Снимка: iStock
Франсоа Савари, главен инвестиционен директор в швейцарския Prime Partner, каза, че е трудно да се направят дори краткосрочни прогнози за глобалната икономика предвид последните събития.
„Двата елемента, които могат да подкрепят по-нататъшно рали... не са ясно налице“, каза той.
Вместо да преследват ралита, инвеститорите трябва да търсят гъвкавостта, осигурена от парите, и да инвестират стратегически в акции, за да се хеджират срещу инфлацията.
Акциите могат да осигурят на инвеститорите частично хеджиране срещу инфлацията, казва още финансовият специалист.
Според главния инвестиционен директор на швейцарския мениджър на активи Prime Partners, инвеститорите трябва да избягват да преследват скорошни ръстове на акциите и облигациите предвид настоящата икономическа несигурност.
В момента е изключително трудно да има ясна икономическа видимост поради особеностите на текущия инвестиционен цикъл, като възстановяването от Covid-19 и войната в Украйна.
„Един от ключовите фактори, които подкрепиха ралито, който беше силен пазар на облигации през месец юли, изчезна до известна степен“, каза той пред „Street Signs Europe“ на CNBC в понеделник.
Освен това, въпреки че сезонът на печалбите за второто тримесечие е силен досега, ключов въпрос е доколко анализаторите ще преразгледат своите прогнози за печалбите за третото тримесечие. „Така че ние считаме, че двата елемента, които могат да подкрепят по-нататъшно рали на пазара на акции, не са ясно налице“, каза Савари.
В резултат на казаното по-горе, инвеститорите „в никакъв случай“ не трябва да преследват нарастването на акциите, което е в ход от средата на юли. S&P 500 се повиши с почти 13% от дъното си през юли, затваряйки на 4140 в понеделник, но остава надолу от началото на годината.
Относно облигациите Савари каза: „Всички знаем, че е много трудно да се правят пари от страната на облигациите. Не бих преследвал ралито на облигациите, което преживяхме през последните два месеца.“
Корпоративните, държавните и високодоходните облигационни фондове отбелязаха значителни притоци миналия месец. Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ, която се движи обратно на цените, се понижи до около 2,76% във вторник, след като надхвърли 3,48% в средата на юни.
Инвеститорите на световните пазари се справят с вихрушка от инфлационен натиск, рискове от рецесия и цикли на затягане на централната банка, като дори гиганти като Berkshire Hathaway и SoftBank отчетоха инвестиционни загуби през тримесечието на юни.
„Това е много трудна пазарна среда“, каза Савари пред CNBC. „Трябва да имате някои хедж фондове и някакъв вид декорираща стратегия, които са във вашето портфолио.“
Запазването на някои инвестиции в акции ще осигури частична защита от инфлация, каза той, но инвеститорите ще трябва да бъдат тактични и да наблюдават последните икономически данни.
Междувременно парите в брой, каза Савари, са полезни за осигуряване на гъвкавост.
„Интересно е да имаш малко пари за проверка, защото всичко е възможно в такава среда. Можем да имаме рецесия, но можете също така да получите бавен, но задоволителен темп на растеж през следващите 12 месеца“, каза той.
В рецесия ли сме или какво?
Засега Савари каза, че пазарът е в рецесия. „Но числата не ви казват, че има рецесия, така че трябва да бъдем пъргави и да проверяваме какво се случва седмица след седмица и месец след месец, и трябва да имаме повече видимост до началото на есента, поне в САЩ."
Брутният вътрешен продукт на САЩ спадна през първите две тримесечия на годината, отговаряйки на общото определение за рецесия, въпреки че NBER го определя по различен начин и Белият дом настоява, че САЩ в момента не са в рецесия.
Инвеститорите ще търсят данните за инфлацията в САЩ в сряда за допълнителни указания за състоянието на най-голямата икономика в света. Това идва, след като докладът за работните места за миналия месец показа неочаквана сила и повишени очаквания за повишение на лихвите със 75 базисни пункта през септември.
Още по темата: