Снимка: iStock
Фирмите, борещи се с висока инфлация и растящи оперативни разходи, търсят свежи линии за краткосрочна ликвидност в ехото на най-лошите дни от пандемията от коронавирус през 2020 г.
Европейските висококачествени компании теглят инструменти с падеж до две години или по-малко, което е значително по-кратко от средния петгодишен срок на конвенционалните заеми. Те са запечатали 76 милиарда евро (76 милиарда долара) краткосрочно финансиране тази година – второто най-високо в историята след 153 милиарда евро, отпуснати през 2020 г., според данни, събрани от Bloomberg.
Увеличаването на спешното финансиране е тревожен знак, тъй като централните банки се борят да укротят нарастващата инфлация. Миналата седмица Европейската централна банка удвои основния си лихвен процент до най-високото ниво от повече от десетилетие, докато Федералният резерв на САЩ се очаква да остане ястреб, когато представи последното си решение за паричната политика в четвъртък.
Потокът от сделки се ръководи от фактори, включително покачващи се цени на суровините, искания за маржин, очаквания за по-нататъшна волатилност и ценова несигурност, каза Луси Каресмел, ръководител на дистрибуцията на корпоративни заеми за EMEA в Credit Agricole Corporate & Investment Bank. Тя каза, че компаниите също взимат заеми, „за да приведат в ред основното си финансиране за общи корпоративни цели“.
По-краткосрочното финансиране се оказа популярно по време на началото на глобалната пандемия, когато глобалните блокировки спряха повечето бизнес дейности. Заемите позволиха на кредитополучателите да укрепят балансите си на фона на голяма несигурност относно това кога икономиките ще се отворят отново.
Миналата седмица холандският производител на медицинско оборудване с инвестиционен рейтинг Koninklijke Philips NV получи заем от 1 милиард евро със срок от 12 месеца „в светлината на последните развития и нестабилността на пазара“. Говорител на компанията каза по имейл, че предприетите мерки „допълнително ще укрепят нашата краткосрочна ликвидна позиция, тъй като очакваме по-добър паричен поток от оперативни дейности през следващата година, когато изпълним нашия силен портфейл с поръчки за оборудване“.
Други фирми, които са търсили къси заеми, включват Enel SpA, Daimler Truck AG и швейцарската енергийна фирма Axpo Holding AG. Заемите от компании в сектора на енергетиката и комуналните услуги съставляват две трети от общата сума за цялата година, докато по-рано през годината търговците на суровини побързаха да наберат такива средства, след като инвазията на Русия в Украйна доведе до скок на цените.
Колебливостта на пазара на облигации също тласна някои фирми към теглене на краткосрочни заеми, за да покрият задаващите се падежи на дълга, като се има предвид широкоразпространената несигурност, която обхвана световните пазари тази година и на моменти блокира възможността за сключване на сделка с облигации.
„Важно е да се подчертае устойчивостта на пазара на синдикирани заеми, който остава отворен за кредитополучатели и който досега не показва признаци на недостиг на ликвидност“, каза Райнхард Хаас, глобален ръководител на синдикираното финансиране в Commerzbank AG в интервю за European Loan Market Association.
Още по темата:
Как може да се разрешат проблемите с ликвидността на облигациите?