Снимка: iStock
Много акции продължиха да се понижават в четвъртък, като S&P 500 се бореше да избегне меча територия, финансовите съветници предупредиха инвеститорите да бъдат разумни по отношение на използването на ливъридж. Това е така, въпреки че много инвеститори, особено по-диверсифицирани, вероятно не са били засегнати от искания за маржин, според съветници и други професионалисти на пазара.
„Широкият пазар на САЩ е спаднал само с 20% до 30% тази година“, казва Алекс Клингелхофер, сертифициран финансов плановик в офиса на Exencial Wealth Advisors в Оклахома Сити. „Трябва да сте доста концентрирани и да имате доста голям марж, за да сте изправени пред марджин кол, когато сте надолу само с 20%“, казва той.
Инвеститорите, които търгуват с ценни книжа на маржин, заемат пари от брокера, за да го направят. След като първоначалното изискване за маржин бъде изпълнено, индустриалният регулатор Finra обикновено изисква собственият капитал на клиента в сметката да не може да падне под 25% от текущата пазарна стойност на ценните книжа в сметката. Брокерските фирми могат да определят по-високи проценти, ако искат, и много го правят.
Разбира се, някои инвеститори са били обект на искания за маржин, като много акции се понижиха през последните дни. За да предотвратят проблеми, много финансови съветници призовават клиентите да използват ливъридж предпазливо и пестеливо.
Klingelhoeffer, например, препоръчва на клиентите да държат маржин заемите до 20% или по-малко от стойността на сметката си. Така че за сметка от 1 милион долара това би означавало маржин заем от 200 000 долара или по-малко. И дори тогава, Klingelhoeffer само препоръчва на клиентите да използват маржин заеми при определени обстоятелства, като мостово финансиране на дом или друг необходим разход в брой.
С лихвите за маржин заеми от порядъка на 2%, използвани предпазливо, тези заеми могат да бъдат разумен начин за покриване на краткосрочен недостиг на пари относително евтино, казва той.
„Истинският проблем е, когато използвате твърде много от него и не сте достатъчно широко диверсифицирани, за да получавате маржин кол въз основа на една или две акции“, казва той.
Въпреки че може да изглежда съблазнително за клиентите да купуват със заем, когато пазарът поеме нагоре, съветниците казват, че това не е добра идея.
„Както всеки път, когато купувате с марж, вие увеличавате риска – както нагоре, така и надолу“, казва Дан Кейси, инвестиционен съветник и основател на Bridgeriver Advisors в Блумфийлд Хилс, Мичиган. Той препоръчва на клиентите да не превишават собствените си средства да поддържат диверсифициран портфейл, така че по време на корекции и маржин колове, те имат опции за продажба на ценни книжа, които може да не са се понижили толкова или изобщо.“
Въпреки че Кейси казва, че не е имал клиенти, които са получавали маржин кол поради най-новата пазарна корекция, ако са го направили, той би препоръчал използването на външни пари, ако е възможно, за изплащане на заема или за задоволяване на изискванията за марж на брокерската компания. Това избягва необходимостта от продажба на акции в портфейла на загуба, за да се изпълнят изискванията.
Няколко участници в индустрията казват, че скорошната пазарна корекция вероятно не е довела до огромен брой искания за маржин. „Не сме чували много за исканията за маржин в настоящата среда, но виждаме значителен спад в използването на маржин“, казва Девин Райън, директор на изследванията на финансовите технологии в JMP Securities, Citizens Company.
Според данните на Finra маржовете на индустрията са спаднали с около 20% от октомври до април. Това вероятно е продължило и през май, предвид продължаващите пазарни турбуленции, казва Райън.
„Това поведение е насочено типично в среди на „изключване на риска“, но от данните, които проследяваме, и историите, които чуваме, институционалните инвеститори намаляват задлъжнялостта на портфейлите си с рекордна скорост (за да намалят риска, но също и да увеличат ликвидността до степента, която получават искания за обратно изкупуване), което изостря натиска върху продажбите, докато инвеститорите на дребно също намаляват риска“, казва той.
Въпреки че не може да се каже колко още ще се понижи пазарът, Кларк Кендъл, президент на Kendall Capital в Роквил, Мериленд, казва, че не очаква това да бъде 40% до 50% мечи пазар, като се има предвид, че безработицата е толкова ниска , а корпоративните приходи и печалбите все още се увеличават. Вместо това той смята, че е по-вероятно пазарът да се покачи с 10% до края на годината, вместо да падне с още 10%.
Въпреки това инвеститорите може да очакват повече искания за марж, ако тенденцията на спад се запази, като се има предвид, че повечето клиенти на дребно имат дълги акции, за разлика от късите, казва Стив Сандърс, изпълнителен вицепрезидент по маркетинг и разработване на продукти в Interactive Brokers. „Да, ще има маржин колове“, казва той.
Той отказа да коментира нивото на маржин коловете, които Interactive Brokers вижда напоследък. Fidelity и Schwab също отказаха коментар.
„Това е доста добре пазена тайна от брокерската индустрия“, казва Ед Ярдени, президент на Yardeni Research. Това е така, защото ако отделните компании излязат с изявления, в които се казва, че исканията за маржин, които са издали, са били най-много след такава и такава дата, това само би ускорило негативната страна, обяснява той. „Те със сигурност нямат интерес да увеличават волатилността на пазара сред своите инвеститори на дребно“, казва Ярдени.
Разбира се, маржин коловете могат да допринесат за волатилността на пазара, но това не е най-големият фактор, казва Ярдени, добавяйки, че хедж фондовете, ETF и други видове ливъридж също играят роля. „Това е само един от факторите, които допринасят за нестабилността и дните на спад“, казва той.