Снимка: iStock
Призивите за рецесия нарастват с всеки изминал ден, но фондовият пазар остава предпазлив относно пълното ценообразуване на този сценарий за икономиката.
Въпреки най-лошия старт на годината от 1970 г. насам, бенчмаркът S&P 500 все още се търгува с 13% над широко цитираната рецесионна цел от 3400, което би отбелязало приблизително 29% спад от рекордния връх, достигнат на 3 януари 2022 г.
При средната рецесия след Втората световна война S&P 500 е спадал с 31%.
„Инвеститорите, и бизнес мениджърите са склонни да играят ръката, която им се раздава, дори ако пазарите оценяват финансовите активи въз основа на очакванията за следващите 3-6 тегления от тестето“, каза Никълъс Колас, съосновател на DataTrek Research, в бележка публикувано във вторник. „В момента може да нямаме най-силната ръка, но не е достатъчно лошо, за да принуди много инвеститори или бизнесмени да се откажат.“
По мнението на Колас математиката за 3400 работи, като се приеме среден спад от 25% в печалбите и се постави множител на печалбите от 20 пъти на S&P 500, където индексът се оценява грубо днес.
Стратезите от Bank of America Global Research миналата седмица намалиха ценовата си цел в края на годината за бенчмарка до 3600 от 4500 и призоваха за "лека рецесия" тази година.
Проучването на фондовия мениджър на банката от юли също показва „страшно ниво на инвеститорски песимизъм“, като неговият индикатор BofA Bull & Bear се държи на „максимално мечи“ сценарий, тъй като инвеститорите се притесняват от забавянето на растежа и печалбите.
Настроенията са толкова лоши, че разпределението на капитала е най-ниското от финансовата криза през 2008 г., а паричните нива са най-високите от 11 септември.
Миналата седмица също ограничи очакванията на главния капиталов стратег на Credit Suisse Джонатан Голуб, който намали оценката си за S&P 500 с 600 пункта до 4 300 в почти лице от призива на инвестиционната банка през декември 2021 г., че индексът ще завърши тази година на 5 200.
Дори главният инвестиционен стратег на Oppenheimer Asset Management Джон Столцфус – анализаторът на Уолстрийт с най-висока ценова цел в края на годината, проследявана от Yahoo Finance – наскоро намали целта си за S&P 500 до 4800 от 5330.
В подобен ход стратезите от BlackRock понижиха перспективите си и намалиха препоръчителната експозиция на фирмата към акции, позовавайки се на нарастващата икономическа несигурност и постоянната инфлация.
Въпреки „гибелта и мрака“, описвани от експертите, нещата не са толкова зле, колкото изглеждат според Колас.
Например, докато инвеститорите се подготвят за по-мек от обичайния сезон на печалбите и преразглеждат надолу прогнозите за EPS, S&P 500 все още се очаква да регистрира обща печалба на акция от $56, според DataTrek. Типичната рецесия, както беше отбелязано по-горе, показва спад на печалбата на акция с 25 процента, спад, който би поставил тази цифра на 42 долара на акция на тримесечие.
Експертите също така посочиха продължаващата устойчивост на потребителите въпреки инфлацията, както и пазара на труда, който остава в добра форма, въпреки че Федералният резерв затяга финансовите условия.
През юни последният доклад за инфлацията показа, че потребителските цени са се повишили с годишно темпо от 9,1% през юни – най-високото от 1981 г., въпреки че продажбите на дребно са се повишили с 1% през този месец, повече от очакваното от икономистите на Уолстрийт.
И въпреки че пазарът на труда добавя работни места с малко по-бавно темпо от средното ниво след пандемията от 400 000 на месец, нарастването на работните места през юни все още възлиза на 372 000.
„Комбинацията от тези два фактора може да поддържа търсенето стабилно за по-дълго време, отколкото е типично в края на икономическата експанзия“, каза Колас, „дори ако Фед повишава лихвените проценти, за да забави американската икономика и да намали инфлацията.“
Още по темата: