Снимка: iStock
В продължение на десетилетия инвеститорите разчитаха на така наречения портфейл 60/40 – комбинация от 60% акции и 40% облигации, или нещо близко до това – за да генерират достатъчно стабилен растеж и стабилен доход, за да постигнат финансовите си цели. И тази стратегия не разочарова, генерирайки обща възвръщаемост от около 9% годишно.
Въпреки това, тъй като инфлацията сега се покачва и лихвените проценти се покачват, може да се наложи преосмисляне на стратегията. Това е така, защото акциите и облигациите са склонни да падат заедно в среда с висока инфлация, без да оставят място за скриване.
„Високата и растяща инфлация може да бъде криптонит за традиционните класове активи“, казва Фил Хубер, главен инвестиционен директор на Savant Wealth Management и автор на The Allocator’s Edge.
Добавянето на алтернативни инвестиции е един от начините за намаляване или противодействие на удара. Алтернативните инвестиции имат потенциала да доставят приходи и свръхвъзвръщаемост, или алфа.
Алтернативните инвестиции се отнасят до всичко, което не е акция, облигация или пари в брой. Те включват хедж фондове, частен капитал, недвижими имоти, инфраструктура, частен дълг и цифрови активи. Високите минимални инвестиции, дългите периоди на блокиране и понякога тежките данъчни последици като цяло ги правят неподходящи или непривлекателни за повечето инвеститори на дребно.
Повечето „ликвидни алтернативи“ или ликвидни алтернативни фондове бяха стартирани след финансовата криза от 2008 г., за да осигурят на инвеститорите на дребно диверсификация на портфейла чрез излагане на алтернативни инвестиционни стратегии като частни капиталови фондове и хедж фондове. Те предлагат по-ниски минимуми от продукти, насочени към професионални инвеститори и инвеститори с висока нетна стойност, и се търгуват лесно, точно като публично търгуваните взаимни фондове.
Терминът течни алти обхваща много различни стратегии. Общото между тях е използването на стратегии, подобни на хедж фондовете, като къси продажби и инвестиране в класове активи, различни от акции и облигации. Фирмите продават ликвидни средства чрез регистрирани инвестиционни инструменти като взаимни фондове, затворени фондове и борсово търгувани фондове, като предлагат поне дневна ликвидност на много по-ниска цена от частните партньорства.
Според Morningstar през 2021 г. течните алти са получили приток от 28,86 милиарда долара. В своя пети годишен доклад за сектора Calamos Investments каза, че всички категории ликвидни алтернативи на Morningstar, които прегледа през 2021 г., са завършили годината с положителна нотка, независимо от „широката дисперсия в доходността“.
За разлика от повечето традиционни взаимни фондове и ETF-и, ликвидните фондове – като Abbey Capital Futures Strategy за управлявани фючърси, Stone Ridge High Yield Reinsurance (SHRIX) за катастрофални облигации и AQR Diversified Arbitrage (QDARX) за събития- управлявани стратегии – обикновено се предлагат само чрез финансови съветници.
Много инвеститори мислят за алтернативите като за напълно ликвидни или напълно неликвидни структури, но Хубер казва, че пейзажът не е толкова двоичен. Той посочва като пример интервални фондове. Това са фондове от затворен тип, регистрирани съгласно Закона за инвестиционните дружества от 1940 г. и достъпни само чрез финансови консултанти.
Интервалните фондове, наречени така, защото от тях се изисква да предлагат обратно изкупуване на определен процент от акции на определени периоди или интервали на цена, равна на нетната стойност на активите на фонда (NAV), осигуряват средно положение между взаимни фондове или ETF и неликвидни частни средства, обяснява той. Те може да са добър вариант за инвеститори, които искат повече диверсификация, но предпочитат да избягват частни средства. Някои примери включват корпоративно кредитиране на Cliffwater (CCLFX), алтернативно кредитиране на Stone Ridge (LENDX) и фонда за недвижими активи срещу капитал (VCRRX).
Вместо да избират една-единствена алтернатива, Хубер препоръчва на инвеститорите да изградят „комплект от няколко стратегии“, в които имат убеденост и които в идеалния случай могат да осигурят „източник на възвръщаемост, несвързан с останалата част от портфейла ви“. Той съветва да се разпределят поне 10% от портфолиото за алтернативи, тъй като всичко по-малко „няма да премести иглата достатъчно, за да направи разлика или въздействие“.
Както при повечето инвестиции, caveat emptor важи и за alt. Липсата на ликвидност е проблем, както и таксите. Основните активи в много ликвидни алтернативни фондове не са толкова ликвидни, колкото повечето акции и облигации. „Трябва да приемете факта, че може да има моменти, в които няма да можете да имате тази ликвидност в портфолиото си“, казва Сам Монфаред, вицепрезидент на екипа за изследователски прозрения в Preqin.
Майкъл Росен, управляващ партньор и главен инвестиционен директор в Angeles Investments и Angeles Wealth Management, е притеснен както от високите такси, така и от широката дисперсия в представянето на ликвидни алтернативни фондове. „Намираме се в това, което повечето хора очакват да бъде среда с ниска възвръщаемост за години напред“, казва той.
Още по темата:
Какви са настроенията на богатите инвеститори за 2022 година?