Снимка: iStock
Илон Мъск призова за повече инвестиции в глобалното рафиниране на литий, за да се облекчи недостигът на материали за батерии – и обеща на онези, които се възползват от възможността, че е толкова доходоносно, колкото „сеченето на пари“.
„Бих искал още веднъж да призова предприемачите да навлязат в бизнеса с рафиниране на литий. Добивът е сравнително лесен, рафинирането е много по-трудно“, каза главният изпълнителен директор на Tesla Inc. Мъск по време на обаждане за печалбите в сряда, добавяйки, че при обработката на литий могат да се направят маржове, подобни на тези в софтуер. „Не можете да загубите, това е лиценз за печатане на пари.“
Ограниченията върху наличността на литий, които доведоха до скок на цените, не са резултат от недостига на суровини, а поради ограничения глобален капацитет за доставяне на батериен хидроксид и карбонатни химикали със свръхвисока чистота във веригите за доставка на батерии, каза той. Цените на литиевия карбонат в Китай са скочили с почти 450% през последната година.
Рафинирането е „доста трудно и изисква огромно количество машини и е трудно за мащабиране“, каза Мъск. Китай представлява повече от половината от целия съществуващ капацитет за рафиниране на литий, въпреки че доставчиците добавят проекти в други центрове. Tianqi Lithium Corp. достави първата си партида от нова австралийска операция през май.
Финансистите и производителите са предпазливи относно големи разходи за нови рафинерии и мини за добавяне на капацитет, след като предишен поток от инвестиции заля търсенето и предизвика дългогодишен спад на цените до края на 2020 г. Много доставчици на материали бяха принудени да намалят производството или да забавят проекти, и някои операции напълно бяха затворени.
Австралия трябва да се стреми да добави повече капацитет за рафиниране и производство, за да помогне на света да посрещне нарастващото търсене на батерии, каза тази седмица Робин Денхолм, председател на Tesla.
Проекти също се добавят на места, включително Чили, Аржентина и САЩ. Tesla изгражда катодно съоръжение в Тексас и работи върху дейността по рафиниране на литий. „Ако нашите доставчици не решат тези проблеми, ние ще го направим“, каза Мъск.
Компанията вижда признаци, че цените на някои други материали - включително стомана и алуминий - са в низходяща траектория и очаква да види ползите още по-късно тази година.
Още по темата:
Мъск се отказа от сделката за Twitter, започва съдебна борба