Снимка: Istock
Тъй като икономиката на САЩ показва признаци на спиране, разговорите за рецесия се разгорещяват.
Но не само средните американци се притесняват какво може да означава това за техните финанси. Дори тези с най-малко седем цифри в банковите си сметки са загрижени, според проучването на милионерите на CNBC.
Анкетираната група - милионерите притежават приблизително 90% от индивидуално притежаваните акции в САЩ - каза, че виждат инфлацията като риск номер едно както за икономиката, така и за личното им богатство.
И така, какво правят по въпроса?
Ето повече за това как някои от най-богатите хора в САЩ се подготвят за потенциална рецесия тази година и как можете да използвате същите стратегии, за да преодолеете трудни времена.
1. Почти нищо — засега
Понякога най-трудното нещо е да не направиш нищо. Но когато пазарът достигне дъното, реакциите като незабавна продажба на инвестиции често са най-лошото нещо, което можете да направите.
Вместо това изчакайте, докато пазарът отново намери своя собствен баланс, преди да балансирате отново портфолиото си.
Както отбеляза редакторът на богатството на CNBC Робърт Франк в сегмент на „Борсата“, това е точно това, което милионерите избират да направят.
„Още през март 2020 г. те бяха първите, които дойдоха, за да видят възможности за закупуване... не виждаме знаци в това проучване, че точно сега виждат тази възможност за закупуване – поне не още“, каза Франк.
2. Смесете го, когато е необходимо
Въпреки че повечето хора трябва да се сдържат известно време, някои инвеститори - особено тези, които се фокусират силно върху акции с растеж - може да обмислят промяна на своя инвестиционен микс.
Близо 40% от анкетираните милионери казаха пред CNBC, че планират или вече са направили промени в портфолиото си поради инфлация. Около една трета казват, че са изхвърлили акции благодарение на ефекта на инфлацията върху определени сектори и акции.
Къде инвестират вместо това? Солидните 41% добавят повече инвестиции с фиксиран лихвен процент, като държавни и корпоративни облигации, които традиционно са с по-нисък риск.
3. Поддържане на пари в брой
Както казахме, всъщност не искате да продавате, когато пазарът се понижава. Изтеглянето на пари от вашия портфейл за спешни случаи или за пенсионни фондове заключва тези загуби.
Ако е възможно, заделяйте повече пари в брой – както 44% от милионерите казват, че правят в наши дни. Собствениците на жилища могат да разчитат на капитала в домовете си чрез кредитна линия за собствен капитал (HELOC), но имайте предвид, че нарастващите лихвени проценти означават, че тези заеми с променлив лихвен процент струват повече на кредитополучателите в наши дни.
За повечето хора най-добрият вариант ще бъде спестовна сметка с висока лихва, където вашите пари могат да се чувстват удобно, но също така ще продължат да растат сами.
Още по темата:
Самореализирал се милионер: Не се паникьосвайте по време на рецесия и се подгответе да вземете заем