лесно. Това не го прави добър инструмент за избягване на санкции.
„Най-голямото погрешно схващане за крипто остава, че е непроследим и се използва предимно за злобни цели, което не може да бъде по-далеч от истината“, каза Виджай Айяр, вицепрезидент по корпоративно развитие и международен обмен в крипто борсата Луно, пред CNBC.
Междувременно няма достатъчно ликвидност за руските олигарси и компании, за да движат парите си.
„Ликвидността в крипто все още е част от световния валутен пазар и следователно преместването на големи суми пари с помощта на криптовалута е трудно“, каза Айяр.
Обмените на криптовалути също ще бъдат под повишена готовност.
„Борси, които работят със силни процеси и кодекси за поведение, без съмнение ще бъдат двойно бдителни в този момент за фондове, които имат лош произход“, каза Чарлз Хейтър, главен изпълнителен директор на фирмата за данни CryptoCompare, пред CNBC.
В четвъртък Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на борсата за криптовалути и портфейла Coinbase, подкрепи много от тези точки в коментар. Той каза, че всеки бизнес в САЩ трябва да спазва закона.
„Няма значение дали вашата компания борави с долари, криптовалути, злато, недвижими имоти или дори нефинансови активи. Законите за санкциите се прилагат за всички хора и фирми в САЩ“, каза Армстронг.
„Така че би било грешка да мислим, че крипто бизнеси като Coinbase няма да спазват закона. Разбира се, че ще го направим. Ето защо проверяваме хората, които се регистрират за нашите услуги, срещу глобални списъци за наблюдение и блокираме транзакции от IP адреси, които може да принадлежат на санкционирани физически или юридически лица, точно както всеки друг регулиран бизнес с финансови услуги“.
Въпреки това, има скок в обема на транзакциите от рубли в биткойни и към тетър, така наречената стабилна монета, обвързана с щатския долар, след атаката на Русия срещу Украйна, според CryptoCompare. Хейтър каза, че това е „полет към долара по всякакъв възможен начин, където криптовалутата е само друг път за запазване на богатството“, тъй като рублата се срина.
Армстронг от Coinbase каза, че „някои обикновени руснаци използват крипто като спасителен пояс сега, след като валутата им се срина“.
По-рано тази седмица депутати, включително сенатор Елизабет Уорън, призоваха Министерството на финансите да гарантира, че крипто компаниите спазват санкциите срещу Русия. Един служител на правителството на САЩ каза, че е малко вероятно Русия да избегне санкциите, използвайки криптовалути.
„Мащабът, от който руската държава ще се нуждае, за да заобиколи успешно всички финансови санкции на САЩ и партньори, почти сигурно ще направи криптовалутата неефективен основен инструмент за държавата“, каза Карол Хаус, директор по киберсигурност в Съвета за национална сигурност, по време на уебинар в сряда, предаде Ройтерс.
От години привържениците на биткойн наричат цифровата валута „цифрово злато“. Идеята е, че биткойнът е средство за съхранение на стойност и може да бъде безопасно убежище във времена на смут, точно като жълтия метал.
Тази теория обаче се разби през последните години, тъй като търговията с биткойни е свързана с рискови активи, по-специално акции.
Но тъй като войната в Украйна се засили тази седмица, биткойн отбеляза огромен еднодневен скок, който го извади над 44 000 долара от минималните стойности за годината, което предизвика спекулации, че е дошло времето му като актив за безопасно убежище.
Няколко експерти не са съгласни.
„Четохме в няколко различни публикации, че BTC възвръща статута си на безопасно убежище. Ние напълно не сме съгласни с това понятие“, каза в бележка в четвъртък Лукс Тиагараджа, ръководител на търговията и управлението на сметки в компанията за крипто финансови услуги BCB Group.
„Сигурното убежище е актив, който запазва стойността си по време на пазарни турбуленции. Крипто се разпродаде агресивно, тъй като беше ясно, че Фед (Федералният резерв на САЩ) ще повиши лихвите по-бързо от очакваното, което от своя страна доведе до разпродажба на акциите. Това не е определението за безопасно убежище“.
Айяр от Luno каза през последната седмица, че биткойнът е „доста декорелиран от акциите и златото, което е една положителна индикация за неговия случай на използване като безопасно убежище“. Той добави, че биткойнът ще продължи да зрее, отнемайки пазарния дял от златото, но тази история „все още може да отнеме повече време, за да се разиграе“.
Доказала ли е своята полезност блокчейн технологията?
Поддръжниците на криптовалутата често рекламират основния блокчейн като начин за по-ефективни и проследими транзакции. Една от причините е, че няма посредник, който да премести парите, за разлика от традиционните финансови транзакции.
Но много криптовалути все още страдат от високи такси и бавна скорост на транзакциите. Те не са виждали непременно масово възприемане за неща като плащания.
По време на войната обаче Украйна започна да приема дарения чрез криптовалути, за да финансира армията си, наред с други неща. Украйна е събрала над 50 милиона долара чрез криптовалути, според аналитичната фирма Elliptic.
Получаването на дарения чрез традиционни банкови методи може да бъде трудно, като се има предвид високата цена за изпращане на пари в чужбина. Може също да отнеме много време, докато Украйна получи пари.
Това е мястото, където криптовалутите имат предимство, според Гарик Хилман, гостуващ сътрудник в Лондонското училище по икономика.
„Когато критичната инфраструктура е изключена или има опасения за това колко бързо нещо може да премине през традиционната банкова система, стига да имате интернет и компютърно устройство, с което можете да извършвате транзакции. Това беше едно от обещанията на крипто“, каза Хилман.
Тъй като транзакциите са в публична книга, допълни експерта, можете до известна степен да видите къде отиват парите, които изпращате и как се разпределят, след като бъдат получени.
„Някои от оригиналните стойностни предложения на криптовалутите се утвърждават“, добави той.
Още по темата: