Снимка: Теодор Пенчев
При изключително силен интерес, вчера се проведе инвестиционният форум, организиран от Infostock.bg – „Силата на инвестициите“. На него експертите обсъдиха възможностите, перспективите и заплахите пред родния капиталов пазар, международните пазари и алтернативните инвестиции.
На панел „Алтернативни инвестиции“ един от панелистите бе Георги Манолов, експерт бизнес развитие в Nexo. Ето какво каза г-н Манолов по време на конференцията:
Цялата икономическа ситуация е много повлияна от политиката на централните банки и по-точно от тази на Фед, като най-важна сред тях. Ако имаме евтин кредит, имаме и по-лесен достъп до пари, и по-висока икономическа дейност. При по-високи лихви от Фед и кредитите намаляват. Това изсмуква енергията от много активи и дейности. В доста значима степен това се случва и с рисковите активи, където се позиционира и криптосектора.
Ретроспективно спадът не беше изненадващ. Аз осъзнах, че всъщност финансовата система е изключително сложна и който си мисли, че знае какво ще се случи и кои са факторите на влияние, може спокойно да се смята за самозаблуждаващ се. Аз лично за себе си се старая да нямам конкретно убеждение за нещо. Мисля в големи макросценарии на развитие и как да се позиционирам, за да бъда добре в един сценарий, който очаквам с най-голяма доза на вероятност.
От моя гледна точка виждам, че Фед се бори с инфлация и се опитва да запази своята репутация, придържайки се към суровата икономическа политика на вдигане на лихвените проценти. Или ще продължат докато не успокоят напълно инфлацията, или ще променят политиката си, когато и ако нещо се счупи. Както се случи в Англия. С няколко застрашени пенсионни фонда, централната банка нямаше избор, освен да промени курса си на 180 градуса. Същото е възможно да направи и Фед. Вероятно ще продължи стягането и изсмукването на енергия и ликвидността от пазара, доларът ще се качва, докато не спадне инфлацията или докато нещо централно не се счупи.
Преди да стигнем до общи стъпки. Преди човек да инвестира в биткойн е важно да се образова. Биткойнът е изцяло нов тип актив от всички други валути, който е различен по своите характеристики от всичко съществуващо. Не е акция и облигация, прилича на суровина, но не съвсем.
Аз се чувствам спокоен с експозиция към биткойн, защото съм инвестирал след години наред четене. Имам доста голямо разбиране на темата и се чувствам комфортно. Движението на цените не ме притеснява, защото имам дългосрочна визия. Ако човек няма такова разбиране и е чул за нещо ново и модерно и се хвърли на това нещо, най-вероятно в някакъв момент ще бъде надигран от пазара. Емоционално нямайки вътрешно разбиране и увереност, той няма да е щастлив от тази инвестиция. Образованието е водещо при този актив и дава огромни възможности. Затова публикувах книгата си и давам това знание на всеки, който има интерес.
Вече след разбирането, накратко ако трябва да кажа защо го виждам като добра потенциална инвестиция и алокация за мен, има редица фактори. Това е нов актив и, бидейки нов актив, е млад и има малка пазарна капитализация. Малко хора разбират неговите характеристики, той продължава да се развива и както пазарните участници, така и все повече институционални играчи се запознават с него и го приемат. На база моето проучване, повечето хора разбират неговите характеристики и повечето си го представят като един вид дигитално злато. Има и допълнителни плюсове, за да бъде привлекателен.
Има абсолютна логика, че в някакъв момент големите инвеститори ще започнат придобиване на биткойн в своя портфейл. Капитализацията на биткойна е около половин трилион долара. Или имаме потенциал за 20 пъти ръст, докато стигне до капитализацията на златото. Не казвам, че това ще се случи, но това е моят поглед. Това е привлекателното на този актив.
От друга страна, има много ясна тенденция институции да започват да го инкорпорират като актив в своето портфолио или актив в своите продукти. Виждаме го от първо лице с всички големи в индустрията. Ние работим и развиваме продукти с Fidelity Digital, един изключително иновативен и значим продукт от преди няколко месеца. Благодарение на него американците могат да сложат биктойните в своя пенсионен фонд. Fidelity го направиха и някои други след тях. Намираме се в ранните етапи на институционално приемане и ако продължава да се случва, тенденцията е ясна.
Има редица други примери, ето един от тях – работим с MasterCard, които виждат потенциала на този сектор. Мислят за крипто кредитни карти. Традиционни банки също виждат потенциала, като ние обявихме придобиването на дял в американска банка. Ние искаме да влезем в традиционния банков пазар, а традиционните банки искат да са в дигиталните активи.
Стигаме до много близка преломна точка от гледна точка на регулацията. Репутацията на тази индустрия е, че не е регулирана и това е „дивият Запад“. До голяма степен има резон в подобно твърдение, но като голям клас актив, няма как да не бъде регулиран. ЕС вече има финална чернова за законопроект за регулиране на криптоактивите. Същото се случва в момента и в САЩ.
Регулацията може да прави иновацията по-предизвикателна, но прави и приемането много по-лесно от другите институции. Това е необратим процес в този момент. В момента, в който даден актив започне да става голям. Fidelity са иноватори, MasterCard, Tesla и други са иноватори. Има и други по-консервативни играчи обаче, които започват да мислят за актива. Може би ще трябва да видим някаква капитализация от 3 трилиона, за да е достатъчно ликвиден пазара. Колкото по-скъп става биткойнът, толкова той ще става по-привлекателен за голям брой институции. Съответно и те тогава ще локират своето място.
Биткойнът е начален актив и винаги човек трябва да се интересува от него първо, преди да влезе в другите активи. Минусът му е очевиден – не може да се прогнозира накъде ще се движи цената краткосрочно. Волатилността на биткойна е изключително висока и това е друг минус. Човек, който не е свикнал с подобни движения, може да се шокира и стресира. За това не го препоръчвам на никого. Ако някой започва с плахи стъпки, това е добър начин, за да не се притеснява толкова.
Друго предимство, което се вижда е, че биткойнът дългосрочно е некорелиран спрямо други активи. Следва своя собствена посока, има месеци, в които е редом до пазара и има негативен спад, от 2020 г. имаше позитивна корелация. От друга гледна точка имахме и огромен растеж през тази година. Това е свързано с традиционните пазари и има и вътрешни причини в индустрията. Ако човек има дългосрочна визия, този актив може да е силно некорелиран с други активи.
Нашият бизнес стартира с решение на един проблем за мнозина. Аз държа криптовалута и нищо не мога да направя с нея. По редица причини смятам, че моят актив ще расте и съм спечелил теоретично много от него и не искам да го продавам, но искам да използвам част от тази реализирана печалба и да направя друга инвестиция или други покупки. Ние бяхме пионерите, които създадоха първия в света продукт за хора с криптокомпоненти, които да ги ползват като обезпечение. При нас биткойнът може да се заложи за обезпечение , при което ние моментално даваме 50% от стойността в кеш и вие избирате какво да правите с него. До днес това е един много развит пазар. Това е пазарът на използване, той е с моментална ликвидност, той не е ликвиден за мултимилиарден фонд, но за целите на средностатистически човек е наистина нормален и привлекателен.
В края на краищата, човек трябва да инвестира време в това нещо. Не трябва с лека ръка да залага, особено по-значима сума. Трябва образование и практика, както и технически умения за купуване и съхраняване на дигиталните монети. Защото в противен случай при една грешка тези пари могат да бъдат безвъзвратно изгубени. Има го този елемент, това идва както със своя плюс и минус, така и с отговорност.
Спонсори на събитието "Силата на инвестициите" са "Конкорд Асет Мениджмънт", "Телематик Интерактив България", ПОК "Доверие", "Първа инвестиционна банка" и "УниКредит Булбанк".
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.