Снимка: iStock
Бившият министър на финансите на САЩ Стивън Мнучин каза, че наблюдателите на пазара, които бяха твърде оптимистични относно рисковете за икономиката преди година, сега са твърде тревожни за заплахите, представени от инфлацията и затягането на паричната политика на Федералния резерв.
Говорейки пред Инициативата за бъдещи инвестиции на Саудитска Арабия в Рияд, Мнучин прогнозира значително забавяне в Китай и рецесия в САЩ, но очаква инфлацията да бъде овладяна благодарение отчасти на по-високите лихвени проценти в САЩ.
„Преди година хората подцениха рисковете“, каза Мнучин, сега управляващ партньор в Liberty Strategic Capital, на конференцията в саудитската столица. „И моето собствено мнение е, че сега надценяваме тези рискове. Изведнъж всички станаха невероятно негативни.”
Фед ръководи глобалните централни банки в затягането на паричната политика тази година в лицето на най-големите инфлационни шокове от десетилетия. Но тревожното е, че усилията за охлаждане на инфлацията могат да причинят още по-голяма вреда, тъй като по-високите ставки забавят бизнес активността и вредят на икономиката.
В САЩ централната банка повиши основния си лихвен процент пет пъти от март, последно до диапазон от 3%-3,25% през септември, след като намали долната граница до 0% през 2020 г. в началото на пандемията. Пазарът на залози по бенчмарка на Фед миналата седмица достигна пикова цена от 5%, най-високата досега, за първата половина на 2023 г.
„Хората надценяват действията на Фед точно както го подценяваха преди“, каза Мнучин, прогнозирайки пик от 4,5% в доходността на 10-годишните държавни облигации.
Прогнозите на Фед, публикувани миналия месец, показаха, че служителите очакват лихвите да достигнат 4,4% тази година и 4,6% през 2023 г., което предполага, че темпът на повишения ще се забави до 50 базисни пункта през декември и след това ще се понижи до 25 базисни пункта в началото на следващата година.
Оттогава разочароващите новини за инфлацията, показващи покачване на основните потребителски цени до 40-годишен връх от 6,6% през септември, накараха някои служители да предположат, че може да е необходим по-висок връх, за да се охлади търсенето и да се намали ценовият натиск.
Геополитика, икономика
Мнучин, чиято компания е спечелила инвестиции от суверенния публичен инвестиционен фонд на Саудитска Арабия, каза, че геополитиката, а не икономиката, е по-голям риск в бъдеще, повтаряйки предишни коментари на Джейми Даймън от JPMorgan Chase & Co. ден по-рано на конференцията.
„Геополитическият риск – забравете икономическия риск, е по-висок, отколкото сме виждали в съвременните времена“, каза Мнучин.
На Европа ще отнеме повече време, за да излезе от рецесията, отколкото на САЩ, поради проблеми с енергийните доставки, свързани с нахлуването на Русия в Украйна, каза той.
Мнучин цитира войната в Европа и търканията между САЩ и Китай, като добави, че двете най-големи икономики в света трябва да „разберат как да съществуват съвместно и да общуват“.
Този месец Министерството на търговията на САЩ разкри широки разпоредби, които ограничават продажбата на полупроводници и оборудване за производство на чипове на китайски клиенти, удряйки основата на усилията на страната да изгради своя собствена индустрия за чипове. Ограниченията също хвърлиха несигурност относно големите китайски операции, управлявани от чуждестранни фирми.
„Ясно е, че Китай ще има значително забавяне и това ще окаже влияние върху световната икономика“, каза той.
Даниел Йергин, вицепрезидент на S&P Global, изрази подобен тон по отношение на отношенията между САЩ и Китай. Компаниите по света наистина се борят да се справят с глобалните вериги за доставки, „когато имате този вид конфронтация между двете най-големи икономики в света“, каза той.
„САЩ и Китай изобщо не работят заедно и основният въпрос е какво се случва между САЩ и Китай и този срив“, каза Йергин на друга панелна дискусия на конференцията.
Още по темата: