Снимка: iStock
Икономическият ураган, за който главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън предупреди през юни, може да е по-слаб от първоначалните опасения, според нов доклад на банката.
В сряда икономистите от JPMorgan Майкъл Фероли и Даниел Силвър написаха, че виждат САЩ в „лека рецесия“ през втората половина на 2023 г., докато Фед се стреми да изпълни мисията си за намаляване на инфлацията.
„Ефективно търсим икономически ураган от категория 1“, написаха икономистите. „Какви са рисковете? Слабостта може да се натрупа върху себе си, изисквайки по-голяма реакция от страна на Фед, за да върне икономиката в правилния път.“
Бележката идва на фона на по-добър от очакваното доклад за индекса на потребителските цени (CPI), който показа, че има признаци, че цените започват да се забавят на фона на постоянно висока инфлация.
Пазарът се повиши след доклада, тъй като инвеститорите се чудеха как новините за положителната инфлация ще променят курса на Фед. Служители на централната банка, от своя страна, повториха, че ще са необходими повече повишения на лихвените проценти, за да се потуши инфлацията, като същевременно признаха окуражаващия отпечатък.
Фероли и Силвър виждат, че Фед ще продължи да затяга монетарната политика през 2023 г., преди да направи пауза. Икономистите изразиха очаквания, че Федералният резерв ще повиши лихвения процент по федералните фондове с още 100 базисни пункта, с повишение от 0,50% през декември и две допълнителни увеличения от 0,25% през февруари и март.
Това би отвела лихвата на федералните фондове до близо 5%, ниво на финансово затягане, което много икономисти смятат, че със сигурност ще тласне икономиката на САЩ към рецесия.
В същото време икономиката на САЩ остава сравнително устойчива: растежът на работните места остава сравнително устойчив на фона на най-агресивния цикъл на затягане на Фед от десетилетия, докато потребителите продължават да харчат - макар и все по-малко и по-малко за дискреционни артикули.
Стегнатият пазар на труда вероятно ще се влоши през следващите месеци, предупредиха Фероли и Силвър. И дори при сценарий на лека рецесия, по-слабият пазар на труда в ръцете на Фед може да накара САЩ да съкратят над 1 милион работни места до средата на 2024 г.
„Вече има признаци, че апетитът на фирмите за наемане намалява и ние очакваме това да продължи през следващата година до точката, в която да видим пълен спад в месечните цифри за работни места през 2H23“, заявяват икономистите. „Сега пазарите възнаграждават компаниите, които дават приоритет на намаляването на разходите, а разходите за труд често са най-голямата разходна категория.“
Намаляването на растежа на работните места вероятно е необходимо, за да се намали инфлацията и да се калибрира отново икономиката след няколко години на пандемични смущения, твърдят икономистите, и вероятно ще бъде ключов фактор за Фед да започне отново да намалява лихвите през 2024 г.
„Какъвто и да е евентуалният пик на лихвените проценти, служителите на Фед напоследък подчертават, че също толкова важно е колко дълго лихвите остават в тази ограничителна настройка“, обясниха икономистите. „Но дори да им вярваме на думата, ние смятаме, че ще има достатъчно доказателства за трайна дезинфлация, която предвиждаме да отслабне през 2024 г. При предположението, че икономиката ще изпадне в рецесия по-късно следващата година и ще настъпят значителни загуби на работни места, ние виждаме процента на лихвите да се намали с 50 базисни пункта на тримесечие, започвайки от 2Q24, оставяйки лихвения процент на средствата на 3,5% до края на 2024 година."
Друга причина, поради която рецесията не би предизвикала непременно опустошението от предишните икономически бури: инвеститорите и изпълнителните директори се подготвят за спад, откакто Фед започна да повишава лихвите.
„Ако наистина имаме спад през следващата година, това ще бъде най-добре телеграфираната рецесия в съвременната памет“, пишат икономистите. „Този факт сам по себе си трябва да промени характера на забавянето.“
Още по темата: