Снимка: iStock
Последният път, когато Дейвид Розенберг сподели своята перспектива за фондовия пазар и икономиката на САЩ с MarketWatch в края на май, това беше достатъчно депресиращо.
„Имам чувството, че преживявам отново лятото на 2008 г.“, написа тогава Розенберг. Той спекулира, че S&P 500 - тогава търгуван над 3900 пункта - в крайна сметка ще флиртува с 3300.
Розенберг е широко следван президент и главен икономист и стратег на базираната в Торонто Rosenberg Research & Associates Inc. Неговата отрезвяваща перспектива миналия май повтори мисленето му от март 2022 г., когато той нарече намерението на Федералния резерв да повиши лихвените проценти в САЩ „не добра идея ” и прогнозира, че ходът за борба с инфлацията ще предизвика болезнена икономическа рецесия.
Пет повишения на лихвените проценти по-късно, с повече очаквания, Розенберг е още по-песимистично настроен за фондовия пазар и икономиката през 2023 г. – и да каже, че е разочарован от Федералния резерв и председателя Джеръм Пауъл, би било меко казано.
„Работата на Федералния резерв е да отнеме купата с пунш, когато купонът започне, но тази версия на Федералния резерв отне купата с пунш в 4 сутринта“, каза Розенберг, „когато всички бяха ядосани и пияни.“
Много пазарни експерти и икономисти сега идват от страната на оградата на Розенберг – критикувайки Фед, че чака твърде дълго, за да се пребори с инфлацията и предупреждавайки, че сега централната банка може да се движи твърде бързо и твърде далеч.
Но Розенберг се надвесва още повече над парапета. Ето какво според него могат да очакват инвеститорите, собствениците на жилища и работниците през следващата година: S&P 500 пада до 2700 (най-ниското ниво от април 2020 г.), цените на жилищата в САЩ падат с 30%, а нивото на безработица се повишава. Икономиката на САЩ потъва в рецесия, за която Фед - особено Пауъл - би бил виновен до голяма степен.
„Той премина от Бамби към Годзила“, казва Розенберг за радикалната и бърза трансформация на Пауъл от скептик към инфлацията в убиец на инфлацията. Розенберг добавя: „Пауъл започнаха да го сравняват с опозорения председател на Фед от 70-те години Артър Бърнс. Никой в централното банкиране не иска да бъде сравняван с Артър Бърнс. Това е реалността.”
Несъмнено реалността не е нещо, върху което финансовите пазари са имали голяма власт през последните няколко години, с по същество безплатни пари и свободен Фед, подхранващ благоприятен инвестиционен климат. „Сега този филм върви наобратно“, казва Розенберг, а реалността тук е, че следващите сцени ще бъдат трудни“.
Но тъй като пазарите са циклични, вълнуващата инфлация на Фед и изхвърлянето на купата на пунша трябва да доведе до нов бичи пазар за акции, облигации и други рискови активи, казва Розенберг. Той вижда това ново начало да започне през 2024 г., така че не се отчайвайте – това са по-малко от 15 месеца.
В това интервю от средата на октомври, което беше редактирано за дължина и яснота, Розенберг обсъди предизвикателствата, пред които са изправени инвеститорите сега, и предложи най-добрите си идеи за парите им през следващите 12 месеца - включително съкровищни облигации, фондови сектори, които могат да печелят от по-дълго време бизнес тенденции и технологични теми и добрите стари пари. Ето какво каза Розенберг, пред финансовото издание MarketWatch:
Федералният резерв пренебрегва пазарните сигнали и преследва изоставащи индикатори като CPI на годишна база и нивото на безработица. Никога не съм виждал Фед в който и да е момент преди тази версия напълно да отхвърли какво се случва от страната на предлагането на икономиката и напълно да игнорира какво се случва от пазарните сигнали. Никога не съм виждал Фед да затегне толкова агресивно в бушуващ бичи пазар за щатския долар. Никога не съм виждал Фед да затегне това агресивно до голям спад, не само на фондовия пазар, но и на икономически най-чувствителните акции. Никога не съм виждал Фед да затегне толкова агресивно в обърната крива на доходност или в мечи пазар на суровините.
Шансовете за рецесия не са 80% или 90%; те са 100%.
Нещата, върху които Фед всъщност има контрол, са или в процес на дефлация, или всъщност дефлация. Областите, които са най-тясно свързани с икономическия цикъл, започват да виждат забавяне на импулса на цените. Това са области, които са много тясно свързани с промените в разходите.
Индексът на водещите индикатори се понижава шест месеца подред. Когато сте надолу шест месеца подред по официалните водещи икономически индикатори, исторически шансовете за рецесия не са 80% или 90%; те са 100%.
Но водещите икономически индикатори не са това, върху което Фед се фокусира. Ако водех парична политика, щях да избера да шофирам, като гледам през предния прозорец, а не през огледалото за обратно виждане. Този Фед е фокусиран върху огледалото за обратно виждане.
Въздействието на Фед все още не се усеща в икономиката. Това ще бъде историята за следващата година. Този Фед е погълнат от повишена инфлация и е много загрижен, че ще се захрани в спирала на заплатите и цените, въпреки че това все още не се е случило. Те ви казват в своите прогнози, че са готови да тласнат икономиката в рецесия, за да убият дракона на инфлацията.
Така че рецесията е сигурно нещо. Това, което знам за рецесиите е, че унищожават инфлацията и предизвикват мечи пазари на акции и жилищните имоти. Получавате дефлацията на активите пред дезфлацията на потребителите, която ще се случи след това.
Не е сложно. Джей Пауъл се сравнява с Пол Волкър, а не с който и да е друг централен банкер. Волкър също трябваше да се справи с инфлацията от страна на предлагането и го направи, като смаза търсенето и създаде условия за рецесии и тригодишен мечи пазар на акции. Какво друго трябва да знае някой? Пауъл беше сравняван с бившия председател на Фед Артър Бърнс. Никой в централното банкиране не иска да бъде сравняван с Артър Бърнс. Това е реалността.
Пауъл ни каза през март, че Фед ще работи независимо от това, което се случва от страната на предлагането на икономиката. Те наистина са фокусирани само върху търсенето. Рискът е, че ще прекалят.
Знам какво мисли Фед. Просто не съм съгласен с тях. Бен Бернанке смяташе, че проблемите с ипотечните кредити ще останат овладени. Алън Грийнспан смяташе в началото на 2001 г., че просто сме в рецесия на запасите.
Вижте какво стана. През август 2021 г. в Джаксън Хоул Пауъл звучеше като социален работник на нацията. Той стигна до строга защита на не само преходната, но и светската инфлация. През март 2022 г. той премина от Бамби към Годзила. Стига беше достатъчно. Продължителното въздействие на Covid, Omicron, затварянето на Китай, войната в Украйна, разочарованието от работната сила, която се завръща. Разбирам всичко това. Но по много бърз начин те промениха това, което ми изглеждаше като ефективен структурен изглед.
По същество това е политика на проклетите торпеда, с пълна пара. Те са напълно готови да тласнат икономиката към рецесия. Дали е леко или не, кой знае. Но те се фокусират върху намаляване на търсенето. Те са фокусирани върху понижаване на цените на активите. Защото свещеният граал е възможно най-бързо да свалите инфлацията до 2%. Колкото по-дълго са повишени показанията за инфлация, толкова по-големи са шансовете те да се включат в заплатите и че ще пресъздадем условията, които се случиха през 70-те години. Това не е основната ми грижа. Но това е основната им грижа.
Първо, направете разлика между мечи пазар с меко кацане и твърдо кацане. При мечи пазар с меко кацане вие обръщате 40% от предишния бичи пазар. Ако вярвате, че ще предотвратим рецесия, тогава най-ниските стойности вече са в играта за S&P 500.
В рецесионен мечи пазар исторически 83,5% от предишния бичи пазар се обръщат. Защото не получавате просто множество контракции. Получавате многократно свиване, което се сблъсква с рецесия на приходите. На всичкото отгоре трябва да наслоим рецесията, кратно на 12. Не сме на 12. След това да наслоим върху това какъв е ударът на рецесията върху печалбите, които обикновено намаляват с 20%. Анализаторите дори не са започнали да пипат числата си за следващата година. И така стигате до 2700 пункта.
Това е възстановяването от безумието, повече от удвояване на фондовия пазар за по-малко от две години – 80% от което беше свързано с това, което правеше Фед, а не защото някой беше умен или имахме огромен цикъл на печалби. Това е така, защото Фед намали лихвите
Сега този филм върви наобратно. Но нека не се фокусираме толкова върху нивото на S&P 500; нека поговорим кога ще достигне дъното на пазара? Какви са условията, когато пазарът достигне дъно? Пазарът достига историческо дъно на 70% от пътя към рецесията и 70% в цикъла на облекчаване на Фед. Федералният резерв не отпуска. Федералният резерв се затяга към обърната крива на доходност. Кривата на доходност в момента е много необичайна. Защо някой би си помислил, че ще имаме нормален фондов пазар с необичайно оформена крива на доходност?
Въпросът е какъв е моментът, в който съотношението риск-възнаграждение ще бъде налице, за да започнете да се потапяте в рисковия пул? По това време следващата година очаквам да сме там, което ще ме накара да бъда по-оптимистичен за 2024 г., която според мен ще бъде страхотна година. Но не сега.
Мисля, че Федералният резерв ще спре през първото тримесечие на 2023 г. и пазарите ще се съберат от това, но това ще бъде рязко покачване, с което трябва да внимавате. Проблемът е, че рецесията взема връх и получавате понижаване на доходите. И пазарът ще се повиши при първото понижение на лихвените проценти и това ще бъде лудостно рали, защото пазарът ще достигне фундаменталното дъно само след като Фед намали лихвените проценти достатъчно, за да засили кривата на доходност в положителна форма. Това изисква много работа. Ето защо обикновено дъното не е близо до първото понижение на лихвите от Фед. Това се случва по-близо до последното понижение на лихвите от Фед.
Федералният резерв започна да намалява лихвите през септември 2007 г. и този ден пазарът достигна върха. Искахте ли да купите това рали? Най-ниските нива не се случиха до март 2009 г., близо до последното понижение на лихвите от Фед. Ако играете на вероятности и спазвате компромиса риск-възнаграждение, няма да бъдете засмукани във вихъра на паузата и завъртането, а изчакайте Фед да засили кривата на доходност. За мен това е най-важният сигнал, когато искате да отидете на дълга позиция с акции за следващия цикъл, а не за сделка.
Балонът на цените на жилищата днес е по-голям, отколкото през 2007 г. Необходими са повече от осем години доход, за да се купи еднофамилна къща днес, което е около два пъти повече от историческата норма. Ако погледнете цените на жилищата под наем, доходите и CPI, ние по същество сме извън събитие с две стандартни отклонения. Извадихме пиковите съотношения от 2006-2007 г.
Тези съотношения означават обратно. Фондовият пазар ни дава много важна представа, тъй като фондовият пазар и жилищният пазар имат над 90% корелация, защото споделят две много важни характеристики. Те са най-дългосрочните активи в икономиката и са много чувствителни към лихвите.
В последния цикъл в края на 2000-те години първо беше пазарът на жилища, а вторият пазарът на акции. Този път първо е пазарът на акции, а вторият - пазарът на жилища. Едва сега със закъснение започваме да виждаме спад на цените на жилищата. Степента на балона означава, че обръщайки средно тези съотношения, говорим за спадове в цените на недвижимите имоти от 30%.
Какво можем да кажем за тази версия на Фед? Нека да разгледаме какво направиха. Те отвориха баланса си за капиталовата структура на зомби компании, за да спасят системата през зимата на 2020 г.
Можете да спорите, добре, пазарите не функционираха и ние бяхме затворени и си мислехме, че това е Черната чума. Но дори след като разбрахме, че това не е черната чума, бяхме натоварени с всички тези фискални стимули и Фед продължи да облекчава политиката. Те все още купуваха RMBS [обезпечени с жилищни ипотеки ценни книжа] по-рано тази година в лицето на огромния балон на цените на жилищата. Как биха могли да продължат да разширяват баланса си?
Вижте поведението на инвеститорската база. Акциите с мемове, Robinhood, крипто, спекулативните акции, губещи пари компании — всички те превъзхождат компаниите, които действително са имали бизнес модел. Тогава имахте FOMO, TINA - Федералният резерв винаги ви пази.
И Фед знаеше всичко това. Но имало ли е някакво морално убеждение, някога някакъв коментар от Федералния резерв да „охладите самолетите си“? Федералният резерв ви казва, че ще причиним болка. Същият централен банкер не каза нито дума, тъй като играеше ролята на барман, раздавайки напитките безплатно през по-голямата част от 2020 г. и през цялата 2021 г.
Сега е време за разплата. Отнасят купата за пунш. Работата на Федералния резерв е да вземе купата за пунш, когато купонът започне, но тази версия на Федералния резерв взе купата за пунш, когато всички вече бяха много пияни.
Още по темата: