Снимка: iStock
Има само един изход от проблема с инфлацията в САЩ и той няма да бъде “меко кацане“. Централните банкери и повечето икономисти твърдят, че Федералният резерв може да върне инфлацията близо до целта си от 2% от настоящите нива - потребителските цени нараснаха с 8,5% през март през годината - без да убие икономическия растеж.
Икономическите прогнози на Фед отразяват това очакване, а неотдавнашно проучване, проведено от The Wall Street Journal, показва, че само 28% от икономистите казват, че виждат рецесия през следващата година.
Настоящият консенсусен възглед, че така нареченото „меко кацане“ е не само възможно, но и вероятно напомня на предишното доминиращо мнение, че инфлацията е преходна. Сега новият макроразказ се основава на предположението, че инфлацията е достигнала връх.
Но тъй като инфлацията е на 40-годишен връх – и се чувства по-зле, отколкото заглавията изглеждат за много фирми и потребители, като се има предвид колко бързо се движат цените на храната, енергията и подслоните – войната в Украйна и блокирането на Covid в Китай означават, че пикът... Аргументът за инфлацията е дори по-напрегнат, отколкото би бил, само на базата на вътрешните цени на подслон.
„Всички знаем, че паричната политика в добър ден не е най-хирургичната и чиста“, казва Джордж Гонкалвес, ръководител на макростратегията на САЩ в институционалната клиентска група на Mitsubishi UFJ Financial Group. „Като се има предвид пред какво е изправен Фед в момента и колко дълго е чакал да се справи с инфлацията, работата му става все по-трудна“, казва той.
Изглежда има два реалистични сценария за това как ще се развият следващите месеци. И двете завършват с рецесия. Фед или се бори достатъчно с инфлацията, или не, като последното води до стагфлационна комбинация от високи цени и бавен растеж, което неизбежно води до по-лоша рецесия.
Зад все още „розовата“ гледка се крият икономически данни, които изглеждат здрави. Но има два проблема, с изключение на факта, че брутният вътрешен продукт се сви през първото тримесечие, коригираните с инфлацията заплати се понижават и признаци, че потребителите харчат надолу спестовните възглавници. Първо, данните за растежа са завишени. Помислете за неотдавнашния доклад за дълготрайните стоки, казва главният икономист на MFR в САЩ Джош Шапиро, който показва, че поръчките за капиталови стоки, които не са отбранителни, с изключение на самолети, са нараснали с 9,7% през март спрямо февруари. Солидно, освен когато си спомните, че индексът на цените на производител на оборудване за частни капитали се е увеличил с 8,7% през същия период. Продажбите на дребно разказват подобна история: коригирани спрямо инфлацията, те са били равни през по-голямата част от миналата година.
След това следват докладите на пазара на жилища, където въпросът е именно силата. Въпреки че лихвите по ипотечните кредити бързо се покачват до най-високото ниво от 2010 г. насам и въпреки че Фед твърди, че ще повиши агресивно лихвените проценти и ще свие баланса си, за да се бори с инфлацията, започването на жилища и разрешителните за строеж продължиха да нарастват през март. Други данни през изминалата седмица показаха, че цените на жилищата са се повишили през февруари с най-бързия темп от месец спрямо месеца, нараснали с 20,2% спрямо година по-рано до най-висока стойност за всички времена.
Въпреки че лихвите по ипотечните кредити се движат бързо, те по същество не правят нищо на пазара на жилища, казва Торстен Слок, главен икономист в Apollo Global Management.
Въпросът е, че Фед трябва да охлади жилищата, които съставляват 40% от индекса на потребителските цени, за да охлади инфлацията. Но жилищата също съставляват една пета от БВП. И тъй като повече хора притежават домовете си, отколкото имат значителна експозиция на фондовия пазар, така нареченият ефект на богатството е дълбоко свързан с недвижимите имоти.
Реалността е, че ще отнеме много затягане, за да се охлади жилищният пазар, който се засили през последните две години, тъй като пандемията тласна хората към предградията и извънградските райони, които имат хроничен недостиг на запаси, а намесата на Фед торпилира лихвите по ипотечните кредити. Служителите на Фед започнаха да признават проблема, който имат в жилищата, предполагайки, че в крайна сметка ще продадат обезпечени с ипотека ценни книжа, които са закупили през последните две години.
Майк Прокопио, главен изпълнителен директор на базирания в Масачузетс разработчик на недвижими имоти Procopio Cos., казва, че нарастващите цени не оказват влияние върху бизнеса и не са довели до намалени продажни цени. Вместо това търсенето на инвеститорите е горещо, както винаги, въпреки че сега струва 30% повече за изграждане на жилищни сгради, отколкото преди година.
Доходността по проекти е намалена наполовина, казва той, но възвръщаемостта от около 4,5% все още надминава много алтернативи. „Разпределението на капитала за недвижими имоти е безумно“, казва Прокопио, добавяйки, че около 250 милиарда долара – еквивалентни на това, което обикновено би било капитал на стойност около 10 години – са насочени към пространството чрез частен капитал и институционални инвеститори.
Още по темата: