Снимка: iStock
Въпреки всичките си низходящи спадове досега тази година, фондовият пазар може да не е успял да изплаши много инвеститорите на дребно, сочат данни от проучвания и покупките им.
Всъщност тяхното настроение може да е по-оптимистично от някои от големите институционални играчи, тъй като инфлацията остава гореща, разговорите за рецесия продължават и всички чакат да видят колко далеч ще стигне Федералният резерв, за да ограничи инфлацията.
Една четвърт (26%) от хората казват, че фондовият пазар е най-доброто място за държане на пари, които няма да се налага да използват в продължение на десетилетие, според ново проучване на Bankrate.com.
Техният най-добър избор за инвестиция обаче са недвижими имоти - под формата на собственост върху жилище и/или инвестиция в самия сектор - като 29% казват, че това е оптималният начин за инвестиране в дългосрочен план. Недвижимите имоти са най-добрият избор за инвестиция на анкетираните през три от последните четири години, отбелязва Bankrate.
Но делът на хората, които предпочитат фондовия пазар тази година, е забележителен, защото е нараснал от 16% преди година. Освен това, по времето, когато хората говореха с анкетьорите за предпочитаните инвестиционни избори в средата на юни, S&P 500 беше преминал в територия на мечи пазар, технически 20% отдръпване от скорошен връх.
Хората изглежда държат в съзнанието си уроците от предизвикания от пандемията спад на фондовия пазар и последвалото възраждане през 2020 г., каза Грег Макбрайд, главен финансов анализатор на Bankrate.
„Не виждаме инвеститорите да реагират по начина, по който обикновено го правят“, като разпродават и разглеждат изходите в отговор на скорошните спадове, каза Макбрайд. „И това е нещо хубаво. Това настроение и поведение тази година е много по-съвместимо с дългосрочната перспектива.“
В анкета по-рано тази година повече от половината от хората (56%) казаха, че нарочно не вземат различни инвестиционни решения тази година въпреки нестабилността на пазара, отбеляза Макбрайд.
Последните данни на Bankrate отбелязват, че за хората, които не харесват акциите като инвестиционен вариант, шансът за диви колебания в стойността е основната причина.
Проучването е в съответствие с други скорошни данни за настроенията на инвеститорите.
Почти двама от 10 американци (18%) смятат, че акциите и взаимните фондове са най-добрата дългосрочна инвестиция, според проучване на Gallup през май. Това е второ място след недвижимите имоти, които 45% от хората смятат за най-добрата инвестиция в дългосрочен план.
Междувременно повече от половината клиенти на Charles Schwab казаха, че имат низходящо мнение за фондовия пазар през второто тримесечие, според проучване от май. И все пак 55% казаха, че не променят своята рискова експозиция и само 9% казаха, че теглят пари от портфейла си.
По-рано тази седмица печалбите на Schwab за второто тримесечие отбелязаха, че клиентите са отворили 1 милион нови брокерски сметки през второто тримесечие.
Все пак има много видни хора от брокерския бизнес, гледат смътно на близкото бъдеще на пазара и съветват да бъдете предпазливи. Това включва Томас Питърфи, основател и председател на Interactive Brokers, който предлага брокерски услуги на инвеститори на дребно и институционални инвеститори.
„Аз лично съм настроен мечи и мисля, че пазарът ще види нови спадове“, каза Питърфи, който е един от пионерите на компютъризираната търговия с акции. Според него все още предстоят значителни предизвикателства, като се започне с високата инфлация, която ще се задържи по-дълго, отколкото Фед очаква.
В този контекст Питърфи каза, че мъдър ход за инвеститор на дребно е избягването на твърде много излагане на акции и временно задържане на парите встрани, където поне могат да пожънат повече лихви във време на нарастващи лихви.
В сряда Dow Jones Industrial Average, S&P 500 и Nasdaq Composite всички отбелязаха печалби, надграждайки рязкото отскачане във вторник. Остава въпросът дали това е просто рали на мечи пазар с повече място за падане, или нещо различно? В четвъртък бенчмарковете отвориха с понижение.
Още по темата: