Снимка: Istock
Тъй като критериите за рецесия най-вероятно вече са удовлетворени, време е да купувате акции, смята Марк Хулберт, колумнист в изданието Market Watch. Съмнявам се, че това е първата ви (или втората, или третата...) реакция на новината, че БВП на САЩ се е свил през първото тримесечие и най-вероятно през второто тримесечие - като по този начин отговаря на традиционното определение за рецесия като две последователни тримесечия на икономическо свиване.
Според нещо, известно като „Индикатор за покупка на рецесия“, добър момент за закупуване на акции е, когато за първи път стане очевидно, че икономиката на САЩ е била в рецесия. Това осъзнаване обикновено се случва около седмия месец от спада, като се има предвид традиционното определение за рецесия и забавянето във времето за събиране и отчитане на икономически данни.
Тъй като средната рецесия в САЩ продължава около 14 месеца и като се има предвид, че фондовият пазар дисконтира бъдещата си стойност шест до девет месеца предварително, акциите нерядко достигат дъно приблизително по същото време, когато заглавията на новините предвещават, че икономиката е в рецесия .
Важно е да се признае, че не е гарантирано, че рецесията е започнала през януари. Но през последните седмици повече анализатори от Уолстрийт заявиха уверено, че САЩ са в рецесия. Този постоянен барабанен ритъм на декларации за рецесия може да има също толкова голямо въздействие върху пазара, колкото и декларация от Националното бюро за икономически изследвания, полуофициалният арбитър за това кога започват и свършват рецесиите. Не очаквайте такава официална декларация скоро, тъй като NBER обикновено отчита тези начала и краища със значително забавяне във времето.
Индикаторът за покупка при рецесия е създаден от Норман Фосбак, който в продължение на няколко години, започвайки през 70-те години, беше президент на Института за иконометрични изследвания. В изданието от 8 май 2008 г. на неговия бюлетин Fosback’s Fund Forecaster, който вече не се публикува, Фосбак съобщи, че индикаторът за покупка при рецесия (RBI) има „невероятно точен“ запис.
Въпреки че Фосбак пише преди 14 години, коментарите му са зловещо актуални за днешния ден: „Проучванията на общественото мнение показват, че населението намалява доверието на почти всички нива, ... очаквайки най-лошото за бъдещото си финансово благополучие.“ Но, продължи той, „фондовият пазар, за негова вечна заслуга, няма голяма полза от вчерашните или дори от днешните кризи. Фокусът винаги е върху бъдещето.”
„За да измеря ефективността на индикатора за купуване при рецесия (RBI), се съсредоточих върху всички рецесии на NBER от 1870 г. насам - общо 30. Върнах се толкова далеч, защото тогава е достъпна месечната възвръщаемост на фондовия пазар на уебсайта на професора от университета Йейл Робърт Шилър. Тъй като нямах начин да разбера кога инвеститорите всъщност биха могли да разберат кога наистина е започнала всяка минала рецесия, предположих, че RBI е задействан седем месеца след като NBER казва, че рецесията е започнала. Придружаващата диаграма показва SPX средна обща възвръщаемост, коригирана спрямо инфлацията, за 3-, 6- и 12-месечните периоди след тези задействания“, пише Хулберт.
Във всички случаи възвръщаемостта на фондовия пазар след сигналите на RBI беше над средната. За онези, които биха възразили, че отдавнашните данни не са толкова уместни, отбелязвам, че записът на RBI би бил още по-впечатляващ, ако се съсредоточи само върху последните десетилетия.
Разбира се, RBI не е безпогрешна. По дефиниция индикаторът ще бъде преждевременен, когато рецесиите са много по-дълги от средните. По време на световната финансова криза, например, RBI беше задействан в средата на 2008 г., девет месеца преди фондовият пазар действително да достигне дъното.
Като цяло обаче RBI е прав по-често, отколкото не. По-широкото значение на неговия успех е, че времето за покупка е, когато новините са всички или дори предимно лоши. Ако изчакате новините да са добри, ще пропуснете голяма част от последващото възстановяване на фондовия пазар. Както Фосбак написа през 2008 г.: „Ако е рецесия... Купувайте!“
Още по темата: