Снимка: Теодор Пенчев
При изключително силен интерес, вчера се проведе инвестиционният форум, организиран от Infostock.bg - „Силата на инвестициите“. На него експертите обсъдиха възможностите, перспективите и заплахите пред родния капиталов пазар, международните пазари и алтернативните инвестиции.
На панел "Алтернативни инвестиции", един от панелистите бе д-р Щелян Калчев, съосновател на IMVESTIA. Ето и какво сподели г-н Калчев по време на панела:
Благодаря ви и се надявам да съм полезен с инфото. Живеем в интересни времена и няма нищо ново, историята продължава да се повтаря с леки нюанси и следва един познат тренд.
От моя скромен анализ оставам с впечатлението, че умните глави научиха своите уроци и за разлика от предната криза искат да направят нещата по-плавно, да няма резки спадове. Всяка една криза крие огромна възможност. Постоянно се излъчва информация и заглавия с разговори за апокалипсис при недвижимите имоти, а на пазара виждаме по-високи цени на имотите, в сревнение с преди 6 месеца. Не ме разбирайте погрешно не съм „луд брокер“ или инвестирор да ви говори за пари в имоти.
Трудно ми е да дам еднозначен отговор за цените на имотите и тяхната посока в бъдеще. София сама по себе си е много пазари в едно. Зависи за кого говорим – за купувач или за инвеститор? За инвеститора всяко едно време е удачно за покупка, стига да знае конкретна цифра на своята инвестиционна стойност. А това е сумата, на която ни е изгодно и сметките излизат за продажба на недвижим имот.
През последните дни има една информация в медиите, която набира скорост – чувствителния спад на обема сделки в големите градове. Приемаме, че статистиката е вярна и никой не е променил данните. Можем да интерпетрираме тази информация обаче, по много различни начини. Важно е човек да прави сравнение между публичното пространство и реалния пазар. Основният ми съвет е да внимавате какво четете и винаги да го подлагате на проверка и съмнение.
Мога да обяснявам много сложно, но ще говоря по-жаргонно. Какво бих посъветвал? Колегите казаха нещо важно – много фактори влияят върху пазара на недвижимите имоти. В тях все по-често влияние оказват и политическите дела. Въпреки реакцията на Фед, нашият пазар не реагира, той е малко по-бавен и муден и може дори да не реагира, той е местен.
Ако погледнем дали можем да вървим срещу течението, няма да стане. Нека бъдем адаптивни, не знам какво ще стане, но трябва да изберем най-добрата си позиция според това, което можем да контролираме.
Винаги питам какъв инвеститор искаш да бъдеш? Важно е да направим разлика в активност или пасивност. Дали ще е втора работа или ще се наеме професионалист за управление на активи. Какви са нашите цели? Инвестирането в имоти дава огромни възможости и следва объркване, трябва да знаем какви резултати искаме да имаме.
Има два основни фактори – доходност и възвращаемост и риска. Печалбата от един недвижим имот може да бъде реализирана по два начина – единият е наемът, а другият - ръста на капиталовата стойност.
Във времена като настоящите имаме забавяне, официалната статистика ни казва 18% инфлация, при имотите е 14.5% в номинален вид. Ние разчитаме и на доходност от наем, която почти изравнява общата доходност на имотите с инфлацията.
Сами ще стигнем до извода коя е инвестиционна стратегия е най-добра за нас. Инвестицията от този вид е трудна и трябва да видим какъв капитал ще е необходим за нея и на каква цена. Затова говорим за инвестиционна стойност и при всеки тя е различна. В Инвеста ние работим с различни нива на капиталова цена. При някой с евтин капитал, това може да е по-нисък разход.
С изчистването на тези въпроси трябва да се започне да се действа. От най-малката стъпка напред. При всяка една такава ситуация винаги има възможност. Изисква се смелост, нищо няма да стане с говорене. Има много инвестиционни стратегии за печелене на пари.
Спонсори на събитието "Силата на инвестициите" са "Конкорд Асет Мениджмънт", "Телематик Интерактив България", ПОК "Доверие", "Първа инвестиционна банка" и "УниКредит Булбанк".
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.