Снимка: iStock
Теодор Минчев
Природният газ поскъпва, следствие на войната между Украйна и Русия. Но инвеститорите се интересуват от бъдещето, а не от миналото, и в този ред на мисли, трябва да се предвиди какво ще се случи отвъд потенциалния край на конфликта, който рано или късно ще свърши.
Контраинвеститорите, често се позовават на техническия анализ, когато вземат решение да купуват поевтинял актив или да продават поскъпнал. И макар и изключително трудно, а понякога и доста болезнено, много инвеститори, се опитват да вървят срещу тълпата, опитвайки се да хванат „падащ нож“, или пък „изстреляна нагоре стрела“. Срещу този риск, естествено, инвеститорите често търсят голяма награда.
Разбира се, понякога контраинвеститорите имат възможност да ограничат загубите си, влизайки в подходящ момент и ограничавайки загубата до точно определено ниво, което им позволява да играят за високо съотношение доходност-риск.
И сега ще покажа един такъв пример, който макар и контраинтуитивен, защото става въпрос за един изключително волатилен, поскъпнал и зависим от войната в Украйна ресурс, на практика може да представлява една такава сделка, подкрепена от техническия анализ.
Трейдърите са запознати с понятието „двоен връх“. Това е ситуацията при която един актив тества или прави нов връх, само за да пропадне впоследствие и да регистрира силно понижение. Важното при този вид трейд е потвърждение, че фигурата се е материализирала. Тоест освен нов връх или стойност близо до върха на актива, е необходимо и понижение под стария връх впоследствие, който да инициира слабост. В допълнение, такова едно отстъпление от новия връх, може да бъде използвано от инвеститорите, като много добро ниво за излизане от позицията и признание, че не са били прави в залога си.
Именно подобна ситуация може да се оформя при природния газ.
Графика: MT5
На практика природния газ проби върха си от октомври 2021-ва година при 6.5 долара за MMBtu, но за съвсем кратко и не успя да се задържи над него. Това е и първия признак, който трябва да привлече вниманието на един контратрейдър. Сега природния газ се търгува при нива от 6.33 долара за MMBtu, което може да се приеме за ключово и донякъде приемливо отстъпление. По-важното обаче в случая е, че природния газ отстъпи под предходния си връх от 6.5 долара, което автоматично може да се превърне в един много добър стоп за потенциален трейд, отдалечен на едва 3%.
Подобен стоп изглежда много приемлив на фона на търсения изход на една такава къса сделка – 50-дневната пълзяща средна, която е при ниво от 4.92 долара в момента. Или целения спад би бил 1.4 долара, което представлява потенциална печалба от 22%. Казано по друг начин, един подобен трейд с шанс да се материализира от, да кажем, 30% (тоест да не удари стопа) се отличава със съотношение доходност риск от над 7. Това е повече от справедливо за един трейдър!
Разбира се, трейдът има още много потенциал дори и да бъде ударен стопа. Защото ако е позициониран правилно, удрянето на стопа би следвало да задейства по-нататъшно силно поскъпване на природния газ – което почти напълно да изчерпа целия оставащ възходящ потенциал за актива. При подобен сценарий, инвеститорите търпеливо могат да повторят късия вход със стоп поръчка при ново връщане и пробив под предходния стоп, който би следвало да огриначава всеки нов спад, ако има още място за ръст...
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на природен газ на финансовите пазари.