Снимка: iStock
Дори ако САЩ избегнат рецесия през 2023 г., американските потребители и инвеститори може да се сблъскат с рязко забавяне, което вероятно няма да спре до 2024 г., според нова перспектива, публикувана от главния икономист на Moody's Analytics Марк Занди.
Занди дори измисли нов термин, за да опише този вид продължителен спад, наричайки го „бавна цесия“ в бележка, изпратена до клиенти и репортери във вторник.
Основното мнение на Уолстрийт е, че тъй като Федералният резерв увеличава лихвените проценти, за да помогне за смекчаване на удара за инвеститорите и потребителите, икономиката на САЩ вероятно ще навлезе в кратка рецесия през първата половина на 2023 г., но че тя ще приключи много преди края на годината.
И все пак, докато Занди вярва, че най-агресивните повишения на лихвените проценти на Фед от десетилетия ще имат пагубно въздействие върху растежа на БВП, той смята, че силният пазар на труда в САЩ и други фактори, свързани с потребителите, трябва да помогнат за предотвратяване на пълно свиване на икономиката.
„Няма съмнение, че икономиката ще се бори през следващата година, тъй като Фед работи за овладяване на високата инфлация, но основната перспектива е, че Фед ще успее да постигне това, без да предизвика рецесия“, каза Занди в бележката.
Според набор от прогнози Занди очаква брутният вътрешен продукт на САЩ да нарасне с приблизително 1% или по-малко на годишна база през всичките четири тримесечия на 2023 г.
Занди не е сам в мнението си, че икономиката на САЩ ще избегне рецесия тази година. Goldman Sachs и техният главен икономист - Ян Хациус, също имат подобна перспектива, както и други високопоставени имена на Уолстрийт.
Това, което отличава гледната точка на Занди е, че той очаква значителна икономическа болка, но вярва, че тя ще настъпи за по-дълъг период, което ще улесни потребителите и инвеститорите да се справят, според неговата бележка.
Фундаментално за тази перспектива е идеята, че Фед ще може да се откаже повишаването на лихвените проценти, преди да удари икономиката с друга „политическа грешка“ като тази, която някои смятат, че е направил, когато отложи повишаването на лихвените проценти до 2022 г. въз основа на възприятията, че инфлацията е „преходна“.
Докато рецесията обикновено се разглежда като две последователни тримесечия на икономическо свиване, Националното бюро за икономически изследвания ще има последната дума при обявяването кога рецесията официално е започнала - и кога официално е приключила.
Дори ако икономиката на САЩ избегне тежък срив, унищожаващ работни места, американците пак могат да почувстват удара от падащите цени на активите и жилищата, добави Занди.
Moody's очаква икономическият растеж да достигне дъно от 0,8% през третото тримесечие на тази година. Занди и неговият екип не очакват темпът на растеж на БВП да надхвърли 2% до третото тримесечие на 2024 г.
Какво е „бавна цесия“?
Икономистите виждат около 65% шансове икономиката на САЩ да изпадне в рецесия тази година, според средната прогноза от проучване на Wall Street Journal.
Въпреки че Занди не е съгласен с тази перспектива, той признава, че най-големият риск при такова високо ниво на убеденост е рецесията да се превърне в „самоизпълняващо се пророчество“, тъй като потребителите и фирмите ограничават разходите, за да укрепят спестяванията си, докато се подготвят за неравен пъти напред.
Вече има изобилие от признаци за помрачаване на перспективите, от падащите цени на стоки от петрола до индекса на водещите индикатори на Conference Board, който взема предвид фактори като кривата на доходност на държавните облигации.
Но има и много признаци, че икономическите перспективи не са толкова ужасни. Данните за инфлацията, публикувани през последните няколко месеца, показват, че ценовият натиск вече е започнал да намалява.
Това означава, че паричната политика на Фед е „почти настигнала текущите икономически и финансови пазарни условия. Функцията за реакция предполага, че процентът на средствата трябва да бъде близо до 5%, в съответствие с настоящите очаквания на инвеститорите за лихвения процент на средствата за терминални лихви“, каза Занди.
Финансовата система на САЩ е в добро състояние
Обикновено както състоянието на икономиката на САЩ, така и финансовата система изглеждат много по-несигурни в месеците преди началото на рецесията, каза Занди. Но това не се случва този път - поне не до степента, която предхождаше предишни спадове.
„Обикновено преди рецесията икономиката е засегната от значителни дисбаланси като домакинства и фирми със свръхзадлъжнялост, спекулативни пазари на активи, недостатъчно капитализирана финансова система, която се е разширила твърде много“, каза той.
„В по-голямата си част нито един от тези дисбаланси не съществува днес“, добави той.
Потребителите имат достатъчно спестявания въпреки усвояването
Икономистите обръщат голямо внимание на банковите сметки на потребителите и докато някои изразиха загриженост относно намаляващите спестявания, Занди вярва, че американските семейства вероятно няма да имат проблеми с изплащането на дълговете си и поддържането на разходите, докато лихвените проценти нарастват.
„Повечето домакинства също са свършили добра работа с управлението на дълговете си. Делът на доходите им, отиващ за плащания по главници и лихви, е близо до рекордно ниско ниво и в по-голямата си част тези плащания няма да се увеличат с по-високите лихвени проценти“, каза той.
Нещо повече, Занди вярва, че въпреки че цените на жилищата продължават да падат, докато бумът на покупките на жилища от епохата на пандемията отшумява, недостигът на жилища в резултат на повече от десетилетие ограничено строителство ще помогне за защита на стойността на жилищата.
Банките са били уязвими в миналото, но те също са достатъчно добре капитализирани, за да издържат на тежък спад. Вместо това ръстът на кредитирането остава „точно“, каза Занди.
„Няма нито твърде много кредити (както преди финансовата криза, когато заемодателите дадоха заеми на домакинства и фирми, които не можеха разумно да ги върнат), нито твърде малко кредити (както след кризата, когато дори кредитоспособните кредитополучатели не можеха да получат заеми в тази кредитна криза )," той каза.
„Известните неизвестни“ са риск
Рисковете за икономиката на САЩ изобилстват, посочи Занди към края на своя анализ. Въпреки че има шанс някакъв нов усложняващ фактор да възникне от нищото, някои от най-големите рискове са това, което Занди описа като „известни неизвестни“.
Примерите включват ескалация на конфликта в Украйна от руския президент Владимир Путин или появата на разрушителен нов вариант на COVID-19 в Китай. Нещо повече, линиите на финансови грешки изобилстват в САЩ, включително възможността отслабването на корпоративните печалби да принуди инвеститорите да намалят допълнително цената на акциите.