Снимка: iStock
С нарастването на инфлацията по-високо, отколкото всеки очакваше, председателят на Фед Джеръм Пауъл изложи политически път, по който Фед ще се движи бързо, за да издигне лихвите си до „по-неутрално ниво“ на лихвените проценти и може би по-високи, ако е необходимо.
„Има очевидна необходимост да се пристъпи към бързо връщане на позицията на паричната политика към по-неутрално ниво и след това да се премине към по-рестриктивни нива, ако това е необходимо за възстановяване на ценовата стабилност“, каза Пауъл в края на март и отново месец по-късно.
Пътят на агресивната политика ще започне с повишаване на лихвите с половин процентен пункт в сряда.
Но каква е тази неутрална ставка?
От месеци разговорите се съсредоточават около 2,4%. Някои служители на Фед посочиха това. Това съответства на тримесечната икономическа прогноза на Фед за „по-дългосрочната“ лихва по политиката на Фед. което поставя "по-дългосрочната" лихва по фондовете на Фед на 2,4%
Но това не е правилната мярка за неутралитет, каза Андрю Левин, професор по икономика в Дартмут Колидж и дългогодишен служител на Фед, включително ролята на специален съветник по стратегията на паричната политика и комуникациите към борда на Фед между 2010 и 2012 г. Той в момента съветва централните банки на Норвегия и Швеция, а също така е гостуващ учен в Международния валутен фонд.
Тъй като основната мярка на любимия инфлационен индикатор на Фед е 5,2%, това означава, че неутралният процент на фондовете всъщност е в диапазона от 5%-6%, каза Левин в интервю.
Ставката от 2,4%, която често се цитира, всъщност е само „неутралното“ ниво, когато инфлацията се движи при целта за инфлация на Фед от 2%, добави той.
Водещият принцип за борба с инфлацията всъщност е изложен на уебсайта на Фед, в раздел, озаглавен „Принципи за провеждане на паричната политика“.
Той гласи: „Централната банка трябва да повиши лихвения процент по политиката с течение на времето с повече от едно към едно в отговор на постоянно нарастване на инфлацията и да понижи лихвения процент повече от едно към едно в отговор на продължително намаляване на инфлацията." Например, ако процентът на инфлация се повиши от 2% на 3% и увеличението не е причинено от временни фактори, централната банка трябва да повиши лихвения процент с повече от един процентен пункт.
Базовата PCE инфлация се е повишила до 5,2% годишен темп през март от 2% през същия месец спрямо миналата година.
Разбира се, ключът е в това колко от скорошния скок на инфлацията е временен. Това остава да се види, въпреки че Фед вече беше опроверган, като нарече покачването на цените миналата година „преходно“.
Пауъл трябва да каже, че макар да има много несигурност, Фед „трябва да премине към неутрална позиция, което означава, че трябва да преместим лихвите на федералните фондове, за да бъде приблизително в съответствие или малко над нивото на инфлация“, - каза Левин.
„Ако Пауъл съобщи това в сряда, мисля, че пазарите ще разберат, че вероятно лихвеният процент по федералните фондове ще трябва да се повиши до 4% или 5% до края на годината“, каза той.
Очакванията на пазара, базирани на инструмента Fed Watch на CME, са, че Фед ще повиши лихвения си процент до диапазон от 3%-3,25% до края на годината, а лихвените проценти ще достигнат диапазона от 3,5-3,7% до юли 2023 г. .
Икономистите от Deutsche Bank смятат, че Фед ще повиши лихвените проценти до 3,6% до средата на 2023 г. Когато се комбинира с ефектите от ликвидирането на баланса му, които имат сходни последици от повишаването на лихвите, Фед ще осигури повече от 4 процентни пункта в ефективно затягане, прогнозира банката на Wall Street.
„Това затягане трябва да започне значително да забавя растежа през втората половина на 2023 г. и да предизвика рецесия, която да започне в края на следващата година“, каза Матю Луцети, главен американски икономист в Deutsche Bank, в бележка до клиентите.
„Ще ни е интересно да чуем как FOMC тълкува подходящия номинален неутрален процент в среда, в която инфлацията е значително над целта на Фед от 2%“, добави той.
Някои прогнози за фиксиран доход смятат, че бенчмарковата лихва на Фед може да достигне 6%, докато други икономисти и стратези смятат, че Фед няма да може да повиши лихвите дори до 3%.
Още по темата:
Забравете повишаването на лихвите! Много по-важно е как Фед ще действа с баланса си!
Елън Гаске, водещ икономист в PGIM Fixed Income, каза, че смята, при много несигурност, че Фед ще повиши лихвите само до 2% до края на тази година и 2,5% през 2023 г.
Тя каза, че фирмите ще загубят своята ценова сила и че ще има малко умерено увеличение на заплатите.