Снимка: iStock
Фондовият пазар продължава да се понижава. Преди да се повиши в петък, S&P 500 имаше най-ниско ниво на затваряне от 3930,08 в четвъртък, което е спад от 18,1% от рекордния максимум от 4796,56 на 3-ти януари.
Ако вземете предвид действието на пазара в рамките на деня, S&P се търгува до 3 858,87 в четвъртък, което е спад от 19,9% от дневния си връх от 4 818,62 на 4 януари и на крачка от заветния спад от 20%.
Технически погледнато, акциите не влизат в „мечи пазар“, докато цените не паднат с поне 20% от своите върхове. И за повечето наблюдатели на пазара това изчисление се основава на цените на затваряне. Честно казано, всичко това е глупава семантика за кръглите числа и грешките при закръгляването.
Както и да го погледнете, фондовият пазар е надолу много.
Учене от историята
Бихме могли да обсъдим всички начини, по които днешният ден е и не е като историческите бичи и мечи пазари, но е малко вероятно това да завърши с окончателно заключение. Независимо от това, нека направим бърз преглед на историческото представяне на пазара.
Технически, ние сме в трета година на бичи пазар, който започна на 23 март 2020 г.
Райън Детрик, главен пазарен стратег в LPL Financial, прегледа историята и установи, че три от 11-те бичи пазара след Втората световна война са приключили през третата година. Така че от гледна точка на продължителността, не би било твърде необичайно акциите да бъдат на пълен мечи пазар малко преди март 2023 г.
По отношение на продължителността, корекциите на фондовия пазар в историята (т.е. когато фондовият пазар падне с повече от 10%, но по-малко от 20%) са имали средна продължителност от 133 дни от върха на пазара до дъното на пазара, според данните, събрани от Детрик .
Текущата корекция е в продължение на 131 дни от петък, което я прави доста близка до средната, ако се предположи, че пазарът скоро ще се повиши и няма да изпадне в „меча територия“.
И тъй като сме много близо до това да бъдем на технически мечи пазар, сега е подходящ момент да поговорим за мечите пазари в историята. Бен Карлсън, директор по управление на институционалните активи в Ritholtz Wealth Management, прегледа историческите данни.
От 1950 г. средният мечи пазар продължи 338 дни (с диапазон от 33 до 929 дни) и вижда понижение за S&P 500 средно с 30,2% (с максимален спад от 56,8%).
Струва си да се отбележи, че много - но не всички - мечи пазари дойдоха с икономическа рецесия. И както може да очаквате, мечите пазари на фона на рецесиите се влошават.
Карлсън отбелязва, че от 1929 г. насам рецесионните мечи пазари са продължили средно 390 дни от пика до най-ниската си стойност, като акциите са паднали средно с 39,4% през този период. Междувременно нерецесионните мечи пазари продължават средно 202 дни, като акциите падат средно с 26,1%.
Огромните разпродажби на фондовия пазар са нормални. S&P исторически е наблюдавал средно годишно максимално усвояване (т.е. най-голямата разпродажба в рамките на годината) от 14%. Няколко години се наблюдават по-леки разпродажби. Други години виждат по-лоши.
Всичко това говори за две противоречиви реалности, с които инвеститорите трябва да се справят: В дългосрочен план нещата почти винаги се получават към по-добро, но в краткосрочен план всичко може да се обърка. Това е целта на инвестирането в фондовия пазар.
Бележка за текущия момент...
Икономическите данни продължават да са много силни и продължават да има огромни попътни ветрове, които предполагат, че растежът ще продължи.
По същия начин очакванията за ръст на печалбите се подобряват. Взети с падащите цени, оценките стават все по-привлекателни.
От петък форуърдното съотношение P/E на S&P 500 беше 16,6, според FactSet. Това е под средното за 10 години от 16,9.
Тази комбинация от устойчив икономически растеж, подобряване на очакванията за печалби и атрактивни оценки има поне някои професионалисти от Уолстрийт, които съветват клиентите да поемат риск.
И историята казва, че разпродажбите като тази, която изпитваме сега, често са последвани от рязко възстановяване.
Според данни от Бенедек Вьорьос, директор на инвестиционната стратегия в индекси в S&P Dow Jones Indices, „спад от 15% или повече за период от пет месеца за S&P 500 е последван от положителна възвръщаемост през следващите 12 месеца като цяло но се случва само два пъти през последните 65 години, със средна печалба от едва 20%.“
Разбира се, няма гаранция, че показателите продължават да се движат благоприятно, особено след като Федералният резерв активно се движи към охлаждане на търсенето в икономиката. И със сигурност е възможно акциите да продължат да падат, независимо от това какво оправдават данните.
Още по темата: