Снимка: iStock
Тъй като Федералният резерв засили своите ястребови политически насоки тази седмица относно все още бушуващата инфлация, някога процъфтяващите мегакапиталови акции от групата на Faang загубиха още 568 милиарда долара пазарна стойност, което доведе общата капитализация на кохортата до най-ниското й ниво от средата на 2020 г.
С нарастващите лихвени проценти, които стимулират внезапния край на лидерството на Big Tech, най-големите технологични компании притежават все по-малко власт над по-широките индекси, като бивши високопоставени компании като Meta Platforms Inc. и Amazon.com Inc. се сриват отново в последната вълна от продажби. Обръщайки крайностите на годините на евтини пари, претегленият по капитализация S&P 500 достигна най-ниската си стойност спрямо еднакво претеглената версия на бенчмарка от 2019 г. насам.
Всичко това е благодат за така наречените факторни инвеститори, които анализират акциите според техните математически извлечени модели, от това колко евтини изглеждат акциите до това колко бързо са се повишили. Тези фондове обикновено са с по-ниско тегло в технологичните мега компании и имат склонност да разпределят своите експозиции, благоприятна настройка в тази ера на подобрен пазарен обхват.
В 11 от последните 13 сесии, при които S&P 500 се понижи с повече от 2%, стратегии, обичани от факторните фондове, като стойност, качество, импулс и ниска волатилност, всички са спечелили пари, според пазарно неутралните индекси на Dow Jones.
„Имате много по-разнообразен набор от възможности, който позволява повече фактори да влязат в действие“, каза Шон Файър, ръководител на количествените инвестиции в Abrdn Investment Management. „Преди това 2019 г., 2020 г. беше много едноизмерен пазар.“
Систематичните мениджъри, които прилагат факторни стратегии под една или друга форма, са в печеливша серия. Фондът AQR Equity Market Neutral се повиши отново от октомври, за да отбележи ръст от 21% досега тази година. Фондът Jupiter Merian Global Equity Absolute Return Fund, който обезкърви активи по време на технологичния бум, се повиши с близо 7%.
Математическите върхове на Wall Street събират данни, за да намерят модели на целия фондов пазар. Това означава, че те най-вече разпределят своите залози в огромен брой ценни книжа. Така че, когато пазарните печалби са концентрирани в няколко мегакомпании, квантовите фондове, почти по дефиниция ще притежават много по-малко от тези акции, отколкото евтин S&P 500 тракер. Такъв беше случаят в годините с ниски лихвени проценти, когато блокът Faang --- Facebook Inc., сега известен като Meta, Apple Inc., Amazon, Netflix Inc. и Alphabet Inc., майка на Google, движи бичия пазар.
Напоследък факторът импулс, популярна количествена търговия, също се присъедини към партията. Стил на хамелеон на инвестиране, който просто залага на победителите от миналата година, не се справя добре в повратни моменти като началото на 2022 г. Но след като се балансира в по-добре представящи се като здравни и енергийни акции, стратегията се подобри през това тримесечие в знак на устойчиви тенденции, водени от лепкава инфлация.
$12 милиардния iShares MSCI USA Momentum Factor ETF (тикер MTUM) привлече рекордните $2 милиарда притоци миналия месец, след като скокът му от 13% изпревари по-широкия пазар с най-много в своята деветгодишна история. Пазарно неутрална версия, съставена от Bloomberg, е на път за най-добрата година от 2015 г.
„Импулсът е стратегията за всякакви метеорологични условия“, пише в бележка Кристофър Харви, ръководител на стратегията за акции в Wells Fargo. Той очаква повече пазарни щети, причинени от инфлацията и данните за работните места, рекламирайки стратегии за импулс, тъй като „имат тенденция да се представят добре“ при стресови условия.
Междувременно 87% от фирмите с висок импулс са надхвърлили очакванията за печалба този сезон, в сравнение със 70% от S&P 500, според Harvey. Тези печеливши имена също се възнаграждават повече за добри резултати и се наказват по-малко за лоши.
Стойностната стратегия за закупуване на евтини акции също претърпя нов удар с нарастващите лихви, които отблъскват инвеститорите от акции с високи коефициенти. Междувременно търговията с ниска волатилност блести, тъй като по-стабилните акции като здравните компании печелят.
Тези тенденции само се засилиха напоследък с американски тежки компании като Amazon, Alphabet и Microsoft, които публикуваха разочароващи печалби - голям обрат в сравнение с необуздания технологичен оптимизъм от ерата на ниските лихви.
„Единственото измерение, което тласка тези имена към прекомерна възвращаемост – този модел е донякъде счупен“, каза Файър от Abrdn. „През 2021 г., 2022 г. се осъзнава, че ще има някаква форма на отплата за всички евтини пари.“