Снимка: iStock
Ралитата на мечите пазари са обща характеристика на „супербалоните“, каза легендарният инвеститор Джереми Грантъм.
„Свръхбалонът“ изглежда опасно близо до своя „финален акт“, след като неотдавнашното поскъпване на американските акции привлече някои инвеститори обратно на пазара точно преди потенциална „трагедия“, според Джереми Грантъм, легендарният съосновател на базираната в Бостън инвестиционна фирма ГМО.
Грантъм, който многократно е предупреждавал инвеститорите за балон на пазарите, каза във вестник от сряда, че „супербалоните са събития, различни от другите“ и споделят някои общи черти.
„Една от тези характеристики е ралито на мечия пазар след първоначалния етап на понижение на стойността, но преди икономиката очевидно да е започнала да се влошава, както винаги, когато се спукат супер балони“, каза Грантъм. „Това, и в трите предишни случая, възстанови над половината от първоначалните загуби на пазара, примамвайки непредпазливите инвеститори обратно точно навреме, за да може пазарът да се обърне отново, само че по-злобно, и икономиката да отслабне. Ралито от това лято засега пасва идеално на модела.“
Фондовият пазар в САЩ се срина през първата половина на 2022 г., тъй като инвеститорите очакваха рязко нарастващата инфлация да доведе до ястребов Федерален резерв. S&P 500 затвори на най-ниското ниво за тази година от 3666,77 пункта на 16 юни, преди да се повиши през лятото заедно с други борсови показатели на фона на оптимизма на инвеститорите относно признаците, че най-високата инфлация от десетилетия намалява.
Председателят на Фед Джеръм Пауъл наскоро сложи край на това рали с речта си от 26 август на икономическия симпозиум в Джаксън Хоул, Уайоми, заличавайки печалбите от този месец, като повтори, че централната банка ще продължи да затяга своята парична политика, за да укроти растящата инфлация. Той предупреди, че Фед ще се бори с инфлацията, докато работата не бъде свършена, въпреки че това може да причини болка на домакинствата и бизнеса.
„Американският фондов пазар остава много скъп и повишаване на инфлацията като тази тази година винаги е вредило на коефициентите, макар и по-бавно от нормалното този път“, каза Грантъм. „Но сега фундаменталните показатели също започнаха да се влошават значително и изненадващо: между COVID в Китай, войната в Европа, хранителните и енергийните кризи, рекордното фискално затягане и други, перспективите са много по-мрачни, отколкото можеше да се предвиди през януари.“
Грантъм предупреди в януарски документ, че САЩ наближават края на „супербалон“, обхващащ акции, облигации, недвижими имоти и стоки след масивни стимули по време на пандемията COVID-19.
В своята публикация от сряда Грантъм каза, че „настоящият супербалон включва безпрецедентно опасна комбинация от кръстосано надценяване на активи (с облигации, жилища и акции, всички критично надценени и сега бързо губещи инерция), стоков шок и ястреби на Фед“.
Спукването на супербалоните има няколко етапа, според Грантъм.
Първо се формира балонът и след това се получава „неуспех“ в оценките – като този, наблюдаван през първата половина на 2022 г. – когато инвеститорите осъзнават, че „съвършенството“ няма да продължи, каза той. „След това има това, което току-що видяхме – ралито на мечия пазар“, преди най-накрая „основите да се влошат“ и пазарът да падне до дъно.
„Ралитата на мечи пазар в супербалоните са по-лесни и по-бързи от всички други ралита“, каза той. „Инвеститорите предполагат, че тези акции са се продавали за $100 преди 6 месеца, така че сега на $50, или $60, или $70, трябва да са евтини.“
На пика в рамките на деня на 16 август S&P 500 е възстановил 58% от загубите си от дъното през юни, според Грантам. Това беше „зловещо подобно на тези други исторически супербалони“.
Например, „от най-ниското ниво през ноември през 1929 г. до високото ниво през април 1930 г., пазарът се повиши с 46% - 55% възстановяване на загубата от пика“, каза той.
Той също така подчерта „бързината и мащаба“ на други ралита на мечи пазар.
„През 1973 г. лятното рали след първоначалния спад възстанови 59% от общата загуба на S&P 500 от върха“, пише той. Съвсем наскоро, през 2000 г., Грантъм пише, че „Nasdaq (който беше основното събитие на технологичния балон) възстанови 60% от първоначалните си загуби само за 2 месеца.“
Американските акции завършиха с понижение в сряда, като и трите основни бенчмарка записаха четвърти пореден ден на спад в последния ден на август. Dow Jones Industrial Average се понижи с 0,9%, докато S&P 500 падна с 0,8%, а технологичният Nasdaq Composite загуби 0,6%.
„Икономическите данни неизбежно изостават от основните повратни точки в икономиката“, каза Грантъм. „За да направят нещата по-лоши, при обрата на събития като 2000 и 2007 г., сериите от данни като корпоративните печалби и заетостта могат впоследствие да бъдат масово ревизирани.“
Още по темата: