Снимка: iStock
Известният инвеститор Кевин О’Лиъри каза пред CNBC, че компаниите от S&P 500, които могат да „увеличат цените си“ и „поддържат маржове“, са мястото, където хората трябва да вложат парите си, за да работят.
Коментарите му дойдоха, след като Федералният резерв увеличи основния си лихвен процент с половин процентен пункт, в съответствие с пазарните очаквания.
Въздействието на инфлацията върху паричните средства и повишените лихвени проценти по дългите облигации оставят малко възможности за хората, каза О’Лиъри.
Тъй като лихвените проценти в САЩ се покачват, инвеститорите могат да накарат парите си да работят, като гледат компании от S&P 500, които могат да „увеличат цените си“ и „да запазят маржовете“, каза именитият инвеститор.
„Има много такива. Това е добро място да се скриете, когато получавате дивидент от 2%“, каза инвеститорът на знаменитостта в четвъртък по „Squawk Box Asia“.
Председателят на Фед Джером Пауъл посочи, че повишаването на лихвите със 75 базисни пункта „не е нещо, което комисията активно обмисля“, въпреки че очакванията на пазара се наклониха силно към повишаването на Фед с три четвърти процентен пункт през юни.
По подобен начин О’Лиъри хвърли съмнения относно такова рязко покачване, добавяйки, че пазарите все още са „в цикъл на растеж“.
„Не мисля, че това ще се случи. Имате много притеснения в Европа, имате руската инвазия в Украйна. Имате проблеми с веригата за доставки около пшеницата и идващите стоки, защото украинците няма да доставят зимна пшеница“, каза той.
„Има много неща, за които да се тревожите, които мисля, че възпират Фед. И това е твоят приятел."
„Мисля, че въпросът, на който трябва да отговорите, е: Може ли Пауъл по принцип да насочи самолета за меко кацане? Ако мислите, че той може, като мен, оставате в дълги акции“, каза рисковият капиталист, който също е съ-домакин на „Shark Tank“ и председател на O’Shares ETFs.
„Пазарът до края на годината ще претърпи много волатилност – много повече дни с 1000 пункта“, каза той, имайки предвид индекса Dow Jones Industrial Average, който падна с 1063 пункта след повишаването на лихвите в сряда.
Въздействието на инфлацията върху паричните средства и повишените лихвени проценти по дългите облигации - като 10-годишната съкровищна облигация на САЩ - също оставят малко възможности за хората, каза О'Лиъри. Ето защо той каза, че ще се съсредоточи върху пазарите на акции и ще купува акции на компании, които имат „някакво подобие на ценова сила“.
„Това е най-издръжливият, той е най-защитения вариант за капитала. Акциите все още се представят във времена на инфлация... може да възразите, че това не е достатъчна сила за ценообразуване, но е много по-добре от дългата облигация. И със сигурност е по-добре от пари в момента."
Къде да намерите завладяваща възвръщаемост?
Попитан къде инвеститорите могат да намерят най-убедителната възвръщаемост на настоящия пазар, О’Лиъри стесни въпроса до акциите на енергията и здравеопазване.
„Мисля, че енергията беше истински лидер по отношение на осигуряването на доходност от дивиденти, някои от тези акции и сега до 7, 8, 9%“, каза той.
„Хората са загрижени за това какво ще се случи с цената на петрола. Но санкционираната Русия вероятно ще поддържа цените там, където е сега. И има още производство в САЩ."
Мисля, че влизането в по-консервативен мандат с голяма капитализация, плащащи дивиденти не е лош резултат. Не е лошо място за скриване.
„Много биотехнологични компании бяха съкрушени от корекцията, но те наистина ще запазят много растеж“, каза О’Лиъри.
„Модерна, например, доста добри числа… Инвестирал съм там, както и в Pfizer. Сега има места, когато икономиката се промени, които изглеждат много, много обещаващи само за общи продажби и разпределения обратно към акционерите“, добави той.
„Мисля, че влизането в по-консервативен мандат с голяма капитализация, плащащи дивиденти не е лош резултат. Не е лошо място за скриване."
Още по темата:
Проучване: 42% от жените инвеститори казват, че са започнали по време на пандемията