Снимка: iStock
След най-голямата загуба за портфейли 60/40 от световната финансова криза насам, може би предстоят по-добри дни за комплекса от балансирани инвестиционни стратегии за трилиони долари.
На фона на оптимизма, че инфлацията е достигнала своя връх, повече от 60% от 610 респонденти в последното проучване на MLIV Pulse залагат, че акциите и облигациите ще се движат в противоположни посоки тази година - възстановявайки почитана от времето връзка, която захранва пенсионните фондове и дарителските фондове над последните две десетилетия.
Ако са прави, това ще отбележи голяма промяна спрямо миналата година, когато акциите и дългът се понижиха съвместно поради бързия ръст на цените. Големите вътрешни загуби на пазара предизвикаха екзистенциална тревога за бъдещето на стила на инвестиране, който насочва 60% от активите в акции и 40% в облигации - като същевременно подхранва лова на Уолстрийт за алтернативни хеджове.
Сега участниците в проучването са умерено оптимистични за облигациите. Очаква се 10-годишната доходност да спадне до 3,5% до края на 2023 г., което е спад от миналогодишния връх от 4,24%.
Друго голямо обаждане на MLIV Pulse: 2023 г. ще види подем в умереното поемане на риск, като S&P 500 ще постигне печалба от около 4%. Прогнозите са в съответствие с подобно сдържаната прогноза сред пазарните стратези, тъй като икономическият спад заплашва да подкопае корпоративните печалби през следващите месеци.
„Следващата операция за Федералния резерв, след като приключат, ще бъдат съкращения“, каза Джон Мадзийър, старши портфолио мениджър и ръководител на US Treasuries във Vanguard Group Inc. „Преди да стигнем до това, облигациите отново ще станат диверсификатор.“
След като беше отрицателно корелирана през голяма част от последните двадесет години, връзката между акциите и облигациите се обърна решително през 2022 г., тъй като повишената инфлация и последващите увеличения на лихвените проценти навредиха и на двата класа активи, което означава, че облигациите до голяма степен не успяха да хеджират дните на загуби в акциите.
Междувременно повече от една трета от респондентите изтъкват акциите като свой предпочитан актив, като средната цел в края на годината за S&P 500 е 4000 пункта, което не е много далеч от прогнозата за 4075 на стратезите, анкетирани от Bloomberg. Прогнозите на MLIV варират от 2 000 до 5 800, което подчертава противоречиви възгледи относно инвестиционните перспективи в хватката на очаквания икономически спад от двете страни на Атлантика.
„Очакваме да се обърнем по-положително към рисковите активи в някакъв момент през 2023 г. – но все още не сме там“, пише най-големият мениджър на активи в света BlackRock в своята инвестиционна перспектива. „Оценките на капитала все още не отразяват предстоящите щети.“
Спадът на корпоративните печалби може да бъде най-лошият от глобалната финансова криза и може да предизвика ново дъно на фондовия пазар, според стратега на Morgan Stanley Майк Уилсън. Дори един от най-големите оптимисти на Уолстрийт, Марко Коланович от JPMorgan Chase & Co., вижда S&P 500 потенциално повторно тестване на мечите си пазарни дъна през октомври до края на първото тримесечие.
Приглушените перспективи карат повечето инвеститори като цяло да запазят акциите си непроменени засега. Професионалните мениджъри на пари са по-мечи настроени в краткосрочен план, показват резултатите от проучването. Като цяло, около 23% от участниците в проучването очакват да увеличат притежанията си през следващия месец в сравнение с 28%, които казаха, че очакват те да намалеят. Сред инвеститорите на дребно 26% очакват да увеличат експозицията, а 15% планират да я намалят.
Историческият модел от последните осем години показа, че индивидуалните инвеститори са увеличили своите покупки на акции и борсово търгувани фондове през януари, особено след намалена активност в края на годината, според данни, събрани от Vanda Research. Ако тенденцията се повтори, „търговците на дребно ще предложат силен попътен вятър на американските акции“, пишат анализатори в бележка.
Около 42% от анкетираните са съгласни с политиците, че лихвените проценти ще достигнат връх в диапазона от 5%-5,25%. Все пак около 52% от индивидуалните търговци залагат, че дългоочакваният пивот на Фед ще пристигне някъде през 2023 г., докато 54% от професионалните мениджъри на пари го очакват през 2024 г.
Това създава нова битка между Фед и пазара. Централните банкери посочиха, че лихвите трябва да останат в ограничителна територия през следващите месеци, предупреждавайки, че Уолстрийт не трябва да очаква никакви намаления на лихвите през тази година. И все пак търговците на фючърси продължават да залагат, че първото намаление на полиците ще се случи преди изтичането на 2023 г.
„Пазарът беше много по-напред от Фед от самото начало“, каза в телефонно интервю Нанси Тенглер, главен изпълнителен директор и главен инвестиционен директор в Laffer Tengler Investments Inc. „Пазарът е по-умен от Фед.“
Около 27% от участниците в проучването избраха Илон Мъск за лице на 2023 г., след като той доминираше в заглавията миналата година. Около 47% от участниците също са видели по-ниски бонуси в банките на Уолстрийт през 2023 г.
Още по темата:
7 индексни фонда, които да купите, за да се пенсионирате милионери