Снимка: iStock
Тъй като цените на суровините скачат и акциите паднат в резултат на войната на Русия срещу Украйна, паричната система може да бъде променена по дълбоки начини, смятат някои анализатори.
В някакъв момент в бъдеще дигиталните токени могат да се върнат към хеджирането на инфлацията и безопасно убежище от сътресенията на фиатните пари, както беше предвидено, когато бяха създадени за първи път. Традиционните сигурни убежища като златото, американските облигации и американския долар нараснаха в настоящата среда на избягване на риска.
В неотдавнашен анализ Золтан Позар, глобален ръководител на стратегията за краткосрочни лихви в Credit Suisse, каза, че кризата на ниво световна парична система може в крайна сметка да е от полза за биткойна, след като текущата военна криза отмине.
„Свидетели сме на раждането на Бретън Уудс III – нов световен (паричен) ред, съсредоточен върху базирани на суровини валути на Изток, който вероятно ще отслаби евродоларовата система и също така ще допринесе за инфлационните сили на Запад“, пише Позар в изследване. .
На фона на разгръщащата се криза Позар добави, че сътресенията — отчасти вдъхновени от наказателните западни санкции срещу Русия — засилват „примамливостта“ на други форми на пари.
„Бретън Уудс II е изграден върху вътрешни пари и основите му се сринаха преди седмица, когато Г-7 иззе валутните резерви на Русия“, добави той.
Дигиталните токени и свързаните с крипто акции до голяма степен проследяват апетита за риск в акциите. Имената, свързани с крипто, като Microstrategy, Coinbase и Marathon продължават да се разпродават спрямо BTC.
Променяйки се малко под $39 000 във вторник, биткойн се понижи с 13% през последната седмица, но се търгува без промяна през деня. Глобалната пазарна капитализация на криптовалутите е спаднала с невероятните 4,3 милиарда долара за една нощ и възлиза на 1,74 трилиона долара според фирмата за проучване на активи Fundstrat.
Втората по големина криптовалута, етер (ETH-USD), се разпродаде с 2% за същия период, което е спад от почти 15% загуба през последната седмица. Това, след като 24-часовото съотношение пут/кол се изкачи до 5-месечен връх, според Coinbase Skew, което сигнализира, че мечите инвеститори са насърчени.
И все пак, BTC се справя по-добре от повечето други цифрови монети, въпреки че разказът за това, че е безопасно убежище, беше спрян от скорошно движение на цените. В дългосрочен план може да се представя по-добре от повечето дигитални монети, твърди Позар, като се има предвид, че наказателните санкции са направили по-децентрализираната система за финансови транзакции по-привлекателна.
„Тази криза не прилича на нищо, което сме виждали, откакто президентът Никсън свали щатския долар от златото през 1971 г. – краят на ерата на суровинните пари“, каза икономистът. И когато конфликтът Русия-Украйна приключи, анализаторът призова за „много по-слаб“ щатски долар - и по-силен китайски юан - подкрепен от кошница със стоки.
„„Парите“ никога повече няма да бъдат същите“, пише Позар, „и биткойн (ако все още съществува тогава) вероятно ще се възползва от всичко това“.
„Многополюсно меню“
Марко Папич, главен стратег в платформата за алтернативни активи Clocktower Group, посочи в изследователска бележка, че прогнозите за загубата на позицията на щатския долар като световна резервна валута поради последиците от руските санкции са „надценени“.
Въпреки това той посочи, че по-поляризираният паричен ред в световната търговия „вероятно ще има многополярно валутно резервно меню“, което означава, че стойността на валутите ще се промени.
И все пак Джон Улфенбаргер, главен изпълнителен директор и основател на изследователска платформа за частни инвестиции, Bull and Bear Profits, каза пред Yahoo Finance, че „биткойн потенциално ще се възползва от по-слабия щатски долар и по-силна китайска валута, обезпечена със стоки“, тъй като инвеститорите търсят алтернативи.
Ако санкциите срещу руските банки-агресори създадат достатъчно значителен шок в предлагането на стоки, западните инвеститори може да решат да преместят активите си от сигурността на щатския долар към някакво алтернативно съхранение на стойност, твърди той.
„Ако приемем, че правителствата не го забранят, биткойнът е чудесна алтернатива с по-малко политически рискове“, добави Улфенбаргер.
Още по темата: