Снимка: iStock
Печеленето на пари на фондовия пазар вероятно ще изглежда различно през следващите няколко години в сравнение с ерата на ниските лихви, наблюдавана от края на Голямата финансова криза, казва директорът по информационни технологии в BlackRock на американските основни акции Тони ДеСпирито.
„Това е наистина голяма работа“, казва ДеСпирито пред изданието Yahoo Finance Live.
ДеСпирито обяснява, че от края на финансовата криза икономиката има много нисък растеж, много ниска инфлация и много ниски темпове. Но тези фактори до голяма степен приключиха по време на пандемията, като този режим беше сменен с режим с висока инфлация и любов към акциите, които остават в инвеститорите.
Сега нещата се променят отново, тъй като цените на жилищата се повишиха в този момент от пандемията, цените на акциите все още са повишени, нивото на безработица е под 4% и лихвените проценти се насочват нагоре.
Този нововъзникващ фон означава, че инвеститорите трябва да търсят компании, които имат ценова сила и да продават уникални продукти. Като цяло това ще бъде по-сложен фон за навигация на инвеститорите, признава ДеСпирито.
„Това е плодородна почва за индивидуален подбор на акции“, казва ДеСпирито.
Разбира се, инвеститорите показват безпокойство преди тази смяна на режима, прогнозира ДеСпирито.
Повечето от инвеститорите, 64%, очакват S&P 500 да пробие под нивото от 4000 пункта тази година, според ново проучване на Bank of America сред мениджърите на фондове, излязло във вторник. В момента S&P 500 е малко над 4400.
Въпреки нарастващите пазарни рискове, професионалистите са склонни да се съгласят с ДеСпирито, че има смисъл да останат в акции с наднормено тегло. Просто се свежда до това да бъдем по-селективни, отколкото през последните години.
„Искаме да се облегнем на части от пазара, където имате качество“, казва Кристен Битърли, ръководител на глобалните инвестиции в богатство на Citi в Северна Америка, в Yahoo Finance Live.
Въпреки несигурното начало на 2022 г., „едно нещо, в което се чувстваме относително сигурни, е, че излизаме от режима на инвестиране, който цареше след глобалната финансова криза (GFC) от 2008 г.“, пише ДеСпирито в прогноза за второто тримесечие в понеделник.
По отношение на световните финансовие пазари, ДеСприто вижда не само да се оформя „нов световен ред“, който „несъмнено ще доведе до по-висока инфлация и лихви, отколкото през периода от 2008 до 2020 г.“, но и по-сложна среда за инвеститорите, особено след като войната на Русия в Украйна заплашва да запази енергията и разходите за стоки във фокус.
„Ситуацията може да благоприятства американските акции, тъй като те са по-изолирани от европейските си колеги от скокове на цените на енергията и преките въздействия на войната и нейните икономически последици“, пише ДеСпирито, добавяйки, че може да бъде оправдано възстановяване на баланса към стойността.
„Също така си струва да се отбележи, че облигациите, които обикновено печелят предимство във времена на избягване на риска, днес осигуряват по-малко баласт на портфейла, тъй като корелациите с акциите се сближиха.
За да подпомогне формирането на своето мислене, екипът проучи предишни цикли на повишаване на лихвените проценти от централната банка на САЩ, започващи от 1983 г. до 2015 г., и установи, че стойностните акции превъзхождат своите колеги с голяма капитализация, но също така и ключовия показател за пазара на облигации.
Акциите, облигациите и особено стойността имат тенденция да се справят добре 3 години след цикъл на повишаване на лихвите. Екипът сравнява представянето за индекса на Bloomberg U.S. Aggregate Bond Index (червен), индекса Russell 1000 (жълт) и Russell 1000 Value Index (розов). Трябва да се отбележи, че представянето беше положително и в трите сегмента през първите три години, след като процентите започнаха да се увеличават.
Още по темата: