Снимка: iStock
Докато фондовият пазар наближава края на 2022 г., инвеститорите и търговците трябва да сортират много противоречиви улики и индикатори. Най-важното в момента е Федералният резерв. Фед сигнализира, че няма да повиши лихвените проценти с толкова, колкото се опасяваха (сега се очаква движение от половин пункт на срещата през декември, срещу движение от три четвърти пункт на предходното заседание).
Ако тази година се появи предизвестено „рали на Дядо Коледа“ за акциите в САЩ, Standard & Poor's 500 може да се покачи отново над 4000 и да остане там поне за известно време. За съжаление, колкото по-висок е индексът, толкова по-голяма е вероятността той да достигне върха и да се обърне.
Въпреки че е невъзможно да се избере точно колко нагоре или надолу може да достигне индекса, има начини да се прецени дали пазарът се е придвижил твърде далеч и твърде бързо и дали е в опасната зона (свръхпокупка).
Ето четири улики, които можете да използвате, за да идентифицирате върховете на пазара:
1. RSI (индекс на относителна сила): Един от най-надеждните индикатори за идентифициране на върхове (и дъна) на пазара е RSI, любим на много търговци. На дневна графика, ако RSI е на или близо до 70, това се счита за свръхкупена територия: шансовете са добри S&P 500 да обърне посоката. Обратно, ако RSI е на или под 30, това се счита за свръхпродадено и шансовете благоприятстват движение нагоре.
Когато RSI даде сигнал, обърнете внимание. Въпреки че няма магически отговори, RSI дава навременни указания за това какво ни казва пазарът за бъдещето. Но като всеки индикатор, RSI не е перфектен. Индекс или акция може да остане свръхпокупен или свръхпродаден за дълги периоди от време. Следователно, само защото RSI достига 70 (свръхпокупен) или пада под 30 (свръхпродаден), това не означава, че е неизбежно обръщане.
В момента RSI се движи между 50 и 60 за S&P 500. Това предполага, че макар индексът да е свръхкупен, той не е на екстремни нива.
2. Неуспешни ралита: Тестван с времето метод за идентифициране на върховете на пазара са неуспешните ралита. Тези ралита обръщат посоката, но не могат да се придвижат нагоре. Например, ако S&P 500 не може да остане над 4000, това би било отрицателен знак.
Освен това обърнете внимание на обема на търговията. Обемът движи пазарите: рали с малък обем е изложен на по-голям риск от обръщане на посоката, отколкото рали с голям обем.
3. Широко участие: Ако само няколко акции с висока капитализация предизвикват покачване на пазара, тогава ралито вероятно ще се изчерпи. За да бъде ралито реално, много акции трябва да участват.
4. Нива на съпротива: Съпротивата е ценовото ниво, при което цената на акциите е спряла да се покачва и продавачите поемат временен контрол. Някои търговци наричат това „таван“.
Съпротивата за S&P 500, например, сега е 4000 пункта. Ако индексът премине тази психологическа граница и остане над нея, тогава 4000 става новото ниво на подкрепа. Тогава търсенето на покупки е станало достатъчно силно, за да попречи на продавачите да понижат цените.
Ще са нужни големи усилия, за да може индексът да премине през 4000, след няколко опита и неуспех. Ако продължава да се проваля, това е отрицателен знак.
Още по темата:
Щатските индекси изригнаха вчера, водени от технологичните компании