Снимка: iStock
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл изпрати ясен сигнал, че лихвените проценти ще се повишат и ще останат там по-дълго от очакваното. Инвеститорите се чудят дали това означава, че предстоят нови дъна за разбития фондов пазар.
„Ако не видим инфлацията да започне да намалява, докато процентът на федералните фондове се повишава, тогава няма да стигнем до точката, в която пазарът може да види светлината в края на тунела и да започне да прави обрат“, каза Виктория Фернандес, главен пазарен стратег в Crossmark Global Investments. „Обикновено не достигате дъното на мечи пазар, докато процентът на захранваните фондове не е по-висок от процента на инфлация.“
Американските акции първоначално се повишиха, след като Федералният резерв в сряда одобри четвърто поредно повишение със 75 базисни пункта, като лихвеният процент на федералните фондове достигна диапазон между 3,75% и 4%, с изявление, което инвеститорите тълкуваха като сигнал, че централната банка ще предостави по-ниски повишаване на ставката в бъдеще. Въпреки това, по-агресивният от очакваното Пауъл изля студена вода върху половинчасовото пазарно парти, изпращайки акциите рязко надолу, а доходността на държавните облигации и фючърсите на фондовете по-високи.
На пресконференция Пауъл подчерта, че е „много преждевременно“ да се мисли за пауза в повишаването на лихвените проценти и каза, че крайното ниво на лихвите по федералните фондове вероятно ще бъде по-високо, отколкото политиците очакваха през септември.
Пазарът сега оценява над 66% шанс за увеличение на лихвите само с половин процентен пункт на срещата на Фед на 14 декември, според CME FedWatch Tool. Това би оставило лихвата на федералните фондове в диапазона от 4,25% до 4,5%.
Но по-големият въпрос е колко високи ще бъдат лихвите в крайна сметка. В септемврийската прогноза служителите на Фед имаха медиана от 4,6%, което би означавало диапазон от 4,5% до 4,75%, но сега икономистите насочват към крайна ставка от 5% до средата на 2023 г.
За първи път Фед също така призна, че кумулативното затягане на паричната политика може в крайна сметка да навреди на икономиката със „закъснение“.
Обикновено са необходими шест до 18 месеца, за да се осъществи увеличението на лихвите, казаха стратезите. Централната банка обяви първото си повишение на тримесечие на базисния пункт през март, което означава, че икономиката трябва да започне да усеща някои от пълните ефекти от това до края на тази година и няма да усети максималния ефект от четвъртите 75 тази седмица увеличение на базисните пунктове до август 2023 г.
„Фед би искал да види по-голямо въздействие от затягането през третото тримесечие на тази година върху финансовите условия и върху реалната икономика, но не мисля, че виждат достатъчно въздействие“, каза Соня Мескин, ръководител на макростратегиите за САЩ в BNY Mellon Investment Management. „Но те също така не искат да убият по невнимание икономиката... поради което мисля, че забавят темпото.“
Мейс Маккейн, главен инвестиционен директор във Frost Investment Advisors, каза, че основната цел е да се изчака, докато максималните ефекти от повишаването на лихвените проценти се пренесат на пазара на труда, тъй като по-високите лихвени проценти водят до по-високи цени на жилищата, последвани от повече запаси и по-малко строителство, подхранвайки по-малко устойчив пазар на труда.
Правителствените данни обаче показаха в петък, че икономиката на САЩ е спечелила изненадващо силните 261 000 нови работни места през октомври, надминавайки прогнозата на Dow Jones за 205 000 нови работни места. Може би по-окуражаващо за Фед, нивото на безработица се повиши до 3,7% от 3,5%.
Американските акции завършиха рязко нагоре в нестабилната търговска сесия в петък, докато инвеститорите оценяваха какво означава смесен доклад за заетостта за бъдещите повишения на лихвените проценти на Фед. Но основните индекси отбелязаха седмични спадове, като S&P 500 бе надолу с 3,4%, Dow Jones Industrial Average падна с 1,4%, а Nasdaq Composite претърпя спад от 5,7%.
Някои анализатори и наблюдатели от Фед твърдят, че политиците биха предпочели акциите да останат слаби като част от усилията им за допълнително затягане на финансовите условия. Инвеститорите може да се чудят колко унищожаване на богатство би толерирал Фед, за да унищожи търсенето и да потуши инфлацията.
„Все още е отворено за дебат, защото с възглавницата на компонентите на стимулите и възглавницата на по-високите заплати, които много хора успяха да съберат през последните няколко години, унищожаването на търсенето няма да се случи толкова лесно, колкото би било в миналото“, каза Фернандес пред MarketWatch в четвъртък. „Очевидно е, че те (Фед) не искат да видят тотален колапс на пазарите на акции, но както на пресконференцията [сряда], това не е това, което гледат. Мисля, че са добре с малко унищожаване на богатство.“
Още по темата: