Снимка: iStock
Фед вдига агресивно лихвените проценти в опит да укроти бушуващата инфлация. Но според легендарния инвеститор Рик Рул – бивш президент и главен изпълнителен директор на инвестиционния фонд Sprott U.S. Holdings – нещата може да не вървят по план за централната банка на Америка.
„Мисля, че ще се разсеят“, каза той пред Stansberry Research по-рано този месец.
„Ако имахме период на реални лихвени проценти, това със сигурност щеше да излекува инфлацията, но няма да излекуваме инфлацията, докато Фед не нанесе невероятни щети на различни нива.“
Това не е първият път, в който Рул изразява загриженост относно способността на икономиката да се справя със значително по-високи лихвени проценти.
В интервю за MoneyWise по-рано тази година той каза: „Не вярвам, че широкият пазар на акции ще се справи с многократно повишаване на лихвите.“
Правилото не предполага пълно спасяване на акциите. Ето един поглед към три неща, които супер инвеститорът все още вижда възможности през 2022 г.
Скъпоценни метали
Потребителските цени се покачват с най-бързия си темп от 40 години. Докато Фед се затяга, Рул не вярва, че темпът на инфлация ще се забави скоро.
„Мисля, че ще продължим да наблюдаваме покачване на цените през по-голямата част от остатъка от десетилетието“, каза той пред MoneyWise.
За да запазите покупателната си способност, Рул посочва златото и среброто, които не могат да бъдат отпечатани от нищото като фиатните пари.
„Мисля, че инвеститор, който няма част от своето богатство в благородни метали или акции от благородни метали, прави изключителна грешка“, предупреждава той.
Можете да закупите физическо злато и сребро в местния магазин за кюлчета. Или можете да закупите акции в компании, които произвеждат благородни метали.
За инвеститорите, които започват в сектора, Рул предлага първо да погледнат големите имена като Barrick Gold (GOLD) и Wheaton Precious Metals (WPM).
„Първата част от бичия пазар на злато и най-предвидимата част от бичия пазар на злато се ползва от най-големите и най-добрите компании в пространството.“
Той добави, че когато парите от инвеститори на дребно се движат на пазара на благородни метали, те не отиват при малките спекулативни имена.
Глобални доминатори
Когато изгражда портфолио, устойчиво на инфлация, Рул също харесва идеята на Уорън Бъфет за инвестиране в ценообразуватели: бизнеси, които могат лесно да увеличат цената на своите продукти и услуги, без да застрашават търсенето.
„Бъфет посочва още през 70-те години на миналия век, че има бизнеси, които са толкова превъзходни, че имат ценова сила“, казва Рул.
Той използва Apple като пример.
В началото на миналата година ръководството на Apple разкри, че активната инсталирана база от хардуер на компанията е надхвърлила 1,65 милиарда устройства, включително над 1 милиард iPhone.
Докато конкурентите предлагат по-евтини устройства, много потребители не искат да живеят извън екосистемата на Apple. Това означава, че със скокове на инфлацията Apple може да прехвърли по-високи разходи към своята глобална потребителска база, без да се тревожи твърде много за спад в обема на продажбите.
Но Рул не препоръчва купуването на акции на Apple.
Вместо това той предлага представителна извадка от това, което той нарича „глобални доминатори“ чрез борсово търгувания фонд ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (NOBL). NOBL притежава компании от S&P 500, които са изплащали увеличаващи се дивиденти за поне 25 последователни години.
„Фондът се е показал в много дългосрочен план като много ефикасна стратегия за нещо повече от поддържане на покупателна способност, за добавяне към вашето богатство“, казва Рул.
От създаването на NOBL през октомври 2013 г. той е осигурила годишна възвръщаемост от над 12%.
Пари в брой
Във време, когато високата инфлация бързо подкопава покупателната способност, може да няма смисъл да държите куп пари под ръка. Но точно това препоръчва Рул.
Разбира се, спестовните сметки не плащат почти нищо в наши дни. Рул обаче казва, че парите ви дават възможност да се възползвате от моменти на неликвидност.
„Научих си урок преди няколко години през 2008 г. Когато попаднах в тази криза, добре осребрен, парите ми дадоха както смелостта, така и инструментите да се възползвам от това обстоятелство.“
Тъй като глобалните финансови пазари вероятно ще останат нестабилни в близко до средносрочен план, инвеститорите, които се зареждат с пари, няма да имат недостиг на възможности за закупуване, от които да се възползват.
Още по темата: