Снимка: iStock
Заглавията за инфлацията през 2022 г. съобщават, че имаме най-големия скок в цените от началото на 80-те години. И така, какво точно се случваше тогава?
Ето как изглеждат данните за инфлацията в САЩ от последния голям ръст на цените през 70-те и началото на 1980-те, с което можем да сравним случващото се сега и какво е различно.
Инфлационният ръст от 70-те години на миналия век беше най-лошия пристъп на повишаване на цените в съвремието. Започва през 60-те години на миналия век с наводнение от държавни разходи за новите програми на Великото общество и войната във Виетнам при президента Линдън Джонсън.
Политиката на Федералния резерв при президента Никсън през 70-те години на миналия век беше твърде хлабава за твърде дълго време, което увеличава инфлационния натиск. След това дойде серия от енергийни шокове, които влошиха и без това неприятната ситуация.
Най-високото ниво на инфлация след Втората световна война е през март 1980 г., когато годишното увеличение на индекса на потребителските цени е 14.8%. Инфлацията е висока сега, 8.5%, но далеч от тези рекордни показания. Последният път, когато беше толкова висока, беше през декември 1981 г., когато инфлацията най-накрая започна да намалява завинаги. Но това беше след продължителен период на потребителска болка, който съвпадна с три рецесии и изгони президента Джими Картър от поста след един мандат.
Тогава, както и сега, най-голямото повишение на цените включваше енергията. Всъщност енергийната инфлация преди 42 години беше по-лоша от сега. 12-месечното увеличение на цените на газа през 1982 г. е 68%. Днес тя е едва 48%. Цената на битовата енергия за топлинна и електрическа енергия е нараснала с 27% през 1980 г. в сравнение с 15% днес. Инвазията на Русия в Украйна и последвалите санкции срещу руската икономика допринесоха за енергийната инфлация днес. Но няма нищо ново в енергийните шокове.
През 70-те години на миналия век външните шокове включват петролното ембарго на ОПЕК от 1973 г., свързано с войната на Йом Кипур и иранската революция от 1979 г. Тогава, през 1980 г., започва осемгодишната война между Иран и Ирак. От 1970 до 1980 г. цената на петрола се е увеличила повече от пет пъти. Средната цена на бензина скочи от 0.36 долара за галон през 1970 г. – 2.74 долара днес – до 1.19 долара за галон през 1980 г., което би било 4.40 долара днес. През 1973 г. министърът на търговията Питър Питърсън заявява, че „ерата на евтината енергия е почти мъртва“.
Разходите за енергия обаче може да са били по-болезнени преди 42 години, отколкото сега. Типично превозно средство през 1980 г. е минавало средно 16 мили с галон бензин. Средната икономия на гориво днес е около 25.7 MPG. Типичен шофьор, който измина 12 000 мили при 4.40 долара за галон, би похарчил около 3300 долара през 1980 г., в днешни долари. Ако бензинът струваше същото днес, в реални долари, същият шофьор би платил 2054 долара. Само подобренията на ефективността биха спестили 1246 долара годишно, като всичко останало е същото.
Има няколко големи разлики между тогава и сега. Друг огромен източник на инфлация в наши дни са новите и употребяваните автомобили, въпреки че тези повишения на цените започнаха да се забавят. Това до голяма степен се дължи на недостиг на микропроцесори в резултат на еднократни изкривявания, свързани с пандемията COVID. През 1980 г. цената на новите превозни средства се е повишила с много по-малко от общия темп на инфлация и изобщо не е имало увеличение на цената на употребяваните превозни средства. Това се сравнява с двуцифрено увеличение на цената и на двете досега през 2022 г.
Виждаме и по-голямо увеличение на разходите за храна, мебели и уреди, отколкото през 1980 г. Отново, това вероятно се дължи на прекъсвания във веригата на доставки, свързани с COVID. Тогава цената на жилищата и наемите се покачваха по-бързо, отколкото сега, най-вече защото лихвените проценти се покачваха.
Инфлацията започна да спада бързо в началото на 80-те години, когато новият председател на Федералния резерв Пол Волкър започна агресивна серия от повишения на лихвените проценти. Фед тази година най-накрая започна да повишава лихвите, надявайки се отново да укроти инфлацията. Както служителите на Фед със сигурност знаят, обаче, повишаването на лихвите на Волкър предизвика нова рецесия, която започна през 1981 г. Просперитетът най-накрая се върна няколко години по-късно, но този дълъг пристъп на инфлация наказа както потребителите, така и политиците по начин, който никой не би искал да повтори днес.
Още по темата: