Снимка: iStock
Акциите и облигациите се търгуват по почти същия модел, както през 70-те години на миналия век, защото икономиката е изправена пред същата заплаха: инфлация.
Цените на акциите и доходността на облигациите се движат в противоположни посоки тези дни. Данните от Evercore за последните 12 месеца показват, че средно S&P 500 е намалял в дните, когато доходността на 10-годишните облигации се е повишавала.
Това е труден модел за инвеститорите в акции: през изминалата година 10-годишната доходност се повиши до 3% от 1,57%, докато S&P 500 се повиши с 1,5% - и е доста по-ниско от рекорда си в началото на януари.
Това е голяма промяна отпреди пандемията. В повечето едногодишни периоди през 2000-те, акциите се покачваха, когато доходността на облигациите растеше. Повишаването на доходността отразява нарастващите инфлационни очаквания в резултат на засилването на икономическото търсене. Корпоративните печалби имат тенденция да се увеличават, захранвайки акциите, когато икономиката е силна.
Но сега фондовият пазар промени нагласата си за нарастващите доходи на облигациите. По-големите доходи отразяват по-високите инфлационни очаквания, но тези покачващи се цени вече не се приветстват като знак за икономическа сила. Вместо това те се разглеждат като заплаха за растежа. Опасността, както я виждат инвеститорите, е, че по-високите цени, предизвикани от всичко - от пречки във веригата за доставки след пандемия до санкции върху руските стоки в резултат на атаката на Москва срещу Украйна, в крайна сметка ще подкопаят потребителското търсене.
Вече последното отчитане на тримесечния брутен вътрешен продукт, коригиран с инфлацията, показа, че икономиката се сви през първото тримесечие. Инфлацията намалява цифрите, както и други фактори, като например спад в износа поради слабото търсене в чужбина. Крайният ефект може да бъде низходящ натиск върху корпоративните печалби, което започнаха да отразяват падащите цени на акциите.
Всичко това напомня за 70-те години на миналия век. В повечето едногодишни периоди през това десетилетие S&P 500 падаше, когато доходността на облигациите се повишава. Това отчасти се дължи на факта, че по-високата доходност отразява проблемната инфлация; индексът на потребителските цени достигна 10% през това десетилетие, което също беше дом на две рецесии.
Въпросът е, че фондовият пазар в момента очаква деня, в който инфлацията и доходността на облигациите ще спрат да растат.
Още по темата: