Снимка: iStock
Шестте големи американски банки стоят зад повече от една трета от финансирането за разширяване на добива на изкопаеми горива, според актуализация на внимателно проследен годишен доклад, публикуван от политически групи за изменението на климата.
Според Rainforest Action Network (RAN), 60-те най-големи банки по активи в световен мащаб са предоставили общо 1,3 трилиона долара на 100-те най-големи компании, разширяващи изкопаемите горива между 2016 г. и 2021 г. – годините след Парижкото споразумение за климата. Мрежата от организации за застъпничество пусна актуализацията в сряда в кулоарите на срещата на върха на ООН за климата COP27.
От тези $1,3 трилиона, шестте големи американски банки - Bank of America, JPMorgan Chase, Citi, Wells Fargo, Morgan Stanley и Goldman Sachs – са осигурили 33%, или финансиране, оценено на около 445 милиарда щатски долара, до 100-те най-големи разширители на въглища, нефт и газ.
RAN публикува своя изчерпателен годишен доклад през март.
Актуализираният поглед върху увеличеното финансиране на индустрията за изкопаеми горива идва, когато банките заявяват, че са се присъединили към глобалните усилия за намаляване наполовина на въглеродните емисии още до 2030 г., по пътя към целта за нулеви нетни емисии до 2050 г.
„Разширяването на изкопаеми горива е ясен лакмусов тест за оценка на сериозността на ангажиментите на банките за нетно нула поради трудната, но неизбежна въглеродна математика, както от страната на предлагането, така и от страната на търсенето“, каза RAN в съобщението си.
Ангажиментите за нетно нула изискват намаляване на затоплящите атмосферата емисии, които доведоха до смъртоносна суша и по-тежки бури, които са скъпи както от човешка, така и от икономическа гледна точка. Банките са направили свои собствени ангажименти за нулева нетност, специфични за техните операции, но защитниците искат да видят повече действия по целия финансов процес.
Както RAN и други групи посочиха, дори групи от петролната промишленост казаха, че новото производство трябва да бъде ограничено, за да се достигнат крайъгълните стойности на емисиите.
„Ако правителствата са сериозни за климатичната криза, не може да има нови инвестиции в петрол, газ и въглища от сега, от тази година“, каза Фатих Бирол, изпълнителен директор на International Energy.
От страна на предлагането, потенциалните емисии от нефт, газ и въглища във вече разработени находища — където вече са пробити кладенци и изкопани мини и изкопаеми запаси вече излизат от земята — отвеждат света доста над 1,5°C затопляне и застрашават целевата граница доста под 2°C, каза RAN. Това са температурните цели, заложени в Парижкото споразумение за климата от 2015 г.
Това не означава нищо за много по-големите количества неразработени запаси, които петролните, газовите и въглищните компании вече притежават, добави RAN.
Sierra Club, който подкрепя RAN, също публикува свой собствен поглед към финансовия сектор през последните дни.
Ангажиментите за нетни нулеви емисии от банковите гиганти на Уолстрийт бяха значителна стъпка към задържането на глобалното затопляне под контрол, но през почти две години, откакто всяка от големите компании в САЩ пое тези ангажименти, напредъкът им остава бавен, каза Sierra Club.
Докладът разглежда междинните цели на банките до 2030 г. за намаляване на емисиите на парникови газове, които са резултат не само от техните собствени операции, но и от тяхното финансиране на енергийния сектор и други промишлени сегменти на икономиката.
Законодателите и дори някои наблюдатели на климата искат както големите финанси, така и големият петрол да играят основна роля в прехода към по-чиста енергия, тъй като техният обхват може да помогне да се направят тези нови технологии възможни в мащаба, който ще е необходим.
Засега „големите банки в САЩ са изостанали далеч от най-добрите практики на своите глобални партньори, като си поставят само слаби цели и политики, изпълнени с вратички, които позволяват милиарди долари в нови проекти за изкопаеми горива всяка година“, каза Адел Шрайман, представител на кампанията за Кампанията на Sierra Club за финансиране без изкопаеми горива.
„Ако банките искат да изпълнят ангажиментите си за нулеви емисии, те трябва да се ангажират с реално намаляване на емисиите и да прекратят финансирането за компании, разширяващи изкопаемите горива“, добави тя.
Докладите на RAN и Sierra Club излязоха - и почти двуседмичната конференция COP27 се провежда - докато светът е изправен пред висока инфлация и нестабилни енергийни пазари, отчасти поради инвазията на Русия в Украйна.
Съобщенията за републиканската предизборна кампания включват оплаквания относно високите цени на бензина и опасения относно наличието на природен газ и цената на алтернативи, като втечнен природен газ, в резултат на смущения на световните пазари през месеците, след като Русия нахлу в Украйна. Това съобщение съвпада с аргумента на Републиканската партия, че САЩ трябва да изпомпват повече от собствената си енергия, за да избегнат необходимостта да разчитат на Русия и Близкия изток.
В САЩ интересите в областта на изкопаемите горива и техните поддръжници предимно от републиканците настояваха природният газ да остане част от смесената енергийна картина, която включва вятърна, слънчева и други алтернативи.
А въглищата, отдавна сочени като „най-мръсния“ източник на емисии и до голяма степен заменени от природен газ за захранване с електричество в САЩ, остават политическа пречка.
Ако светът прекрати производството на въглища утре, което е малко вероятно, потенциалните емисии само от нефтените и газовите находища, които вече се произвеждат, могат да изчерпят въглеродния бюджет за 1,5°C, твърди RAN. Китай и Индия, като два примера, се отказаха от намаляването на въглищата на последната среща на върха на COP, позиция, която доведе до смекчаване на комюникето на по-широката група след конференцията. Части от Европа също преразгледаха въглищата, тъй като енергийните пазари бяха разтърсени тази година.
„Виждаме, че традиционната енергийна индустрия използва инвазията в Украйна като извинение“, каза Ейприл Мерло, изследователски мениджър в RAN, пред MarketWatch. „Говорим за разширяване на съоръжения, които изискват няколко години, за да заработят и да добавят емисии по пътя, а не за някакво решение на краткосрочен проблем. Уважаван енергиен анализ казва, че има достатъчен капацитет с втечнен природен газ или LNG за посрещане на спешните нужди в Европа.“
„Печалбите от енергия и обратното изкупуване на акции и дивиденти контрастират с енергийния недостиг, който според нас може да бъде решен с вероятно печеливши инвестиции“, добави тя.
Exxon Mobil, например, надхвърли предишните прогнози за печалбите за третото тримесечие в своя доклад в края на октомври. Цената на акциите на Chevron достигна рекорд, след като печалбите надминаха очакванията на анализаторите.
Още по темата:
3 подценени енергийни акции със значителен потенциал за растеж в бъдеще