Снимка: iStock
Защо инвеститорите предпочитат дивидентните акции с растящ дивидент? Защото освен яснота и потенциални количествени модели за оценка на акциите, имат и добър защитник срещу инфлацията, която е сериозен проблем в момента и се очертава като такъв и в бъдеще.
И докато много от дивидентните аристократи, се радват на по-добро от пазарното представяне, от началото на годината, има и такива, които са под инвеститорския радар.
И веднага представям една такава компания, която може и да е малко изненадваща, защото става въпрос за технологична компания. А както всички знаем, технологичните акции не са традиционни участници на полето на повишаващия се дивидент.
Но, както вече казах, има и изключения....
И едно такова изключение е Intel!
От 2015-та година насам, най-големият световен производител на чипове повишава непрестанно своите дивиденти. Нещо повече, темповете на ръст на дивидента е доста задоволителен и не е падал под 4.8%, ниво видяно по време на коронавирусната криза.
През 2019-та година компанията повишава дивидента си с 5%. Следващата година – с 4.8%, следва повишение с 5.5% през 2021 година, за да видим последното повишение на дивидента с 4.9% през настоящата година.
Ако екстраполираме ръста на дивидента с 5% за следващите осем години, то се оказва, че за да се запази настоящата дивидентна доходност от 3.86%, която е повече от отлична, то акциите на Intel ще трябва да поскъпнат с около 50% от текущите си нива.
Но... Инвеститорите трябва да са наясно, че въз основа на текущата цена и акциите на компанията, настоящата дивидентна доходност е най-високата в новата история на компанията.
За последно, акциите на компанията са се търгували при текущите си нива през 2016-та година, но тогава изплащания годишен дивидент е бил 1.04 долара, спрямо 1.46 долара в момента.
Казано по друг начин, напълно е възможно дивидентната доходност през 2030-та година на Intel да е по-ниска от текущата – а защо не дори наполовина, при ниво от 1.9%. При такъв вариант – запазване на ръста на дивидента на компанията и намаляване на дивидентната доходност на акциите – книжата на Intel би следвало да поскъпнат близо два пъти.
Разбира се, за инвеститорите има още един много важен въпрос – може ли ръста на дивидента да се запази – тоест ще разполага ли компанията с достатъчно свободен ресурс за да поддържа повишението.
И тук на помощ идва едно съотношение, което дава позитивен отговор на този въпрос – степента на изплащане на дивидента (Payout Ratio), което е при 23.38% и показва каква част от печалбата се използва за раздаване на дивидент. Ниският процент внася известно спокойствие, че компанията ще съумее да запази ръста на дивидента си в бъдеще, заедно със следване на инвестиционните си планове.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.
Още по темата: