Снимка: iStock
Най-неприятните изненади на финансовите пазари често идват, когато нещо, което се приема за даденост, внезапно бъде поставено под въпрос – независимо дали става дума за нарастващи цени на луковиците на лалета, работещи банки или живот без блокировки, заради вирус.
Инвеститорите изпитаха трудни времена през 2022 г. Но като се има предвид колко много тенденции промениха посоката си през годината, истинската изненада е, че не беше по-лошо. Ето някои от най-сериозните обрати, подбрани от финансови експерти.
Край на евтините пари
Бъдещите финансови историци, поглеждайки назад към 2010 г., ще се учудят, че хората наистина са смятали, че лихвените проценти ще останат близо до нулата завинаги. Дори през 2021 г. уважавани инвестиционни къщи публикуваха статии със заглавия като: „Нулата: Защо лихвените проценти ще останат ниски“.
Разходите по заемите спадаха от десетилетия; комбинацията от глобалната финансова криза от 2007-2009 г. и пандемията от covid-19 изглеждаше, сякаш ги е залепила вечно за пода.
През 2022 г. постоянната висока инфлация разтвори спойката. Федералният резерв на САЩ започна най-бързия си цикъл на затягане от 80-те години на миналия век, като повиши целевия диапазон за своя референтен лихвен процент с повече от четири процентни пункта до 4,25-4,5%.
Други централни банки го последваха. Пазарите очакват лихвите да спрат да се покачват през 2023 г. с пикове между 4,5% и 5% във Великобритания и Америка и 3% и 3,5% в еврозоната. Но шансовете те да се сринат обратно към нулата са нищожно малки. Управителите на Фед, например, смятат, че техният лихвен процент ще завърши 2023 г. над 5%, преди да се установи до около 2,5% в дългосрочен план. Ерата на безплатните пари приключи.
Смърт на дългия бичи пазар
Бичите пазари не умират от старост, гласи поговорката: те се убиват от централните банки. И така беше през 2022 г., въпреки че дългият бичи пробег, който приключи, беше по-стар от повечето. От дълбините след финансовата криза през 2009 г. до нейния пик в края на 2021 г. индексът S&P 500 на водещите американски акции се повиши с 600%. Прекъсванията във възходящия марш – като внезапния спад в началото на пандемията – бяха драматични, но краткотрайни.
Тазгодишният срив се оказа траен. S&P 500 падна с една четвърт до най-ниската си точка тази година в средата на октомври и остава надолу с 20%. Индексът на глобалните акции на MSCI падна с 20%.
Акциите също не са единственият клас активи, който бе засегнат. Цените на акциите паднаха отчасти, защото лихвените проценти се повишиха, което повиши възвръщаемостта на облигациите и прави по-рисковите активи по-малко привлекателни в сравнение с тях.
Същият механизъм натисна цените на облигациите, за да изравни доходността им с преобладаващите лихви. Индексите, съставени от Bloomberg, доставчик на данни, за глобални, американски, европейски и нововъзникващи пазари облигации са се понижили съответно с 16%, 12%, 18% и 15%. Независимо дали цените продължават да падат или не, „бичият пазар във всичко“ приключи.
Изпаряващ се капитал
Капиталът беше не само евтин през последните години на бичия пазар, той изглеждаше навсякъде. Програмите за количествено облекчаване (QE) на централните банки, разработени по време на финансовата криза за стабилизиране на пазарите, навлязоха в ускоряване по време на пандемията.
Заедно централните банки на Америка, Великобритания, еврозоната и Япония изпомпиха повече от 11 трилиона долара новосъздадени пари, използвайки ги, за да натрупат „безопасни“ активи, като държавни облигации, и да намалят доходността им.
Това тласна инвеститорите в търсене на възвръщаемост към по-спекулативни ъгли на пазара. На свой ред тези активи процъфтяваха. През десетилетието до 2007 г. американските фирми емитираха 100 милиарда долара от най-рисковия високодоходен (или „боклук“) дълг годишно. През 2010 г. те са били средно 270 милиарда долара. През 2021 г. те достигнаха 486 милиарда долара.
Тази година той е намалял с три четвърти. Федералният резерв и централната банка на Англия са отменили своите програми за изкупуване на облигации; Европейската централна банка се готви да направи същото. Ликвидността се източва, и то не само от рисковата страна на дълговия пазар.
Първичните публични предлагания (IPO) счупиха всички рекорди през 2021 г., набирайки 655 милиарда долара в световен мащаб. Сега американските IPO-та се очаква да регистрират своята най-слаба година от 1990 г. насам. Стойността на сливанията и придобиванията също е спаднала, макар и по-малко драматично. Капиталовото изобилие се превърна в недостиг на капитал.
Стойността побеждава растежа
Бичият пазар беше обезсърчително време за „стойностните“ инвеститори, които търсиха акции, които са евтини в сравнение с основните им печалби или активи. Ниските лихвени проценти и подхранваното от QE поемане на риск окончателно изведоха този предпазлив подход от мода.
Вместо това, акциите ориентирани към „растеж“, обещаващи експлозивни бъдещи печалби на висока цена в сравнение с техните (често несъществуващи) текущи печалби, излязоха напред. От март 2009 г. до края на 2021 г. индексът MSCI за акциите на глобалния растеж скочи с коефициент 6,4, повече от два пъти над увеличението на индекса на еквивалентната стойност.
Тази година нарастващите лихвени проценти обърнаха нещата. При лихви от 1%, за да имате $100 след десет години, трябва да депозирате $91 в банкова сметка днес. Със ставки от 5%, трябва да приберете само $61. Краят на евтините пари скъсява хоризонтите на инвеститорите, принуждавайки ги да предпочетат незабавните печалби пред тези в далечното бъдеще. Акциите за растеж са изчерпани. Стойността отново е на мода.
Крипто експлодира (отново)
Тези, които смятат, че крипто не е добро за нищо друго освен за хазарт и съмнителни дейности, не могат да се надяват на по-добър пример от падането на Ftx. Предполага се, че крипто борсата е била и уважаваното лице на индустрията, управлявана от Сам Банкман-Фрийд, 30-годишен филантроп и политически дарител.
И все пак през ноември фирмата се срина в несъстоятелност с около 8 милиарда долара липсващи клиентски средства. Американските власти сега го наричат „мащабна многогодишна измама“. Г-н Банкман-Фрийд е арестуван на Бахамските острови и бе екстрадиран в Америка, за да бъде изправен пред криминални обвинения. Ако бъде признат за виновен, той може да прекара остатъка от живота си в затвора.
Падането на Ftx бележи спукването на последния балон на крипто. В пика си през 2021 г. пазарната стойност на всички криптовалути беше почти 3 трилиона долара спрямо близо 800 милиарда долара в началото на годината. Оттогава спадна до около 800 милиарда долара. Както много други, корените на аферата са в ерата на евтините, изобилни пари и създадения от нея манталитет за всичко.