Снимка: iStock
Джим О'Нийл, бившият икономист на Goldman Sachs, най-известен с измислянето на термина "BRICs", каза пред Bloomberg News в четвъртък, че щатският долар може да предизвика нова азиатска финансова криза, ако японската йена падне до 150 спрямо зелените пари - ниво, наблюдавано за последно през 1990г.
Напоследък се появиха много спекулации за това доколко доларът може да се засили, тъй като Федералният резерв продължава да повишава лихвените проценти с агресивни темпове, което прави зелените пари по-привлекателни за чуждестранните инвеститори.
Тази седмица йената USDJPY падна до 134 спрямо долара, за първи път от 2002 г.
Разбира се, други централни банки се борят да вървят в крак с Фед – най-скоро Европейската централна банка в четвъртък остави вратата отворена за повишаване на лихвения процент с 50 базисни пункта през септември, а Резервната банка на Австралия изненада икономистите с по-голямо покачване, от очакваното по-рано тази седмица.
Но докато много централни банки следват стъпките на Фед, Японската централна банка е избрала да запази паричната си политика хлабава, за да помогне за финансирането на амбициите за разходи на японския премиер Фумио Кишида.
Миналия месец Ейсуке Сакакибара, бивш служител на японското правителство, често наричан с прякора си „Г-н. йена“, каза, че японската валута може да отслабне до 150 йени за долар, според отделен доклад на Bloomberg News.
Но ако йената продължи да отслабва, Китай може да се намеси, за да девалвира допълнително своята валута, юана, потенциално да предизвика верижна реакция от слабост на валутата в региона, която може да носи ехо от края на азиатската финансова криза от края на 90-те, която започна в Тайланд с краха на тайландския бат, преди да рикошират в региона - след това в целия свят.
„Ако йената продължи да отслабва, Китай ще види това като несправедливо конкурентно предимство, така че паралелите с азиатската финансова криза са напълно очевидни“, каза О’Нийл пред Bloomberg. „Китай не би искал това обезценяване на валутите да застраши икономиката им.
Ако приемем, че Японската централна банка се придържа към контрола на кривата на доходността – нейната политика на внимателно поетапно управление на доходността на японските държавни облигации, която икономистите смятат за изключително свободна форма на парична политика – силата на долара може да създаде „сериозни проблеми“ в Пекин, - каза О'Нийл.
Икономистът и бивш председател на Goldman Sachs Asset Management напусна инвестиционната банка през 2013 г., преди да стане старши съветник в Chatham House, британския политически институт. „BRICs“ е съкращение, което означава „Бразилия, Русия, Индия, Китай“ и е предназначено да представлява група от най-влиятелните икономики на нововъзникващите пазари.
Редица стратези на Уолстрийт наскоро призоваха за пауза в бурното рали на долара, което го доведе до многодесетилетни върхове срещу много от основните му съперници. Въпреки това зелените пари продължават да се засилват спрямо йената.
Още по темата: