Снимка: iStock
Очаква се Федералният резерв да повиши референтния си лихвен процент с три четвърти от процентния пункт за четвъртата поредна среща в сряда след двудневното си заседание.
И след това пазарите очакват централната банка да се откаже от ястребовата си позиция за понижаване на инфлацията и забавяне на темпото на повишаване на лихвите, освен ако данните не продължат да показват упорито гореща инфлация.
„Наистина очакваме председателят Джеръм Пауъл да... използва пресконференцията след FOMC, за да постави основата за намаляване на темпото на повишаване на лихвите“, пише Майкъл Пиърс, старши американски икономист от Capital Economics, в бележка до клиентите. „Той би могъл да направи това, като признае забавянето на реалната икономика, което вече е в ход, и подчертавайки изоставането между забавянето на икономическата активност и отслабването на ценовия натиск.“
Някои длъжностни лица смятат на срещата през септември, че централната банка може да забави темпото на повишаване на лихвите в даден момент и да оцени въздействието на предишните повишения на лихвите върху инфлацията, според протокол от срещата.
Пиърс казва, че докато лихвените проценти се повишават над неутрално ниво - ниво, което нито стимулира, нито забавя икономическия растеж - той очаква служителите на Фед да говорят за балансиране на повишаването на лихвените проценти за охлаждане на инфлацията с риска от повишаване на лихвите твърде високо и ускоряване на рецесията.
Президентът на Федералния резерв на Сан Франциско Мери Дейли наскоро предложи на Федералния резерв да забави темпото на повишаване на лихвите, като каза, че Федералният резерв трябва да говори за „оттегляне“ в даден момент, когато данните за инфлацията покажат признаци на намаляване.
„Може да намерим себе си и пазарите със сигурност да са оценили това с още едно увеличение от 75 базисни пункта“, каза Дейли на последната среща на Консултативния съвет по политиката на Центъра за недвижими имоти и градска икономика на Калифорнийския университет в Бъркли седмица. „Но наистина бих препоръчал на хората да не отнемат това и да си помислят, че това няма да е 75 базисни пункта намаление завинаги.“
Данните изглежда сочат признаци, че вътрешното търсене се натиска надолу от по-високите лихвени проценти. Крайните продажби на частни местни купувачи - мярка за потребителските и бизнес разходите, използвани за оценка на основното търсене в икономиката - се повишиха с 0,1% годишен темп през третото тримесечие след покачване с 0,5% през второто тримесечие и 2,1% през първото тримесечие .
Междувременно вносът спадна през третото тримесечие с близо 7%, сочейки бавни потребителски разходи.
Пазарът на труда също се охлажда, като свободните работни места рязко спадат през август и процентът на напусналите работа намалява, докато всеки месец се откриват по-малко нови работни места. Икономистите прогнозират, че докладът за работните места в петък ще покаже, че през октомври са създадени 200 000 неселскостопански работни места, резултат, който ще бъде по-нисък от 263 000 работни места, създадени през септември, и от средномесечните 420 000 през 2022 г.
Под повърхността също има признаци, че инфлационният натиск отслабва. Индексът на разходите за заетост показа нарастване на личните заплати с 1,2% през третото тримесечие, спад от 1,6% през второто, което намалява годишния темп на растеж от 5,7% на 5,2%.
Фед също е наясно с изоставането в отчитането на наемите в индекса на потребителските цени. Докато наемите и еквивалентните наеми на собствениците продължават да се ускоряват в официалните данни за CPI, списъкът на апартаментите, частен доставчик на данни за наемите, показа спад на наемите в растежа до 6% през октомври от пика от 18%.
„Това все още е твърде бързо за комфорт“, отбеляза Пиърс, „но посоката на движение е ясна и силно предполага, че в крайна сметка ще настъпи значително забавяне на инфлацията на CPI.“
Официалните мерки за инфлацията не намаляват толкова бързо, колкото се надяват официалните лица. Предпочитаният от Фед измерител на инфлацията – индексът на разходите за потребление (PCE), изключващ нестабилните цени на храните и енергията – се повиши с 5,1% през септември и 6,2% на обща база. Това е забавяне от 7%, но все още е далеч от целта на Фед от 2% инфлация. А индексът на потребителските цени – като се изключат нестабилните цени на храните и енергията като по-твърда мярка за инфлация – се повиши с 6,6% през септември, ускорявайки се от 6,3% през август и 5,9% през юли.
„Срещата на FOMC през ноември не е за решението за лихвените проценти през ноември“, пише анализаторът на Bank of America Майкъл Гапен в изследователска бележка до клиенти. „Вместо това срещата е относно бъдещите насоки за лихвените проценти и какво да очакваме през декември и след това.“
Федералният резерв прогнозира, че лихвените проценти ще трябва да се покачат до между 4,5% и 5% през следващата година, за да намалят инфлацията към целта на централната банка от 2%. След като лихвеният процент достигне това, което Фед смята за достатъчно ограничително ниво, те ще поддържат това ниво за „известно време“, докато има „убедителни“ доказателства, че инфлацията е на път да се върне до 2%.
„PCE, всички данни за БВП сочат към посоката на забавяне до 50 базисни пункта за срещата през декември“, каза главният икономист на Wilmington Trust Люк Тили пред Yahoo Finance. „Има дори възможност за забавяне още до 25 базисни точки в зависимост от данните. Очаквам език от председателя Пауъл, който насочва пазарите към забавяне.“
Още по темата: