Снимка: iStock
Легендарният инвеститор Майкъл Бъри, току-що публикува съобщение, което може да разубеди инвеститорите да купуват акции.
Инвеститорите се чудят дали сме в рецесия или вървим към рецесия. Как ще изглежда това рязко забавяне на икономическата активност, в момент, когато компаниите започнаха да спират проекти и да спират някои инвестиции.
Тяхната загриженост може да се види в треската на финансовите пазари. Пазарът на акции подравнява сесиите на червено. Инвеститорите изтъняват своите портфейли от акции на технологични компании, които се разглеждат като активи за растеж и често биват жертвани, когато нещата се объркат.
Обикновено инвеститорите купуват технологични акции, когато нещата вървят добре, което означава, че купуват обещания за бъдещ растеж. Но веднага щом икономиката се „прокашля“ малко, технологичните акции са първите, които плащат цената.
Това е, на което сме свидетели от няколко месеца насам с колапса на гиганта за електронна търговия Amazon (AMZN) - и производителя на електрически превозни средства Tesla (TSLA). И двете компании са загубили стотици милиарди долари пазарна капитализация тази година.
Разгромът може да продължи, тъй като несигурността се е превърнала в нещо нормално. Трябва да се каже, че централните банки и по-точно Федералният резерв не помага много.
Когато инвеститорите започнаха да се надяват на по-малко агресивно повишаване на лихвените проценти, председателят на Фед Джером Пауъл разби очакванията им на 14-ти декември с ястребови изявления.
Ястребов Фед, притеснени инвеститори
„Навлизаме в ограничителна територия“, каза председателят на Фед Джером Пауъл пред репортери във Вашингтон. „Сега не е толкова важно колко бързо вървим. Много по-важно е да мислим кое е крайното ниво (и) колко дълго оставаме рестриктивни.“
„В комисията има силно мнение, че ще трябва да останем там, докато наистина не се уверим, че инфлацията се понижава по устойчив начин и смятаме, че това ще отнеме известно време“, предупреди Пауъл.
Федералният резерв повиши референтната си лихва по заеми с 50 базисни пункта, насочвайки се към година от седем увеличения, които добавиха 4,25% към лихвения процент на фондовете на Фед, и заяви, че ще са необходими допълнителни увеличения.
Централната банка също така посочи, че вероятно ще повиши лихвения процент на Фед над 5%, което предполага поне още 0,75% в кумулативни повишения, преди да се задържи на нивото през по-голямата част от следващата година.
Много икономисти и бизнес лидери вярват, че тази агресивна парична политика, предназначена да се бори с инфлацията, която е най-високата си от 40 години, ще доведе до така нареченото „твърдо приземяване“, известно още като рецесия.
„Ако Фед отново повиши лихвите следващата седмица, рецесията ще се засили значително“, предупреди милиардерът Илон Мъск на 9-ти декември.
Именно в този вече много несигурен контекст Майкъл Бъри току-що публикува съобщение, което звучи като голямо предупреждение към инвеститорите.
„Не купувах WorldCom“
„В началото на 2002 г. инвеститорите ме питаха защо не купувам WorldCom“, публикува легендарният инвеститор в Twitter. „Сега се чувствам отново така“.
Той не предостави повече подробности, като например да даде имената на днешните "WorldComs".
На 25 юни 2002 г. новината дойде като гръм в телекомуникационния сектор: WorldCom, вторият по големина оператор на дълги разстояния в Съединените щати, официално призна, че изкуствено е увеличил печалбите си с около 3,8 милиарда долара.
Скандалът предизвика мини-буря на всички фондови борси в света и допълнително депресира целия сектор на новите технологии. Студеният душ удари и одиторската фирма Arthur Andersen, вече замесена в скандала с Enron, която имаше манипулираните сметки.
Изпаднал в криза и затрупан от дългове, телекомуникационният гигант фалира едва месец след разкриването на счетоводните манипулации. Общо повече от 7,1 милиарда долара бяха неправомерно записани между 1999 и 2002 г. Скандалът, поне толкова сериозен, колкото фалита на Enron, нанесе огромен удар върху доверието на американците в сметките на техните компании.
Това беше последната от няколко финансови злоупотреби, разкрити в американски компании като Enron, Global Crossing и Iclone.
Бъри, който често публикува загадъчни съобщения, не казва дали има предвид неотдавнашния колапс на борсата за криптовалута FTX, която беше оценена на 32 милиарда долара през февруари, но обяви фалит само за дни на 11-ти ноември. Или мисли за определени технологии и по-специално крипто компании.
Финансовата криза от 2008 г., един от най-големите финансови провали в историята, превърна Майкъл Бъри в легенда. Филмът от 2015 г. „The Big Short“ описва как инвеститорът, който няма особен опит в областта на финансите и недвижимите имоти, разбира, че секторът се е превърнал в пясъчен замък, като финансисти и банкери създават екзотични продукти, базирани на ипотеки, дадени на финансово крехки домакинства и кредитополучатели с лош кредит.
Затова той реши да заложи на срива на пазара на високорискови ипотеки, откъдето идва и името „Големия къс“. Историята го доказа прав.