Снимка: iStock
Да се замени господството на долара е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Това е заключението на инвеститорите, след като замразяването от Вашингтон на руските долари създаде нов тласък сред централните банкери да преосмислят сигурността на достъпа до валутни резерви. Този ход подхрани спекулациите, че страни като Китай биха могли да удвоят усилията си да се освободят от деноминираните в зелени пари финансови системи и да потърсят алтернативи.
Докато Goldman Sachs Group Inc. и Credit Suisse Group AG отбелязват заплахи за надмощието на долара, намирането на валиден заместител ще бъде изключително предизвикателство, според фондовете от Brandywine Global Investment Management към JPMorgan Asset Management. Размерът и силата на най-голямата икономика в света са несравними, държавните облигации все още са един от най-сигурните начини за съхраняване на пари, а доларът остава основен бенефициент на потоците от убежище.
Просто „няма други опции на този етап от играта“ за валутни алтернативи на зелените пари, каза Марк Мобиус, ветеран от четири десетилетия на пазара и основател на Mobius Capital Partners. "Доларът все още е силен и вероятно ще стане по-силен, ако напрежението продължи да ескалира."
Историята подкрепя неговата гледна точка.
Въпреки предупрежденията за отпадането на долара след финансовата криза от 2008 г., валутата се повиши, когато Федералният резерв пое още по-глобализирана роля в подпомагането на спасяването на световната финансова система. Близо 90% от сделките на валутния пазар за 6,6 трилиона долара на ден все още включват зелени пари, показват данните на Bank for International Settlements.
Американската валута също съставлява около 60% от валутните резерви на централните банки, въпреки усилията за постоянно намаляване на наличностите в долари, според данните на Международния валутен фонд. Неговият най-близък съперник, еврото, съставлява около 20% от резервите.
„Можете да купите йени, евро или австралийски долари, за да диверсифицирате, но не мисля, че те наистина могат да заменят долара като резервна валута“, каза Кери Крейг, стратег в JPMorgan Asset Management в Мелбърн. „САЩ остават доминираща сила на световната икономическа сцена.
Докато Централната банка на Русия направи намеса в намаляването на своите доларови запаси в полза на алтернативи като златото, последните събития показват, че усилията й може да са били напразни, според Агнес Белайш, главен европейски стратег в Baring Investment Services Ltd. в Лондон .
„Държането на резерви, различни от долари, означава разчитане на контрагенти да ги обменят срещу платежно средство“, каза Белайш, чиято фирма управлява активи за 391 милиарда долара. „Човек не може да плаща със златни кюлчета, както не може да плаща в мащаб с биткойни. В началото и в края на веригата са долари."
Това не спира опитите за създаване на конкуренти на долара, като усилията на Китай да интернационализира юана привличат по-голямо внимание.
На изслушване на банковия комитет в Сената този месец председателят на Фед Джером Пауъл каза, че войната в Украйна може да ускори усилията на Пекин да разработи алтернативи на доминираната от долари инфраструктура за международни разплащания. Goldman Sachs смята, че юанът изпреварва йената и паунда, за да стане третата по големина резервна валута в света до 2030 г., а Morgan Stanley смята, че китайската валута ще представлява до 10% от световните валутни активи през следващото десетилетие.
Решението на САЩ да въоръжат зелените пари ускорява преминаването към алтернативи като юана, каза Бенджамин Джоунс, директор на макроизследванията в Invesco Ltd., която контролира 1,5 трилиона долара. Въпреки че китайската валута може да не изпревари долара, тя може да стане „другият резервен актив, който ще работи рамо до рамо във времето“, каза той.
Други не са убедени. Разрешаването на свободната търговия на валута е от съществено значение за глобалния статус и влиянието на Пекин върху юана се разглежда като пречка. Статусът на Китай като нововъзникващия пазар също се оказва пречка, тъй като втората по големина икономика в света изостава от Запада по развита финансова инфраструктура.
Делът на юана в плащанията през глобалната система Swift възлиза на едва 3%, в сравнение с 40% за долара и 37% за еврото.
Дори новините, че Саудитска Арабия обмисля да определи цената на някои продажби на петрол за Китай в юани, не успя да впечатли инвеститорите.
„Китай има икономическата мощ, която да съответства на старата хегемонна мощ на САЩ, но все още не е изградил инфраструктурата, за да се превърне във финансова мощ“, каза Андерс Фареман, старши портфолио мениджър за глобални фиксирани доходи в PineBridge Investments. „Засега юанът все още се чувства като закъснял на финансовите пазари“, каза той.
Това е мнението, споделяно от Стивън Бароу в Standard Bank в Лондон.
„Проблемът в случая с Китай е, че самият капиталов контрол, който помага да се изолират валутата и финансовата система от капризите на политиката на Фед и нестабилността на долара, са същите, които пречат на юана да се превърне в сериозен съперник на долара“, каза Бароу. , който е ръководител на валутната стратегия.
Още по темата:
Възстановяването на долара може да задуши ралито на нововъзникващите пазари