Снимка: iStock
Добрата новина е, че кампанията на Федералния резерв за охлаждане на инфлацията чрез повишаване на лихвените проценти ще успее, но това ще дойде с цената на по-висока безработица и почти сигурна рецесия. Това е заключението на Люк Елис, главен изпълнителен директор на британската Man Group, най-големият в света публично регистриран мениджър на хедж фондове, по време на интервю за Bloomberg Television.
Федералният резерв обяви в сряда своето четвърто поредно увеличение на лихвения процент със 75 базисни пункта, като много инвеститори търсиха някаква индикация, че политиците се отклоняват от текущия цикъл на затягане, който накара фондовите пазари да се сринат миналия месец до двегодишни дъна.
„Те трябва да предизвикат промяна на пазара на труда в САЩ, това е, което ще трябва да направят, за да се отърват от инфлацията“, каза Елис в сряда по време на инвестиционна среща в Хонконг. „В един момент ще получите рецесия в САЩ, това е нещо неизбежно.“
Елис каза, че инфлацията ще спадне до по-умерено темпо от 3,5% до 4% през следващата година, което е почти сигурно, тъй като последната година на висока инфлация е напълно усвоена. Въпреки че цените ще останат високи, техните годишни печалби ще изглеждат по-малко впечатляващи чисто от математическа гледна точка, тъй като календарните ефекти започват да отмиват.
Експертът предупреди още, че много участници на пазара не могат да си спомнят да са живели във време на висока инфлация и впоследствие са били твърде самодоволни, тъй като средата досега е възнаграждавала всички видове спекулации, особено когато са подсилени чрез „ливъридж“ или използването на дълг за финансиране на залози.
Тясна писта за меко кацане
„Последните 10 години в крайна сметка бяха най-лесният период за инвестиране, който някой някога е виждал. Нямаше значение какво купувате“, каза изпълнителният директор на Man Group. „Независимо дали бяха акции или облигации, дали беше САЩ, Азия – нямаше значение – просто купувайте неща, купувайте толкова от тях колкото можете, ползвахте толкова ливъридж, изричен или скрит в портфейла, и вие се справяхте невероятно добре.“
Според него широко разпространеното мнение на пазара е, че краят на повишаването на лихвите ще дойде по-скоро, е погрешно. Елис вярва, че Федералният резерв ще продължи да настоява, докато безработицата не започне да пълзи и това е, което ще накара цялата икономика в крайна сметка да се свие по размер.
При сегашното състояние на нещата растежът на работните места в САЩ се забави умерено през септември, докато нивото на безработица действително спадна до 3,5%, съответствайки на 53-годишно дъно. Последните данни за октомврийските неселскостопански нови работни места са насрочени за петък.
Въпреки че Елис не обясни причините си, те може да се дължат на така наречените вторични ефекти, при които по-високите потребителски цени се сблъскват със свития пазар на труда.
Резултатът е по-високи изисквания за заплати, които създават нов инфлационен натиск - проклятие, според икономисти и централни банкери, тъй като в крайна сметка може да излезе извън контрол, ако се утвърдят очакванията, че цените ще останат високи.
Ето защо Федералният резерв силно натиска спирачките, дори ако това означава рецесия.
„Има теоретична писта за меко кацане, но тя е толкова тънка, че не бихте искали да опитате да приземите самолет в ураган на нея“, каза Елис.
Още по темата: