Снимка: iStock
Обратното изкупуване на акции привлича много негативно внимание. И как да е по друг начин, когато заглавията за рекордно високи изкупувания на акции, предизвикват възмущение.
Ето някои факти във връзка с това. Първо, сумата, изразходвана от компаниите от S&P 500 за обратно изкупуване на акции, наистина достигна рекорд през четвъртото тримесечие на 2021 г.
Според индексите на S&P Dow Jones тези компании са похарчили 270,1 милиарда долара за обратно изкупуване на акции през периода. Това е нарастване от 234,6 милиарда долара през третото тримесечие и 130,6 милиарда долара през четвъртото тримесечие на 2020 г.
За цялата година обратното изкупуване достигна рекордните 881,7 милиарда долара през 2021 г., спрямо 519,8 милиарда долара през 2020 г. и 806,4 милиарда долара през 2018 г.
От всичко казано, не е очевидно, че обратното изкупуване изкривява фондовия пазар в по-голяма степен днес, отколкото би могло в исторически план. Това е така, защото стойността на фондовия пазар се изкачва с подобно темпо като обратното изкупуване.
Обратното изкупуване на S&P 500 като процент от пазарната стойност на компанията на индекса беше 0,67% през четвъртото тримесечие, едва малко над дългосрочната средна стойност от 0,64%.
S&P500
Обратното изкупуване на S&P 500 като процент от пазарната стойност на компанията на индекса беше 0,67% през четвъртото тримесечие. Въпреки че 0,67% не е нищо, то също не е особено голямо.
Сравнително малкият мащаб на обратното изкупуване на пазара се отразява от сравнително малкото им въздействие върху печалбата на акция.
JPMorgan Asset Management (JPMAM) разложи печалбата на акция (EPS) на S&P 500 до неговите двигатели на растеж: приходи, марж на печалба и промяна в броя на акциите.
Ако обратното изкупуване имаше съществено въздействие върху печалбата на акция, тогава въздействието на промяната в броя на акциите би било значително.
Анализът на JPM обаче установи, че промяната в броя на акциите всъщност има скромно нетно отрицателно въздействие върху EPS през 2021 г. От 2001 до 2020 г. средно промяната в броя на акциите е отговорна за само 0,3% от 6,0% ръст на EPS през този период.
Обратното изкупуване на S&P 500 като процент от пазарната стойност на компанията на индекса беше 0,67% през четвъртото тримесечие. Възможно е обаче дейността по обратно изкупуване да има по-голямо влияние върху EPS тази година, като цените на акциите са паднали значително.
„Настоящите индикации са, че компаниите са запазили обратните си изкупувания през неотдавнашния спад, което означава, че ще получават повече акции за разходите си и ще намалят броя на акциите още повече, което ще доведе до по-висок EPS“, смята Хауърд Силвърблат, старши индексен анализатор в S&P Dow Jones.
Анализаторите от Goldman Sachs очакват обратното изкупуване да достигне рекордния 1 трилион долара през 2022 г. Ако цените на акциите останат по-ниски, тези обратно изкупуване вероятно ще представляват по-голям дял от пазарната капитализация и растежа на печалбата на акцията за годината.
Още по темата:
Рекордни обратни изкупувания от най-големите световни корпорации през третото тримесечие