Снимка: iStock
Тъй като нивата на цените продължават да нарастват, Фед вече не използва думата „преходно“, за да опише инфлацията.
Потребителските цени в САЩ скочиха с 8,6% през май спрямо година по-рано, отбелязвайки най-бързото увеличение от декември 1981 г. Това може да даде на Фед повече причина да продължи да повишава лихвените проценти – нещо, което вече хвърля огромна сянка върху фондовия пазар.
Това е порочен кръг, критикуван от много ветерани, инвестиращи на фондовите пазари. А авторът на „Богат татко, беден татко“ Робърт Кийосаки е един от най-новите експерти, които бият тревога.
„Когато инфлацията се повиши, ние ще унищожим 50% от богатството на населението на САЩ“, каза той пред Stansberry Research по-рано тази година.
Нека да разгледаме по-отблизо какво има предвид Кийосаки с това.
Кийосаки не е много доволен от текущото състояние на американската икономика.
„Америка спря да произвежда продукти, ние произвеждаме балони“, казва той и добавя, че сега имаме балони на пазара на недвижими имоти, фондовия пазар и пазара на облигации.
Авторът също така критикува решението на президента Джо Байдън да спре нефтопровода Keystone XL, което според него е основна причина цените на енергията да са толкова високи.
И това не вещае добро за обикновения Джо.
„Средният американец няма 1000 долара“, казва Кийосаки. Скорошно проучване на Bankrate показа, че повечето американци нямат заделени достатъчно пари, за да покрият неочакван разход от 1000 долара.
Това също създава проблеми за тези, които искат да се насладят на златните си години. Когато балонът се спука, казва Кийосаки, фондовият пазар ще се срине. Така че тези, които разчитат на своите 401(k) планове, „са препечен хляб“.
„Нямаме пенсиониране, пенсиите ни са сринати.“
Като се има предвид мрачната му перспектива, не е голяма изненада, че Кийосаки е фен на активи за убежище като злато и сребро. Благородните метали не могат да бъдат отпечатани от нищото като фиатни пари и те помагат на инвеститорите да запазят покупателната си способност от векове.
Цената на златото се е повишила с около 8% от началото на годината до момента. Нахлуването на Русия в Украйна даде на инвеститорите нова причина да проверят силата на жълтия метал.
Докато Кийосаки притежава злато – той за първи път купува жълтия метал през 1972 г. – предпочита среброто в днешната икономическа среда.
В туит през март Кийосаки разкри, че е закупил 2500 кюлчета за американски сребърен орел и предложи своите бичи причини за това.
„Златото вече се повиши. Биткойн все още е твърде висок“, се казва в туита. „Среброто е с 50% под най-високото си ниво за всички времена. Среброто е индустриален метал“.
Тактика на балоните
Балоните са склонни да се пукат - в крайна сметка. Когато го направят, много хора виждат, че богатството им е сериозно засегнато. Но големите спадове също създават възможности за тези, които са готови да купят спад.
„Хубавото на балона е, че когато се спука, всичко се продава“, казва Кийосаки.
По време на финансовата криза от 2008 г. авторът започва да „купува недвижими имоти на изгодни цени“. Въз основа на това колко недвижимите имоти са се повишили оттогава, справедливо е да се каже, че това е бил добър ход.
Още по темата: