Снимка: iStock
След срива на фондовия пазар миналата седмица, инвеститорите вероятно се чувстват като звездата на Warriors Стивън Къри през 2020 г., питайки какво друго може да се обърка. S&P 500 се понижи с 5,8%, най-лошият му седмичен спад от март 2020 г., докато Dow Jones Industrial Average и Nasdaq Composite спаднаха с 4,8%.
Това беше „най-лошата част от продажбите в историята на S&P 500“, според Джейсън Гьопферт от Sundial Capital Research, който се обърна към петте дни от 8 юни, когато повече от 90% от акциите на индекса завършиха по-ниско. Въпросът сега е колко още може да се обърка.
Много. Спадът през седмицата, който изпрати S&P 500 на мечи пазар, беше причинен от нарастващите доходи на облигации, някои слаби икономически данни и, разбира се, Федералния резерв, който за първи път повиши лихвените проценти с три четвърти от пункта от 1994 г.
И има още там откъдето дойде повишението. Фед, борейки се с инфлацията, за разлика от всяка, която е виждал през последните 40 години, може да повиши лихвите по-високи от очакваното в момента – има 89% шанс за ново увеличение с три четвърт пункта през юли, въпреки че шансовете това да се случи през септември са много по-ниски – докато през изминалата седмица се появиха признаци за забавяне на икономиката. Началното жилищно строителство спадна с 14% на месечна база през май, а продажбите на дребно спаднаха с 0,3%.
„Фед трябва да намали инфлацията и темпът на растеж на икономиката ще бъде жертва“, казва Дейв Донабедиан, главен инвестиционен директор в CIBC Private Wealth US.
Това е достатъчно страшно, но най-голямата краткосрочна грижа за фондовия пазар може да са печалбите. В момента се очаква те да бъдат доста добри, като анализаторите прогнозират 11% ръст до $228 на акция през 2022 г. и 9,6% ръст до близо $250 през 2023 г.
Но стратегът на Wells Fargo Крис Харви очаква компаниите да звучат много по-притеснени при следващите си конферентни разговори във вид рязък поврат, който не се е случвал от 2007 г.
„Като цяло смятаме, че пазарът бързо се е изместил от страховете от недостатъчно предлагане към свръхпредлагане и корпоративните перспективи ще се променят драстично с разкриването на печалбите“, обяснява Харви, който препоръчва да се избягват „счупени истории“, акции, които включват Walt Disney (тикер: DIS), Etsy (ETSY), Netflix (NFLX) и Boeing (BA).
Ако той е прав, прогнозите за печалбите ще трябва да се понижат - а S&P 500, който се търгува на 15,4 пъти печалбата за следващите 12 месеца, не е толкова евтин, колкото изглежда.
Дейвид Костин от Goldman Sachs отбеляза, че ако компаниите от S&P 500 печелят $239 и се търгуват при 17 пъти печалбите си, индексът ще се търгува на 4165, което е с 13% повече от приключването в петък. Това е оптимистичният случай.
Но ако печалбите за 2023 г. са по-ниски – да речем, $225 – и съотношението цена/печалба падне до 14, индексът може да се търгува надолу до 3150, което е отстъпка от 14% от затварянето в петък. „Инвеститорите, които търсят възможности за стойност, трябва да вземат предвид както оценките, така и потенциалния риск от намаляване на прогнозите за печалбите“, пише той.
Все пак това не е краят на света. Джим Стак, президент на InvesTech Research, намали експозицията на акции до 44% през изминалата седмица, най-защитното му портфолио след технологичния балон през 2000 г. Той не звучи пренебрежително за това. Вместо това той гледа напред.
„„Добрата новина“ е, че това в крайна сметка ще доведе до една от най-добрите възможности за покупка от десетилетия“, пише той. "Но засега търпението е от първостепенно значение."
Още по темата: