Снимка: iStock
Тъй като Dow, S&P 500 и Nasdaq са дълбоко на отрицателна територия от началото на годината до момента, може да е изкушаващо да натиснете бутона за продажба и да излезете напълно от този „грозен пазар“.
Но виден икономист предлага друго.
„Ако сте дългосрочен инвеститор, аз определено бих купил сега“, каза Джеръми Сийгъл, професор по финанси в Wharton School of Business, пред CNBC. „Мисля, че това са абсолютно страхотни дългосрочни стойности.“
Ето защо професорът е толкова оптимистично настроен.
Фед трябва да гледа напред
Една от причините за тазгодишния спад на фондовия пазар е инфлацията. Потребителските цени нарастваха с най-бързия си темп от 40 години. Въпреки че основният индекс на потребителските цени се охлади малко напоследък - процентът на инфлация през септември беше 8,2% на годишна база - той все още е тревожно висок.
За да укроти инфлацията, Фед повишава агресивно лихвените проценти. Централната банка повиши референтните си лихвени проценти със 75 базисни пункта миналия месец, отбелязвайки третото подобно покачване подред.
Ако необузданата инфлация продължи, може да има още увеличения на лихвените проценти. А това не предвещава нищо добро за акциите.
Сийгъл посочва един сегмент от инфлацията, който се охлажда: жилищата. Но това не е правилно отразено в числата на индекса.
„Посочихме, че начинът, по който тези индекси са конструирани, че жилищните разходи са много изостанали и те ще продължат да се покачват, въпреки че, както видяхме от индекса на жилищата на Шилер и националния индекс на жилищата, цените на жилищата намаляват“, казва той.
Сийгъл предполага, че вместо да взема решения въз основа на изоставащи индикатори, Фед „трябва да гледа напред“.
„Те трябва да гледат какво се случва на пазара, на пазара на жилища, на пазара на наеми, на пазара на стоки.“
„Отлична стойност“
Оттеглянето на акциите беше болезнено, но точно затова това може да е възможност.
Причината, обяснява Сийгъл, е, че спадът на акциите е понижил техните оценки.
„Когато говорите за 16 пъти печалби и дори те да са намалени от рецесия, и не трябва да го базирате само на печалби от рецесия, трябва да го базирате на дългосрочни печалби, които според мен са много благоприятни … Мисля, че това са просто абсолютно отлични стойности“, каза той.
Разбира се, наличието на атрактивни оценки не означава, че акциите няма да паднат още.
„Може ли да падне повече? Разбира се, в краткосрочен план.“, призна Сийгъл, добавяйки, че „всичко може да се случи в краткосрочен план“.
Няма загубено десетилетие
Перспективата може да е мрачна дори за онези, които вече са направили милиарди от пазарите.
Милиардерът инвеститор Стенли Дръкенмилър наскоро каза, че възвръщаемостта на фондовия пазар може да остане непроменена през следващото десетилетие.
Bridgewater Associates на Рей Далио предупреди по-рано тази година, че може да сме изправени пред „загубено десетилетие“ за инвеститорите на фондовия пазар.
Сийгъл остава оптимист.
„Напълно не съм съгласен с това, че Dow или S&P 500 ще бъдат стабилни през следващото десетилетие“, казва той.
„Добавихме 40% към паричното предлагане от началото на пандемията през март 2020 г. В исторически план печалбите са се повишили само с инфлация и паричното предлагане. Така че акциите трябва да са с 40% по-високи, отколкото бяха.”
Икономистът обясни на CNBC миналия месец, че в един момент акциите са били с 50% до 55% по-високи от нивата преди пандемията. Но с неотдавнашното отдръпване те са вече само с 20% по-високи. А това означава, че инвеститорите имат какво да очакват с нетърпение през следващото десетилетие.
„Да кажа, че след 10 години ще имаме същия Dow, когато печалбите, които виждам там на пазара, покажат, че вашата възвръщаемост вероятно ще бъде около 6% на година след инфлацията.”
Още по темата: