Снимка: Теодор Пенчев
При изключително силен интерес, вчера се проведе инвестиционният форум, организиран от Infostock.bg – „Силата на инвестициите“. На него експертите обсъдиха възможностите, перспективите и заплахите пред родния капиталов пазар, международните пазари и алтернативните инвестиции.
На панел „Алтернативни инвестиции“ един от панелистите бе Асен Стойчев, директор „Частно банкиране“ в Първа Инвестиционна Банка. Ето и какво сподели г-н Стойчев по време на панела:
На пазарите доминират две теми. От една страна, очакванията за неминуема рецесия в западните страни и развитите пазари, от друга страна, – инфлацията, която бушува неспирно последните две години. Това налага много сериозни мерки от страна на централните банки по посока парична политика, рестриктивни финансови условия и намаляване на икономическата активност.
Отвсякъде ни заливат с негативна информация и новини, усещаме го и върху собствения си джоб. Най-близък до текущата икономическа обстановка е бил периодът от 80-те години на миналия век, чисто от геополитическа и макроикономическа гледна точка. Тогава също виждахме висока инфлация, породена от множество фактори, като Виетнамската война, Никсън, председателстването на Фед от страна на Артър Бърнс.
Тогава в началото са вдигали лихви и след това са забавили тази политика, видяли са пик в инфлацията, след това спад и нов подем в ръста на потребителските цени.
В този ред на мисли, текущото положение е много подобно и от страна на Фед имаме една категорична заявка, че приоритет номер едно е справяне с инфлацията. Политиците от централния резерв възнамеряват сега да се поучат от грешките на своите предшественици и да докарат ифнлацията до спад до самия край. Имаме някакви идеи зад терминалния лихвен процент – от порядък на 4.6 и 4.7, но можем само да си пожелаем – дано да е толкова и да не се окаже твърде малко.
За сравнение, лихвите бяха повишени до близо 20% при представителството на Пол Волкър, а за трайното понижение на инфлацията след това съдействаха и редица други фактори, сред които – основни икономики и глобализацията на Индия и Китай в световната икономика. Това доведе след себе си до десетилетия на ниска инфлация на световните пазари.
Тези дни излязоха резултати за предстваянето на всички активи от начало на годината за тримесечието и деветмесечието. Единственият актив, който отбелязва ръст за инвеститорите, е кешът и то в американски долари – със 17% е поскъпнала кошницата спрямо всички останали валути.
Има зелена светлина, примерно в енергийния комплекс, при петролните и енергийните компании от началото на годината. Не всеки тук обаче е бил толкова далновиден, че в началото на година да продаде целия портфейл и да купи някаква алтернативна петролна компания и това да съвтавлява целостта на неговия портфейл. И тук опираме до вид стратегия, която може да ни донесе алфа, или тази доходност над пазарната, и това обикновено не е дълга стратегия.
Един традиционен портфейл от акции и облигации има по-добро представяне от американския широк индекс. Тоест, ако широкия щатски индекс S&P 500 е паднал с 25%, то инвестиционен балансиран портфейл може да е загубил около около 20%.
Бих посъветвал опитен и неопитен инвеститор към доверително урапвление. То дава изключителни възможности откъм структура на един портфейил, риск, широка диверсификация и точно задаване на инвестиционни критерии. Знаете, ако търгуваме сами за себе си, рядко имаме точен алгоритъм за следване. Рядко пускаме поръчки за покупка или продажба на дадена компания, това се случва най-често на база технически анализи и ниво на цената. Един инвестиционен професионален портфейл може да ни даде една нова светлина върху пазарите и дори да научим нещо като професионални инвеститори. Да си откраднем малко ноу-хау и да получим ново мнение, както и достъп до скъп и информационен ресурс, с който големите институционални инвеститори разполагат.
Също бих споменал, че, инвестирайки през професионално доверително управление и то през банка, е допълнителен плюс, като инвестиционния посредник е регулиран с допълнителна за инвеститорите сигурност и е подопечен и регулиран от БНБ. С такъв брокер имате достъп до много инструменти към които дребния инвест или някой с повече опит няма достъп. Ние търгуваме с брокери с такъв калибър, че имате много повече възможности.
Аз лично не искам да давам идеи по отношение на някакъв конкретен актив, а по отношение на стратегия за гъвкавост и алтернативни решения. Подобно на всички останали и аз съм в очакване на новините от страна на Фед. Гледах изследване, че в исторически план дъното на пазара на акции е винаги след като Фед започне да намалява лихвите. Това е сигналът за следене и след това идват положителни моменти.
Настоящата инвестиционна среда е предизвикателна среда. Облигационния пазар, ако има правилна оценка за терминалната стойност на лихвения процент, може би е вече на подходящи нива за инвестиране.
Доверителното управление се явява алтернатива на по-популярните договорни или взаимни фондове. Имате много по-голяма свобода и гъвкавост, защото при закупени дялове на договорен фонд ние нямаме лостове да въздействаме върху управлението на нашите пари.
При доверително уравление имате свободата да изберете какви активи да се продадат, да се коментира изборът за придобиване на активи в компании и други ползи. Това е един от големите минуси при инвестирането – неспокойството, че някой друг управлява парите ви. Каква е неговата мотивация, защо е избрана тази компания, а не онази и други такива въпроси. Но за успокоение на инвеститорите при доверителното управление имаме инвестиционен екип и всеки един екип е подбран много внимателно.
В допълнение, доверителното управление дава достъп до иснтрументи, до които не винаги като частни инвеститори имаме достъп. Така наречените ETF-и, които ни дават невероятни възможности. Има дори ETF-и, базирани върху криптовалути, които инвеститорите могат да включат в портфейлите си. Има индексни фондове, базирани върху имоти, включително и такива, които се намират в чужбина. Въпросът е доверителното управление да бъде подходящо управлявано със стратегия за риска, която да се спазва много точно.
От тази гледна точка също един портфолио мениджър е ценен за инвеститорите с опит, защото го лишава от емоцията. Когато ние управляваме собствените си пари, имаме тенденцията да залитаме в една или друга посока от страх или други емоции. Това е нещо, което също е плюс.
Друго нещо – данъчното третиране на такава услуга. Инвестирането в борсово търгувани финансови инструменти, при тях данък не се дължи, с изключение на доход от девиденти, а за сравнение при друга търговска активност, да кажем през Revolut например, се дължи данък на цялата печалба. Докато при доверителното управление не е така.
Различни са клиентите на доверителното управление. Искам да спомена, че в противовес с общоприетото мнение, че доверително управление се предлага само на хора с големи портфейли и е насочено към богатите, то е достъпно и за хора с по-малка стойност на активите. Традиционно се правят три вида портфейли – рисков, балансиран и консервативен...
Спонсори на събитието "Силата на инвестициите" са "Конкорд Асет Мениджмънт", "Телематик Интерактив България", ПОК "Доверие", "Първа инвестиционна банка" и "УниКредит Булбанк".
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.