Снимка: iStock
Bridgewater Associates на Рей Далио е разположила най-малко 6.7 милиарда долара в къси позиции срещу европейски акции, според групата данни Breakout Point, която обобщава публичните оповестявания на фирмата.
Фирмата на Далио като цяло е меча по отношение на глобалната икономика и вече се е позиционирала срещу разпродажби на американски облигации, американски акции и както американски, така и европейски корпоративни облигации.
Инвеститорът милиардер Рей Далио е прав, че е заложил срещу европейски акции, а глобалните пазари все още имат труден път, според Беат Витман, партньор в базираната в Цюрих Porta Advisors.
Не е известно дали късите позиции на Bridgewater са категорични залагания срещу акциите или са част от хеджиране.
22-те къси цели на базирания в Кънектикът фонд в Европа включват залог от 1 милиард долара срещу холандския доставчик на полупроводниково оборудване ASML Holding, 705 милиона долара срещу френската TotalEnergies и 646 милиона долара срещу френския производител на лекарства Sanofi, според данните на Breakout Point.
Други големи имена, които също са скъсени от фирмата, включват Santander, Bayer, AXA, ING Groep и Allianz.
„Мисля, че той е от правилната страна на сделката и е доста интересно да се види кои стратегии са се представили най-добре тази година“, каза Витман пред CNBC в петък.
„По същество това са количествените стратегии, следващи тенденцията, които се представиха много силно – не е изненада – и интересното е, че стратегиите за къси и дълги позиции са били доста катастрофални и разбира се, няма нужда да казвам, че само дългосрочните са най-лошите, така че мисля, че е правилно сега той е от дясната страна на тази инвестиционна стратегия“.
Паневропейският индекс Stoxx 600 е намалял с повече от 16% от началото на годината, въпреки че досега не е претърпял същата степен на болка като Wall Street.
Въпреки това, близостта на Европа до конфликта в Украйна и свързаната с нея енергийна криза, заедно с глобалните макроикономически предизвикателства, свързани с високата инфлация и проблемите с веригата на доставки, накараха много анализатори да понижат своите перспективи за континента.
„Фактът, че всички тези къси позиции се появиха в рамките на няколко дни, показва активност, свързана с индекса. Всъщност всички скъсени компании принадлежат към индекса STOXX Europe 50“, каза основателят на Breakout Point Иван Косович.
„Ако това наистина е стратегията, свързана с индекса STOXX Europe 50, това би означавало, че други компоненти на индекса също са скъсени, но в момента са под прага на разкриване от 0.5%. Не ни е известно до каква степен тези оповестявания могат да бъдат откровен къс залог и доколко хеджиране срещу определена експозиция“.
Фирмата на Далио като цяло е меча по отношение на глобалната икономика и вече се е позиционирала срещу разпродажби на американски облигации, американски акции и както американски, така и европейски корпоративни облигации.
„Не мисля, че сме близо до някакво дъно“
Въпреки това, което се очертаваше като леко облекчение в петък, Витман се съгласи, че картината за фондовите пазари в световен мащаб може да се влоши, преди да се подобри.
„Не мисля, че сме близо до някакво дъно в общите индекси и не можем да сравним средните спадове през последните 40 години, когато имахме основно деинфлационна тенденция от времето на Пол Волкър“, каза той.
Волкър беше председател на Федералния резерв на САЩ между 1979 и 1987 г. и въведе рязко покачване на лихвените проценти, широко признато за прекратяване на високата инфлация, която се е запазила през 70-те и началото на 1980-те, макар че безработицата се покачва до почти 11% през 1981 г.
„Имаме истинска сложна макроситуация в момента, нестабилни темпове на инфлация и ако погледнете само факта на американския пазар, че имаме дълга хазна под 3,5%, безработица под 4%, проценти на инфлация над 8% – реални лихвени проценти почти не са се движили“, добави Витман.
„Ако погледнете индикаторите за риск като индекса на волатилността, кредитните спредове, процентите на неизпълнение, те дори не са наполовина, където трябва да бъдат, за да се формира правилно дъно на мечи пазар, така че има още много намаляване на задлъжнялостта“.
Много губещи технологични акции, „меме-акции“ и криптовалути се разпродадоха рязко, откакто централните банки започнаха своя ястребов ход, за да овладеят инфлацията, но Витман каза, че предстои още нещо за по-широкия пазар.
Още по темата: